Szeptember 11 sokak életét megváltoztatta. Az egyikük az a férfi, aki megváltoztatta az egész karrierjét a támadások miatt. Végül őt bízzák meg azzal, derítse ki, hogyan bánik az Amerikai Egyesült Államok a terroristákkal és potenciális terroristákkal, hogyan vallatja ki őket a halálos… [tovább]
A jelentés (2019) 29★
Képek 4
Szereposztás
Gyártó
Topic Studios
Margin of Error
Unbranded Pictures
Vice Media
Streaming
Amazon Prime
HBO Max
Netflix
Kedvencelte 1
Várólistára tette 75
Kiemelt értékelések
Kár is azzal kezdenünk, hogy etikus lehet-e bármiféle veszélyhelyzetben (lásd pl. a politikum legnagyobb bullshitjét: „nemzetbiztonsági” okok) a fogolykínzás(/emberrablás), stb., mert úgyis a történelem része marad, és persze rút történetté kerekedett az egész Abu Ghraib-ügy, de azért a film is pöttyet álságos propagandatermék és tkp. a mindenkori kormány szerecsenmosdatása: „…a fokozott vallatási módszerek* brutálisak, és ami talán fontosabb, hatástalanok voltak” – fogalmaz egy demokrata szenátor, Mark Udall a vizsgálóbizottságban (kiemelés tőlem). Vagyis, ha hatásosabbak lettek volna, nem lett volna olyan nagy hűhó a brutalitással, ugyi. Azért Hollywood bakiparádéiba néha a dramaturgok is bekerülnek, nem csak a trükkmesterek…
(* „fokozott vallatási módszerek” = kínzás, csak ezt ugye még a CIA sem írhatta le, ezért picit megorwellizálták az angol nyelvet, amit aztán örömmel át is vett egész Washington.) Persze azért érdemes dokumentarista film a kései kisBush és Obama-korszak kvázi kulisszatitkairól. Mindenképp praktikusabb megtekinteni, mintsem végignyálazni az állítólag 7 ezer oldalnyi aktát…
Az pedig szép tréfa a filmesektől, hogy két véresmancsú alak képviseli a CIA-t: „Dexter” és a jócskán megvénült „Jame Gumb” (A szabólegény A bárányok hallgatnak-ból), lásd a képek közt. :P
(A mindenkori Daniel O. Jones-oknak pedig örök hála a szó szerint önfeláldozó munkájukért. Mi magyarok még akkor sem merünk megpisszenni, ha a nagykutya szomszédunk proli melósai már hajnalban előszedik a légkalapácsot.)
Egész rendesen összerakott film, és érdekes a téma is, és értékeltem, hogy látjuk, hogy a nyomozók is szenvedhetnek PTSD-ben egy ilyen volumenű nyomozás során. Viszont azért ahogy a két fő pszichiáter ott röhögcsélt gonoszan a repülőn, atyaég… Az elvágta, hogy ez finom legyen. Nem védeni akarom a kínzások „megalkotóit,” de egészen addig a jelenetig teljesen rendben volt az ő motivációjuk is, legyen az félelem, kétségbeesés vagy csak szimpla kegyetlenség. Ettől meg Disney kacagó gonoszok lettek, eh.
Népszerű idézetek
Clifford: Hát, ahogy Winston Churchill mondta: 'A történelmet a győztesek írják.'
Jones: Igazából ezt nem Churchill mondta, hanem Göring. Úgy hangzik, hogy 'Mi leszünk a történelem legderekabb hazafiai, vagy legnagyobb gazemberei.'
Clifford: És az ön jelentése fogja ezt eldönteni? Hogy hazafi vagy gazember?
Denis McDonough, Obama kabinetfőnöke: A demokrácia bonyolult. Gondoljanak bele. Hány olyan ország van a világon, ahol elkészülhet egy ilyen jelentés.
Dianne Feinstein szenátor: Nem csak olyan országot szeretnék, ahol elkészül a jelentés, hanem olyat, ahol azt nyilvánosságra is hozzák.