Filmklubok zóna
Müpa Filmklub
A vetítések előtt és után Réz András filmesztéta nyitott beszélgetései rengeteg érdekességgel és kulisszatitokkal segítenek még alaposabban elmerülni a filmekben.
110 éves a magyar animáció
Jó dolog a valóság, de még annál is jobb olykor egy gombnyomással kikapcsolni azt. Vagy épp egy mozijegy megváltásával. Ismerje meg sorozatunkból a magyar animációs filmtörténet legszabadabb művészeit, akik világszerte nézők millióinak segítettek kicsit közelebb kerülni az álmok birodalmához, ahol sem a fizika makacs törvényei, sem a szürke hétköznapok nem a megszokott rendszer szerint működnek!
Válogatásunkban olyan jeles alkotók munkáit gyűjtöttük össze, akik sajátos formanyelvükkel alapjaiban határozták meg a műfaj alakulását és a nézők viszonyát az animációs filmekhez. Mielőtt még bárki legyintene: nem „csak” mese. Hidegháborús propagandamű a fokozódó nemzetközi helyzetben, generációs életérzés a hetvenes évek belvárosi rögvalóságáról, vészharangot kongató alkotás a klímaváltozásról, társadalmi tabló az ezredforduló nyolcadik kerületéről, a rendszerváltás korába visszakalauzoló mai sikermozi.
És amikor mese, olyankor sem „csak” az. Összművészeti táncos-zenés „kultúrtrip” Kodály zenéjére, ősi magyar monda pszichedelikus víziókkal vegyítve, közéleti hangulatjavító alapmű ludakkal, kelet-európai Hófehérke munkás törpökkel, noirba ágyazott művészettörténeti krimi, sci-fi a kiszáradt Balatonnal.
Sorozatunkban az animációs műfaj legendás nagyjainak és a jelen megkerülhetetlen művészeinek filmjeivel találkozhatnak, ám az egyes estek ennél többet is ígérnek. A vetítések előtt és után szakértőink tartanak nyitott beszélgetést, így a már jól ismert művekről is rengeteg újdonságot és kulisszatitkot ismerhetnek meg!
Mindhalálig zene
„Zene nélkül mit érek én?” – énekelte Máté Péter, és ezzel nem nagyon tudunk vitatkozni. A Müpa Filmklub új vadának fókuszában a zene áll, amely számos korszakos jelentőségű film megszületését inspirálta. A világ egyik legmeghatározóbb zenekara, a Beatles rögtön két alkotással is képviselteti magát: a Monty Python-életérzésre hajazó Help! és az akkori plakátművészet vizualitását idéző Sárga tengeralattjáró többször újranézve is tartogat meglepetéseket.
Akárcsak az első popsztárt, Liszt Ferencet szemtelen és botrányos módon elénk varázsoló rockopera, a Lisztomania. A magyar vonatkozású alkotások közül nem hiányozhat Tímár Péter keserédes és végtelenül szerethető Csinibabája sem, ami az örökérvényű slágerek leporolása mellett szép számmal szolgáltatott szállóigévé vált mondatokat.
A roadmovie műfajában az aláfestésként szolgáló dalok sokszor legalább olyan fontosak, mint a vásznon pergő filmkockák. Jó példa erre az amerikai filmtörténetben új korszakot nyitó Szelíd motorosok és a vele szoros rokonságot mutató Zabriskie Point. George Lucas második filmjében, az öt Oscar-díjra jelölt American Graffitiben is minden járgányban szól az autórádió, megidézve a hatvanas évek elejének hamisítatlan atmoszféráját.
Kapcsolódó filmek: Szelíd motorosok (1969) · Csinibaba (1997) · Zabriskie Point (1970) · Sárga tengeralattjáró (1968) · Help (1965) · American Graffiti (1973) · Lisztománia (1975) · Műanyag égbolt (2023) · Kojot négy lelke (2023) · Kék Pelikan (2024)
https://skandinavisztika.elte.hu/content/skandinav-film…
https://www.instagram.com/elte_skandi/p/DGLjpX7iRDR/
ELTE BTK Skandináv Nyelvek és Irodalmak Tanszéke
Április 9. Ádám almái (2005)
Május 7.
Kapcsolódó filmek: Ádám almái (2005)
https://kinocafemozi.hu/programok/kadar-korszak-szatirai…
https://www.instagram.com/corvinmozi/p/DHlT5Zys7RY/-a-k…
https://www.facebook.com/events/1656328675024312/165632…
A Kádár-korszak szatírái a Kino moziban Gelencsér Gáborral
Március 27-től kéthetente a Kino mozi vásznán elevenednek meg a XX. század második felének kultikus szatírái a Filmarchívum frissen felújított kópiáin. A Kádár-korszak szatírái című sorozat a kor abszurd humorát, rendszerkritikus látleleteit és groteszk társadalmi tablóját mutatja be, állandó otthont biztosítva év közben is a magyar filmtörténet kiemelkedő alkotásainak
A programban olyan filmek szerepelnek, mint a szocialista termelés abszurditásait kiforgató, groteszk szatíra, az Egészséges erotika (r.: Tímár Péter), vagy az ötletes vizuális gegekkel operáló Ismeri a Szandi mandit? (r.: Gyarmathy Lívia) a hivatali bürokrácia visszásságait figurázza ki, míg a társadalmi képmutatást és hatalmi játszmákat éles szemmel pellengérre állító Holnap lesz fácán (r.: Sára Sándor) is helyet kap a sorozatban. A futball-láz és a kisvárosi reménytelenség sajátos elegyét adó Pókfoci (r.: Rózsa János), valamint a fiatalok útkeresését abszurd humorral bemutató, mára kultikus státuszt elért A sípoló macskakő (r.: Gazdag Gyula) szintén látható lesz.
A sorozat filmjeit Gelencsér Gábor válogatta, aki a vetítéssorozat házigazdájaként vezeti fel az egyes alkotásokat.
Gelencsér Gábor, az ELTE Filmtudomány Tanszékének docense, a Kádár-kori magyar filmtörténet egyik legnagyobb hazai szakértője, aki számos könyvében és tanulmányában foglalkozott a korszak filmművészetével.
Kapcsolódó filmek: Egészséges erotika (1986) · Holnap lesz fácán (1974) · Ismeri a szandi mandit? (1969) · A sípoló macskakő (1971) · Pókfoci (1977)