Grace Marks, az ír bevándorló bejárónőként dolgozott az Egyesült Államokban. A nőt 1843-ban börtönbe zárták gyilkosság vádjával. Azzal gyanúsították, hogy végzett munkaadójával, Thomas Kinnearrel. Grace persze azt állította, hogy semmilyen emléke nincs a gyilkosságról, de a nyomok arra utalnak,… [tovább]
Alias Grace (2017–2017) 74★
Képek 9
Szereposztás
Kedvencelte 19
Várólistára tette 244
Kiemelt értékelések
Hátborzongató. Brutálisan jó zene kíséri végig a nagyon okosan és összetetten felépített történetet, amit az első epizód rögtön az arcomba tolt, úgyhogy nem tudtam nem ledarálni egybe. Őszintén szólva csak dicsérni tudom. A színészek iszonyat jók; Sarah Gadon elképesztő, ahogy a mimikájával, a hangjával játszik (a legvégén, ahogy a kamerába néz, TE JÓ ÉG!). A különböző bibliai utalások zseniálisak ("tanulva Lót feleségének hibájából"), a hangosan kimondott gondolatai, ezek egyértelműen kifejezik, hogy Grace mennyire értelmes ember, erre pedig a viselkedése sem tud rácáfolni. Nagyon jól ötvözi a babona és a tudomány eltérő világát is. Az elejétől a végéig hátborzongat és odavonzza a tekintetet.
Nagyon tetszett a sorozat, egyből beszippantott. A fő karakterek kidolgozása kitűnő volt, a színészi játék pompás. Sarah Gadont még nem láttam tudtom szerint semmi másban, de ezután keresni fogom azokat a filmeket, amikben játszik. Grace karaktere nagyon el lett találva. Grace és Mary-ért hasadt meg a szívem mindvégig..
A legjobban Grace és Dr. Jordan közös jelenetei tetszettek meg a spoiler
A részek közül nem tudok kedvencet választani, mert mindegyiket nagyon érdekesnek, érdekfeszítőnek találtam.
Meg is van már a könyv egy ideje, úgyhogy már csak időt kellene szánnom rá.
Érdekes a kapcsolatom Margaret Atwood regényeivel: vagy imádom őket, és rendszeresen újraolvasom, vagy pedig a felénél feladom őket. Az Alias Grace viszont nagyon megfogott, az összes eddigi regénye közül ezt szeretem a legjobban. Szerencsére az adaptációban sem kellett csalódnom, mert ugyan vannak benne apróbb változtatások, de mégis nagyon hűen adja át a regény hangulatát. A sok monológ ellenére nagyon jól áll az „élőszereplős lét” ennek a történetnek. Sarah Gardon is rendkívüli alakítást nyújtott Grace szerepében, nagyon jól átadta mennyire ellentétesen lehet tekinteni Grace tetteire (ráadásul mennyi monológja volt és mind hatásosra sikerült).
A könyv után nagyon izgalmas volt mindezt képernyőn látni.
Csodálatos alkotás lett, méltó a monumentális könyvhöz.
Pazar színészi játék, folyamatos feszültség, tényleg nagyon szuper adaptáció.
Nagyon régen fogott meg annyira egy könyvadaptáció, hogy megrendeltem és gyorsan kiolvastam a könyvet is még frissiben. :)
Lebilincselő, izgalmas, tetszik a sokoldalúság, ahogyan körbejárja ezt az eseménysorozatot, ahogy játszik az akkor kiderülő ellentmondásokkal és végig kétségben tart, az akkori spiritiszta megoldással való kétes válasz a fő kérdésre (ami nem is igazán válasz), a színészek játéka, különösen a Grace-t játszó Sara Gadon és a Jeremiah-t játszó Zachary Levi fogott meg. Ez az egész éra valahogy most közel került hozzám, érdekes bepillantani az akkori mindennapokba, pláne ilyen különös fűszerezéssel.
Nagyon rafináltan megírt történet, olyan az egész, mint egy labirintus, vagy most nézem, talán mint azok az Escher-grafikák, amelyeken egymásba fonódnak a geometriai formák (https://www.mcescher.com/gallery/most-popular/). Kibogozhatatlan az egész, nem nagyon tudsz olyan értelmezést felállítani a végén, amire ne lehetne rögtön rácáfolni. Aki szereti az ilyesmit, imádni fogja ezt a sorozatot is. Annyira okosan van felépítve, ott van benne a tudomány és a hiedelmek világa, és egyik oldalra se billen el a mérleg. Minderre pedig rájön Sarah Gadon ezerarcú alakítása, játékában minden egyes apró rezdülése jelentéssel bír, csak a legnagyobb elismeréssel tudok róla írni, kiismerhetetlen figurát hoz létre, ez talán az Alias Grace egyik legfontosabb lényege. De a többi színész se marad el tőle, sőt: Edward Holcroft is dicséretet érdemel, és milyen jó, hogy maga David Cronenberg is feltűnik. Amúgy iszonyat, hogy egy ennyire brutális történet hogy képes ennyire ízléses képekben megelevenedni: egyszerre van jelen a 19. századi Amerika minden mocska, a kegyetlenség, az elnyomás, az őrület, a rémálmok, és azok a gyönyörű színek és formák az ágytakarókon, azok a beállítások… pl. az a koporsó, amiből csak az ember arca látszik ki. Hátborzongató.
Nézzétek. Következetesen, finoman megírt történet, egyenletesen magas színvonalon. Nem okoz csalódást.
Ez egy nagyon érdekes történet egy különleges régi korban elmesélve. A változatosság kedvéért jó hogy itt most nem az USA-ban vagyunk, hanem Kanadában. A korkép szuper, a látvány is szép. A cselekmény maga jó, mert érdekes, és jók benne az időbeni ugrások is, és nem vitték túlzásba a monológokat, ami könyvben nyilván jobban működik mint filmben. (Bár a könyvet nem olvastam, de azért már itt is kilehetett szúrni Atwood mondatfüzérjeit a forgatókönyvből.) Pont annyi volt amennyi kellett.
A levonás azért jár mert túl lett húzva a történet. Kihúzták mint a rétes tésztát. A „csavart” mérföldekről ki lehetett szúrni, semmi meglepetés nincs abban ahogy haladt a sztori, szóval fölösleges volt ennyit ragozni, néhol semmilyen mellékszálakkal tűzdelni. Vagy lett volna kevesebb rész, vagy szerintem hatásosabb lett volna filmként.
Imádom ezt a sorozatot. <3
Már negyedjére néztem végig és mégsem tudom megunni. A színészek zseniálisak, a karakterek érdekesek, a cselekmény izgalmas. Mi kellhet még? Egy rejtvény. Az, hogy a végén ne tudjam biztosra, hogy akkor most mi is történt. Hogy gondolkozni tudjak azon Grace bűnös-e vagy sem. Egyszerűen beszippant annyira jól meg van csinálva. Mondom; imádom. A könyvet is beszereztem és az is zseniális. Szeretem Margaret Atwood írásmódját és mindenkinek csak ajánlani tudom ezt a sorozatot és a regényt is.
Az Alias Grace-ről előzetesen nem tudásom, nem fogalmam, hanem csak benyomásom volt: fontos regény Margaret Atwood életművében, történelmi időkbe visz minket benne, egy nő a főszereplője, és ezzel kicsit mesél rólunk, nőkről is. Szóval úgy amblokk nem tudtam, mit várjak az előttem lévő 6 epizódtól. Aztán elkapott a gépszíj.
Bővebben a blogomon: https://anti-gane.blogspot.hu/2017/12/alias-grace.html
Népszerű idézetek
Mary Whitney: Some call this Eve's curse, but I think that is stupid because the real curse of Eve was having to put up with the nonsense of Adam.
2. rész
Grace Marks: A girl should never let her guard down. Mary taught me that. So did the world, I suppose.
2. rész
Grace Marks: There is something depressing to the spirits about a birthday, especially when alone. I had no idea in my mind of where I should go and it struck me at once how very solitary I was. I had no friends, and if you looked at things in the cold light of day, I was indeed alone in the world, with no prospect before me except the drudgery I’d been doing. And although I could find a different situation, still it would be the same sort of work from dawn to dusk, with always [someone] to be ordering me about.
4. rész
Grace: – I don’t know why it is, a girl of fifteen or sixteen is accounted a woman, but a boy of fifteen or sixteen is still a boy.
Nancy: Azt mondja, csak testmozgás, de igazából csak azt akarja, hogy csodálják. Oda se figyelj rá!
Grace: (Így én úgy tettem, mintha nem figyelném, és ő meg úgy, mintha nem figyelnék, amit nők és férfiak gyakran csinálnak.
Olyan férfi volt, akiről tudta az ember, hogy egyáltalán nem kellene figyelned, de úgyis nézted.)
Grace: Azt gondoltam, ha az ember imádság révén nem kapja meg az isteni kegyelmet, sem más módon, vagy nem tudja, hogy megvan-e benne vagy sem, akkor akár meg is feledkezhet az egészről, és foglalkozzon a maga dolgával!
Mert ha kárhozatra jut vagy megmenekül az ember, az nem az ő dolga!
Jeremiah: Mikor egy férfinak szokásává válik valami, nehezen tudja feladni.
Mint amikor egy kutya rákap valaminek az ízére. Mikor a kutya ráérez a bárány ízére, meg kell ölnie egy másikat.