A majmok bolygója lista 13

Kopaszkutya 

  • perc
6 hozzászólás
A majmok bolygója (1968)

A film forgatókönyvét Pierre Boulle regénye alapján írta Rod Serling és Michael Wilson.

Eltérések a regényhez képest:

– A film főhőse nem Ulysse Mérou francia újságíró, hanem az amerikai űrhajós, George Taylor.
– A regényben az emberek teljesen meztelenek, a filmben nem.
– A majmok technológiája és kultúrája fejletlenebb, mint a regényben olvasható.
– A filmben a majmok angolul beszélnek, a könyvben egy idegen nyelven.
– A film a Földön játszódik, a regény egy Földhöz hasonló bolygón.

forrás: wikipedia

A majmok bolygója II. (1970)

A kvintológia további epizódjainak már nincs írott alapja, csak az első filmet folytatják.

Érdekességek:

– A Corneliust alakító Roddy McDowall egy film rendezése miatt nem tudott részt venni a forgatáson, ezért őt David Watson helyettesítette. Mégis, mivel a film az első részből kivágott jelenetekkel kezdődik, technikailag McDowall az egyetlen, aki mind az öt filmben szerepet kapott.
– Charlton Heston eredetileg nem akarta vállalni a folytatást, ezért csak egy rövid felbukkanást szerettek volna, s rögtön a film elején meg is halt volna. Ám végül itt csak eltűnt, és a film végén ölték meg.
– Heston ötlete volt az is, hogy Taylor robbantsa fel a bombát. Állítólag ettől azt remélte, hogy nem lesz több folytatás, ennek ellenére még három film készült.
– Az időutazást lehetővé tevő Hasslein-kanyarra másodszor történik utalás. A harmadik részben végül felbukkan a teória kidolgozója, Dr. Otto Hasslein.
– Míg Taylorék órája 3978-at mutatott a becsapódáskor, addig Brentéké 3955-öt. Valamelyiküknek tehát rossz időt kellett hogy mutasson a műszer.

forrás: wikipedia

A majmok bolygója III. – A menekülés (1971)

Az előző két résszel ellentétben ez az epizód nem a távoli jövőben játszódik, hanem a hetvenes évek Amerikájában.

A majmok bolygója IV. – A hódítás (1972)

Paradoxon:

A történet szerint Caesar volt az, aki elindította a lázadást és létrehozta a majmok bolygóját; viszont ő a 40. századból érkezett szülők gyermeke. Ez létrehoz egy folytonossági időparadoxont. Lennie kellett viszont mindenképpen egy idősíknak, melyben Caesar nélkül jön létre mindez. Cornelius tekercsei szerint egy Aldo nevű gorilla volt az, aki legelőször mondta ki azt a szót, hogy „nem”, megtagadva így az engedelmességet az embereknek. Ez mindenképpen egy erőszakosabb útja lenne a cselekményeknek, s így lehetséges, hogy A majmok bolygója 2 végén a Föld elpusztul. Caesar vezetésével viszont egy sokkal humánusabb társadalom jön létre, mely nem vezet okvetlenül a földi élet pusztulásához. Az is lehet persze, hogy Caesart utóbb megölték, s Aldo követői mintegy meghamisították a történelmet, s így minden pontosan úgy történik, mint az első és a második filmben. Végül a legkézenfekvőbb megoldás: a negyedik és az ötödik film története egy alternatív idősíkon játszódik.

forrás: wikipedia

A majmok bolygója (1974–1974)

Élőszereplős spin-off sorozat. A két főszereplő 1980-ból időugrik 3085-be. Az első filmhez hasonlóan szintén a Földön játszódik.

A sorozatot 1981-ben újravágták öt tévéfilmmé:

Majmok bolygója VI: A visszatérés (1980) (a sorozat első és harmadik része)
Forgotten City of the Planet of the Apes (1981) (a sorozat második és ötödik része)
Treachery and Greed on the Planet of the Apes (1981) (a sorozat kilencedik és tizenegyedik része)
Life, Liberty and the Pursuit of the Planet of the Apes (1981) (a sorozat hetedik és tizedik része)
Farewell to the Planet of the Apes (1981) (a sorozat hatodik és tizennegyedik része)

A tizenharmadik epizódot az eredeti tévés vetítésből kihagyták, de az Egyesült Királyságban levetítették. Később, 1990-ben volt az epizód amerikai premierje.

Return to the Planet of the Apes (1975–1976)

A regény animációs feldolgozása. Hosszú ideig, egészen 2001-ig, ez volt Boulle könyvének utolsó feldolgozása, a képregényeket és egy rádiójátékot leszámítva.

A majmok bolygója (2001)

A film az 1968-as első film remake-je.

Eltérések az első filmhez képest:

A modern kori feldolgozásban már nem George Taylor a főszereplő, hanem Leo Davidson (szintén űrhajós kapitány), így ez szintén nem hű a regényhez, amelyben Ulysse Mérou újságíró volt. A régebbi verzióban az emberek nem tudtak beszélni, viszont az újban már igen, csak el voltak nyomva a majmok által ilyen téren is… Viszont helyszín értelmében hűebb volt a regényhez, mivel ez szintén egy idegen bolygón játszódik (csak a film végén vagyunk a Földön), míg a régebbi változatban az egész film a Földön játszódott. Feltűnő eltérés még, hogy a 2001-es verzióban a majmok sokkal atletikusabbak, gyorsak, erősek és nagyokat ugranak (akár az igazi emberszabásúak), míg a 68'-asban ilyen téren teljesen emberszerűek voltak. Persze ez betudható az akkori technikai korlátoknak is.

forrás: wikipedia

A majmok bolygója – Lázadás (2011)

A reboot trilógia fimsorozat első része. A kezdetektől indították újra a filmsorozatot, de ebben a majmokkal kapcsolatos eseményekre fókuszálnak.

Hivatkozások a korábbi filmekre:

– Az egyik jelenetben Caesar a Szabadság-szobor modelljével játszik, ez az első film végére utal.
– A televízióban feltűnik egy Mars-küldetésről szóló hír, majd az újságokban megjelenik egy cikk, miszerint az űrhajó eltűnt. Az első mozifilmben négy asztronautát indítottak egy kilenc évesre tervezett küldetésre, de az űrhajójuk rejtélyes módon eltűnt. Az oka az a fizikai tétel, miszerint a fénysebességgel közlekedő jármű utasai számára lelassul az idő. Míg ők az eltelt időt két évnek észlelik, addig a Földön 2000 év telt el. A négy űrhajós akkor lezuhan egy ismeretlennek vélt bolygón.
– Tom Felton karakterének neve, Dodge Landon az első film két balsorsú űrhajósának névösszetétele.
– Az eredeti film űrhajósát Taylort nevezi Dr. Zira Csillagszeműnek.
– Maurice az orángután neve utalás Maurice Evans színészre, aki az eredeti film orángután orvosát Dr. Zaiust játszotta.

forrás: wikipedia

A majmok bolygója – Forradalom (2014)

10 évvel az első film történései után játszódik.

A majmok bolygója – Háború (2017)

5 évvel a második film történései után játszódik.