Baráti vacsora (2001) 14

Dinner with Friends
94' · amerikai · dráma, romantikus, vígjáték, tévéfilm 16

Gabe és Karen úgy gondolják, boldog házasok. Összeköti őket hobbijuk és munkájuk is, sikeres gasztronómiai rovataikat ezrek olvassák és mindketten ismert személyiségek. Ebédre hívják magukhoz egyik régi barátnőjüket, aki éppen rossz passzban van. Beth elmeséli a megdöbbent házigazdáknak 12… [tovább]

Szereposztás

Andie MacDowellKaren
Dennis QuaidGabe
Toni ColletteBeth
Greg KinnearTom

Várólistára tette 13


Kiemelt értékelések

Londonna 

Istenem, de naivak és álszentek az emberek… Persze, mindig csak a másik lehet a hibás, sohasem ő. Bocsika, de ha megcsalnak, akkor igenis simán benne van a pakliban, hogy tehetsz róla. És igen, a jelek. Nem feltétlenül kell szóban megnyilvánulni, hogy észrevegyünk – fontos – dolgokat a másikon. Ebből is látszik, micsoda felületes kapcsolatokban élnek oly sokan. Pedig, ha tényleg szeretünk valakit, ha igazán fontos nekünk, akkor egy szemöldökrántásból vagy sóhajtásból is szuperül le lehet vágni, hogy valami nem stimmel nála… (És igen, én is elvárom, hogy a partnerem kellően empatikus legyen velem, ergo, érezze a kibocsájtott – szavak nélküli – rezgéseket is, olvasson a kiadott jelekből, mert ő – feltételezném, hogy – már eleve veszi arra a fáradtságot a kapcsolat legelején, hogy rendesen megismerjen. Ami aztán idővel persze még tovább mélyül, bővül. Tehát, ami itt a kulcs: soha nem csak a felület érdekli.)
Úgyhogy, részemről abszolút TeamTom. Nem kérdés. Maximálisan igaza van. Hazugságra felépíteni egy kapcsolatot eleve veszett ügy. Ha azt gondolod, hogy a választottad valamiben kevéssé tehetséges, netán bűnrossz, akkor nem szabad félni, meg kell mondani neki. Ha ez egy hozzáértő vélemény, lehetséges, hogy még érdemes is megfogadni, ha pedig csupán laikus, akkor be kell tudni simán egy ízlésbeli különbségnek. Akit kedvelsz / szeretsz, azt nem csapod be, nem áltatod. Őszinte vagy vele, mert szereted. Még ha finoman is adagolod. Ennyi…
Amúgy meg – amikor mutatják a házaspár „összejövését” a film közepén – hát… Annyira erőltetett… És süt, hogy ezek nem illenek össze. Ami egyedül érződik az egészből, hogy mindkettő magányos és már abban a fázisban van, hogy mindegy ki, csak legyen valaki… És, most csodálkozzak a megcsaláson / szakításon / váláson?… Na, azt nem.

Aztán az is megfordult a fejemben, hogy az ilyen emberek – különösen, ha ennyire gyorsan „esnek újra szerelembe” – (sanszosan) mindig csak felületes kapcsolatokban részesülnek majd. Mert türelmetlenek, mert soha nem a lényegre koncentrálnak ismerkedéskor / párválasztáskor. Arra, ami igazi alapot képez egy párkapcsolatban.

Tomot itt senki nem érti / nem akarja megérteni. Én viszont de, jól értem. Fel kéne fogni, hogy a rutin, az önmegerőszakolás csak azért, mert „úgy illik”, marhára nem jobb alternatíva, ellenkezőleg… (Amúgy nekem néhány snittben az jött le, hogy Gabe kifejezetten irigy a barátjára… Mehh. :P)

Ohh, és ami pedig a barátság vonalát illeti: ott is akad álszentség és felületesség bőven…

Kontra_Judit 

Nagyon jó film, érdemes megnézni. Igazából a házasságok helyrehozataláról szól, hogy ne ugorjunk ki egy kapcsolatból, hanem hozzuk helyre az „elromlott” dolgokat.
Két házaspár éltén/barátságán keresztül kapunk bepillantást a történetbe.
Toni Colette nagy kedvencem több film alapján (Japán szerető, Muriel esküvője stb.)

desertangelable 

Kicsit Woody Allen stílusát idézte nekem ez a film, azzal a különbséggel, hogy Woody legalább csempészik a filmjeibe egy kis humort. Ez a film vígjátékhoz nem volt vicces, drámához, pedig nem volt elég drámai. Csak úgy volt.
Sajnálom, de onnantól nem tudtam komolyan venni Tom és Beth házassági válságát, hogy Tomnak az volt a legnagyobb gondja, hogy Beth hozott-e neki kaját a vacsoráról, ha már ő nem lehetett ott, és ha már nem hozott, akkor elment ő, hogy megegye, ami jár neki, mert lássuk be részben ezért ment. Ha pedig ezzel a tettével Tomot akarta p.csként beállítani a film, akkor meg részrehajlás miatt nem tudom komolyan venni. Vagy tüntessék fel a karaktereket úgy, hogy mind a két fél részére hozzanak fel érveket pro és kontra, és hadd döntsem el én, hogy melyiknek adok igazat, vagy legyen az egyik fél az igazi áldozat, de akkor meg ne akarjanak elgondolkoztató családi drámát kihozni belőle. Mindegy. Egyszer meg lehet nézni, annak, aki mindenképp erre vágyik.


Népszerű idézetek

Londonna 

– Hagytad, hogy végig én beszéljek.
– Ez nem szokatlan. Hé, most komolyan. Általában te beszélsz többet.
– Ez nem igaz.
– De igen. Rendszerint több mondanivalód van egy adott témáról, mint nekem. Ezért tudunk olyan jól összedolgozni. Te beszélsz, én írok. Te korrigálsz.

Londonna 

– Elkerülhetetlen evolúció. […] Eljön az ideje, hogy a hétköznapi dolgok elkezdik megérni a lemondást.

Londonna 

– Ha valaki ennyit van távol, mint én… Folyton úton van… Magányosan, távol az otthonodtól… Mintha egészen más időben élnél. Valami hotel bárjában flörtölni kezdesz egy kolléganővel vagy egy frissen elválttal – tupírozott hajjal –, jól esik nekik, csinosak is… És megint tényezőnek érzem magam. Tudod… Hé, talán végül is még mindig szellemes és vonzó vagyok. Ott az a bizonyos feszültség, az a bizsergés, amit a gimiben éreztünk, emlékszel? Már elég egy gesztus, egy mosoly… És jöhet a szex. De én elköszönök, majd a szobámból felhívom Beth-t. Bűntudat? Remény? Mindkettő? És mindig rád zúdít valamit, amit elmulasztottál vagy elszúrtál.

Londonna 

– Mire megismertem Nancyt, jóformán már a hangjába is szerelmes voltam. Addig csak telefonkapcsolat volt. […] Annyira tudott nevetni és remek, pikáns humora van. És azt mondja… „Hetek óta beszélünk telefonon, találkozzunk végre!” Érted? Mondom magamnak, miért is ne? Kinek őrzöm magam? Ennek a hiperkritikus nőnek, aki otthon rágja az életem? Aki állandóan lemondó csalódottsággal néz rám ezzel a marón vádló, „Hogy lehetsz ilyen tapintatlan?”-nézéssel? Tehát, egyrészt ott ez a tüneményes nő, akivel embernek érzem magam, és a másik, akinek egy darab szar vagyok. Érted már?

Londonna 

– Végtelen a fantáziája. Sokkal bátrabb, sokkal… Bölcsebb. Ezt most úgy mondom, mennyire nem számít a kor.

Londonna 

– Nancy csak megsimítja a kezem és már végem. Vagy rám néz, vagy… Olyan módon nevet… […] Folyton beszélgetünk, Nancy hall engem! Tényleg hall engem!… Az életem mentette meg. Így igaz Gabe, életet lehelt belém.

Kontra_Judit 

Gabe: Fiatalon úristenek vagyunk! Öntudatlanok, aztán családot alapítunk és a halandóságunk sokkjára ébredünk.

Kontra_Judit 

Gabe: Nem is sejtheted, milyen egy pár, ha kettesben vannak. Nem tudhatod…

Kontra_Judit 

Gabe: Ki mondta, hogy a házasság non-stop szex, igény szerint?
Tom: Nem kérek napi huszonnégy órás szext, csak egy egész kis szeretetet.

Kontra_Judit 

Gabe: Minden házasságnak vannak nyomorult szakaszai időről-időre. De minden erőnkkel azon vagyunk, hogy ezeket átvészeljük.
Tom: Úgy, ahogy a szüleink tették? Ahogy a Te szüleid tették? Ötven éven keresztül átvészeltek? Ezt várnád el tőlem? Te sohasem szeretnéd becsukni a boltot és újrakezdeni?


Ha tetszett a film, nézd meg ezeket is


Hasonló filmek címkék alapján