Évtizedek óta nem született olyan nagyszabású animációs filmsorozat, mint a Toldi. A tévésorozat az Arany-műnek megfelelően előhangból és tizenkét részből áll. A cselekmény szereplői mellett megjelenik elbeszélőként a költő, maga Arany János is, aki egyfajta délibábként narrálja az eseményeket.… [tovább]
Kedvencelte 6
Várólistára tette 76
Kiemelt értékelések
Részemről jár neki a 10 csillag… Nem feltétlenül tökéletes, bár nem igazán tudnék nagy negatívumokat mondani. Tényleg, nagyon szép (a hátterek különösen jók lettek), jó a megjelenítés, átjön Jankovics stílusa, vizuális poénjai, de nem olyan kísérletező, mint korábbi művei, sokkal kézzel foghatóbb, érthetőbb a világa. No meg azért is jár a 10 csillag, mert nekem ez egy plusz reménysugarat adott: a magyar rajzfilm nem halott, még mindig van lehetőség a visszatérésre, és hát Arany klasszikusa mindenképp megérdemelt egy ilyen nagyobb szabású adaptációt, de ki tudja, lennének még más magyar csodák is a talonban, ha igény volna rá.
Nekem nagyon tetszett ez a feldolgozás.
Az animáció gyönyörű, Arany megjelenítése nagyon ötletes volt. A versmondó, elbeszélő hangja tökéletes választás lett.
Bárcsak sokkal több ilyen jó minőségű rajzfilm készülne.
Sokkal élvezhetőbb így, ebben a formában. Persze mindenki ismeri a sztorit és van, aki most is pontosan tud belőle idézni. //Azért is sokkal jobb ez a változat, mert Széles Tamás hangjával és színészi játékával sokat add hozzá!
Minőségi feldolgozás lett, mind narrációban, mind animációban. Szórakoztató és a zenéje is nagyon el lett találva. Hozza azt a hangulatot, amit a mű olvasásakor az olvasó kap.
Kellemes meglepetés volt!
Hál'istennek nem erőltették a 3D-t, ilyen-olyan új technológiát, ami nagy eséllyel félre tud siklani… így sikerült egy kiváló rajzfilmet alkotni végre, 30 év után (Jól írja a fülszöveg: „Évtizedek óta nem született olyan nagyszabású animációs filmsorozat, mint a Toldi.” Ebben teljes mértékben egyetértek. Ezt megelőzően az 1991-es A hercegnő és a kobold volt az utolsó magyar rajzfilm, ami még élvezhető).
A Toldinak mind a története (értsd: az eredeti vers feldolgozása!), mind a képi világa teljesen korrekt. A „hagyományokat követve” sikerült még ebbe a viszonylag komoly hangvételű műbe is vicces képi poénokat belecsempészni, ráadásul a halállal, harcokkal, véres jelenetekkel se finomkodtak -számomra ez kifejezetten pozitívum. (Pl a malomköves incidens, a farkas-harc.)
A szereplőknek is sikerült normális karaktert alkotniuk, György marhajó lett a gonosz, mégis vicces ábrázolásával. Ami pedig különösen szivet melengető, hogy Toldiné anyukát nem egy besavanyodott vénasszonyként, hanem egy fitt, még fiatal nőként láthatjuk. :) És még: láthatjuk magát a költőt, Aranyt is, amint délibábként narrálja a történetet- ráadásul őt nem holmi fotóról, hanem nagy haverja, Petőfi rajza alapján mintázták. :) Aki kíváncsi a rajzra, a Gugli azonnal kiadja, de itt be is linkeltem: spoiler
Ami negatívum, hogy a „moziplakátja” ultragáz ezzel a jó-rossz szereplők koncepció nélküli egymásra-pakolásával. A zárónóta se tetszik, valahogy… hiába korhű a történethez, mégse passzol magához a rajzfilmhez az a „depressziós kornyikálás” . Igaz, nem muszáj végighallgatni. Mondjuk ezek vajmi keveset vonnak le az értékéből. Csillagot se fogok ezek miatt. :)
Ilyeneket kérünk még! Szép, igényes rajzfilmeket!
Az animációs rész vitán felül kiváló … mint szokott lenni. az énekenkénti rész tagolás nekem nem jött be – túl tagolt lett. A főcímzene Toldi-idegen számomra; mintha csak valaki meg akarná lovagolni Arany vagy Jankovics hírnevét. Arany János megjelenítése nekem nagyon bejött. Toldi nem. Arany művéből egy keményebb, robusztusabb, egyáltalán nem elesett Toldi Miklós képzete éled olvasáskor. Narrátor-énekmondó – elvben jó, összességében számomra nem annyira; sok helyen és összességében sem adja vissza a Toldi-olvasás hangulatát.
Összességében?
Született egy kiváló rajzfilm, amely azonban számos elemében enyhébb, puhányabb, rajzfilmes, mesefilmes történetecskét hoz a néző elé, szemben Arany János erőteljes, karakteres Toldijához képest.