A film művészetté alakításában kulcsszerepet játszott ez a rendkívüli közönségsikernek bizonyuló korai szuperprodukció, amely Észak és Dél polgárháborújának történetébe szőve mutatja be két amerikai család – az északi Stoneman és a déli Cameron família – szerelmi és történelmi… [tovább]
Egy nemzet születése (1915) 19★
Képek 1
Szereposztás
Várólistára tette 30
Kiemelt értékelések
Hát ez rohadt hosszú volt. Két részletben tudtam csak végigülni a több mint 3 órás játékidőt. A film története két család sorsán keresztül mutatja be a polgárháborút és az utána következő időszakot. A történet tényleg grandiózus és bonyodalmas. Tetszettek a nagy tömegjelenetek és hogy a rendező színezéssel is fokozta a hatást: a csatajelenetek vörös színben pompáztak. Ami viszont kevésbé tetszett az az egyoldalú ábrázolás. A film nem gyengén rasszista. A négerek csalnak a választásokon, nőket erőszakolnak, isznak, verekednek. A főhős ezek ellen hozza létre a Ku Klux Klánt és rendet tesz. A vége pedig tipikus. A tengerparton a szerelmes pár a szép jövő elé tekint.
Griffith érdeme ezzel a művel, hogy megteremti azt a filmnyelvet amit azóta is használnak.
Hát érdekes egy film volt. Sokkal vontatottabbra és unalmasabbra számítottam, de valahogy kibírtam. Bár igaz, hogy a végére úgy éreztem eléggé elfáradtam és sűrűbben szakítottam meg a filmnézést, szóval annyira azért mégse kötött le. Meg azért három órás filmet ebből az időszakból elég nehéz is nézni.
A bugyutaságán meg a rasszizmusán inkább derültem, mint szörnyülködtem, de azért elég hajmeresztő volt egy-egy jelenete. A színészi játék dettó vicces volt olykor, de azért anno más volt a színészi játék még nem volt method acting sem, szóval ezt nyilván nem tudom hátrányként felhozni.
Mindenesetre érdekes filmélmény volt, de nem valószínű, hogy többet elővenném.