Az 1796-ban született Schweidel József magyar honvéd vezérőrnagy még a híres Simonyi óbester alatt szolgált a napóleoni háborúban. Megjárta Itáliát, Párizst, fontos csatákban vett részt. Nemesi oklevelet is szerzett hosszú, odaadó, akkor már harminc éves szolgálatai elismeréséül. Schweidel… [tovább]
Az öreg huszár – Schweidel József honvédtábornok sorsa (2018) 1★
Képek 3
Szereposztás
Várólistára tette 2
Kiemelt értékelések
Nem igazán tudtam eldönteni, hogy 6 vagy 7, de végül utóbbi mellett döntöttem. Igazából a célját eléri – viszonylag rövid időbe belesűríti Schweidel Józsefről a legfontosabbakat, ugyanakkor… Én rendületlenül úgy érzem, hogy ez a minőség rovására ment. Ráadásul ez a vegyes vágás-, illetve felépítés sem tett igazán jót a végeredménynek. Szerintem. Erőltetettnek, mesterkéltnek, bemagoltnak hat a színészi alakítások egy jelentős része. Persze elhiszem, hogy ezt a fajta szöveget máshogy előadni nehéz, de gyakran volt olyan érzésem, hogy az is legalább annyira „izgis lenne”, ha főszereplőnk a telefonkönyvet olvasná fel… (Amiért nagy kár, mert Ungvári István szerintem egy jó színész, de itt valahogy nekem nagyon idegen a legtöbb snittben az, amit csinál.) Aztán ott van Kőszegi Ákos. Ő is elég mókásan fest ebben a nyúlfarknyi szerepben, bár talán az eleve adott karakteri merevség okán neki természetesebben csapódik le a habitus. Ám valahogy mégse… (Aztán persze lehet, hogyha nem doksiba ágyazott játékfilm(ecske) volna ez, hanem csak játékFILM, akkor meggyőzőbb lenne.)
A „leghúsvérebb” figura itt most Tóth Ildikóé, legalábbis mozgóképi berkekben mindenképpen.
A díszletek és jelmezek gyönyörűek, sokat mentenek a koncepción.
Összességében tehát ismeretterjesztési célra valóban jól alkalmas, ugyanakkor azért nagy csodákat se várjunk tőle. Ez inkább csak pici kis kóstoló, és, ha valakit jobban érdekel ez a korszak – illetve maga Schweidel József, az inkább olvasson sok könyvet és tanulmányt a témában. :-)