Filmklubok zóna

Ódor_Endre 
Filmklubok

Müpa Filmklub

A vetítések előtt és után Réz András filmesztéta nyitott beszélgetései rengeteg érdekességgel és kulisszatitokkal segítenek még alaposabban elmerülni a filmekben.

110 éves a magyar animáció

Jó dolog a valóság, de még annál is jobb olykor egy gombnyomással kikapcsolni azt. Vagy épp egy mozijegy megváltásával. Ismerje meg sorozatunkból a magyar animációs filmtörténet legszabadabb művészeit, akik világszerte nézők millióinak segítettek kicsit közelebb kerülni az álmok birodalmához, ahol sem a fizika makacs törvényei, sem a szürke hétköznapok nem a megszokott rendszer szerint működnek!

Válogatásunkban olyan jeles alkotók munkáit gyűjtöttük össze, akik sajátos formanyelvükkel alapjaiban határozták meg a műfaj alakulását és a nézők viszonyát az animációs filmekhez. Mielőtt még bárki legyintene: nem „csak” mese. Hidegháborús propagandamű a fokozódó nemzetközi helyzetben, generációs életérzés a hetvenes évek belvárosi rögvalóságáról, vészharangot kongató alkotás a klímaváltozásról, társadalmi tabló az ezredforduló nyolcadik kerületéről, a rendszerváltás korába visszakalauzoló mai sikermozi.

És amikor mese, olyankor sem „csak” az. Összművészeti táncos-zenés „kultúrtrip” Kodály zenéjére, ősi magyar monda pszichedelikus víziókkal vegyítve, közéleti hangulatjavító alapmű ludakkal, kelet-európai Hófehérke munkás törpökkel, noirba ágyazott művészettörténeti krimi, sci-fi a kiszáradt Balatonnal.

Sorozatunkban az animációs műfaj legendás nagyjainak és a jelen megkerülhetetlen művészeinek filmjeivel találkozhatnak, ám az egyes estek ennél többet is ígérnek. A vetítések előtt és után szakértőink tartanak nyitott beszélgetést, így a már jól ismert művekről is rengeteg újdonságot és kulisszatitkot ismerhetnek meg!

Mindhalálig zene

„Zene nélkül mit érek én?” – énekelte Máté Péter, és ezzel nem nagyon tudunk vitatkozni. A Müpa Filmklub új vadának fókuszában a zene áll, amely számos korszakos jelentőségű film megszületését inspirálta. A világ egyik legmeghatározóbb zenekara, a Beatles rögtön két alkotással is képviselteti magát: a Monty Python-életérzésre hajazó Help! és az akkori plakátművészet vizualitását idéző Sárga tengeralattjáró többször újranézve is tartogat meglepetéseket.

Akárcsak az első popsztárt, Liszt Ferencet szemtelen és botrányos módon elénk varázsoló rockopera, a Lisztomania. A magyar vonatkozású alkotások közül nem hiányozhat Tímár Péter keserédes és végtelenül szerethető Csinibabája sem, ami az örökérvényű slágerek leporolása mellett szép számmal szolgáltatott szállóigévé vált mondatokat.

A roadmovie műfajában az aláfestésként szolgáló dalok sokszor legalább olyan fontosak, mint a vásznon pergő filmkockák. Jó példa erre az amerikai filmtörténetben új korszakot nyitó Szelíd motorosok és a vele szoros rokonságot mutató Zabriskie Point. George Lucas második filmjében, az öt Oscar-díjra jelölt American Graffitiben is minden járgányban szól az autórádió, megidézve a hatvanas évek elejének hamisítatlan atmoszféráját.

https://mupa.hu/programok/mupa-filmklub#110-eves-a-magy…

Kapcsolódó filmek: Szelíd motorosok (1969) · Csinibaba (1997) · Zabriskie Point (1970) · Sárga tengeralattjáró (1968) · Help (1965) · American Graffiti (1973) · Lisztománia (1975) · Műanyag égbolt (2023) · Kojot négy lelke (2023) · Kék Pelikan (2024)

Szelíd motorosok (1969) Csinibaba (1997) Zabriskie Point (1970) Sárga tengeralattjáró (1968) Help (1965) American Graffiti (1973) Lisztománia (1975) Műanyag égbolt (2023) Kojot négy lelke (2023) Kék Pelikan (2024)

Ódor_Endre 
Filmklubok

https://kinocafemozi.hu/programok/kadar-korszak-szatirai…

https://www.instagram.com/corvinmozi/p/DHlT5Zys7RY/-a-k…

https://www.facebook.com/events/1656328675024312/165632…

A Kádár-korszak szatírái a Kino moziban Gelencsér Gáborral

Március 27-től kéthetente a Kino mozi vásznán elevenednek meg a XX. század második felének kultikus szatírái a Filmarchívum frissen felújított kópiáin. A Kádár-korszak szatírái című sorozat a kor abszurd humorát, rendszerkritikus látleleteit és groteszk társadalmi tablóját mutatja be, állandó otthont biztosítva év közben is a magyar filmtörténet kiemelkedő alkotásainak

A programban olyan filmek szerepelnek, mint a szocialista termelés abszurditásait kiforgató, groteszk szatíra, az Egészséges erotika (r.: Tímár Péter), vagy az ötletes vizuális gegekkel operáló Ismeri a Szandi mandit? (r.: Gyarmathy Lívia) a hivatali bürokrácia visszásságait figurázza ki, míg a társadalmi képmutatást és hatalmi játszmákat éles szemmel pellengérre állító Holnap lesz fácán (r.: Sára Sándor) is helyet kap a sorozatban. A futball-láz és a kisvárosi reménytelenség sajátos elegyét adó Pókfoci (r.: Rózsa János), valamint a fiatalok útkeresését abszurd humorral bemutató, mára kultikus státuszt elért A sípoló macskakő (r.: Gazdag Gyula) szintén látható lesz.

A sorozat filmjeit Gelencsér Gábor válogatta, aki a vetítéssorozat házigazdájaként vezeti fel az egyes alkotásokat.

Gelencsér Gábor, az ELTE Filmtudomány Tanszékének docense, a Kádár-kori magyar filmtörténet egyik legnagyobb hazai szakértője, aki számos könyvében és tanulmányában foglalkozott a korszak filmművészetével.

Kapcsolódó filmek: Egészséges erotika (1986) · Holnap lesz fácán (1974) · Ismeri a szandi mandit? (1969) · A sípoló macskakő (1971) · Pókfoci (1977)

Egészséges erotika (1986) Holnap lesz fácán (1974) Ismeri a szandi mandit? (1969) A sípoló macskakő (1971) Pókfoci (1977)