Louie Psihoyos, Az öböl című díjnyertes film készítője visszatér: a Racing Extinction – A kihalás kora egy úttörő dokumentumfilm, mely a kihalófélben lévő fajokat leginkább fenyegető veszélyeket mutatja be. Az egyik legsúlyosabb fenyegetés a nemzetközi vadkereskedelem és a… [tovább]
Louie Psihoyos, Az öböl című díjnyertes film készítője visszatér: a Racing Extinction – A kihalás kora egy úttörő dokumentumfilm, mely a kihalófélben lévő fajokat leginkább fenyegető veszélyeket mutatja be. Az egyik legsúlyosabb fenyegetés a nemzetközi vadkereskedelem és a sarlatánok gyógykészítményei. Olyan élőlények pusztulnak ki ennek nyomán, amelyek több millió éven át háborítatlanul éltek bolygónkon. A másik fenyegetés az élettel, az állatfajok fennmaradásával összeegyeztethetetlen szénmonoxid-kibocsátás és az elsavasodó óceánok világa. A legmodernebb, minőségi filmes technikákkal bemutatott kép olyan világot ábrázol, amelyről az olajcégek nem akarják, hogy lássuk. Louie Psihoyos nagyratörő vállalkozásba fogott: világosan és művészi módon hívja fel a figyelmet arra, milyen hatást gyakorlunk a környezetre, egyben arra késztet, hogy alkalmazzuk azokat a megoldásokat, amelyek megőrzik életteli, változatos világunkat a jövő nemzedékei számára. (Port.hu)
A század végéig a Földön jelenleg élő fajok fele ki fog halni. Ez az időszak lesz a Föld történetének következő, hatodik fő kihalási periódusa a bolygón (a dinoszauruszok kihalása volt az ötödik) – és a tudósok szerint ez az emberiséget ugyanúgy érinti majd, ahogyan az állatvilágot. E jelenségre hívja fel a figyelmet a Discovery Channel új dokumentumfilmje, a december 2-án a világpremierrel egy időben a magyar képernyőkre kerülő Racing Extinction – A kihalás kora.
A Föld hatodik kihalási korszakát „antropocén”-nek, más néven az ember korának nevezik, mivel a bizonyítékok egyértelműen kimutatják, hogy az emberiség tevékenysége okozza korunk katasztrofális természeti veszteségeit. Éppen ezért csak az emberiség képes arra, hogy megállítsa ezt a folyamatot, még mielőtt bekövetkezne az igazi apokalipszis.
A környezetvédő civil szervezet, az Oceanic Preservation Society Racing Extinction – A kihalás kora címmel készített dokumentumfilmet, hogy rávilágítson e küzdelem halaszthatatlan fontosságára. Egy csapat aktivista a nyomába ered a veszélyeztetett fajokat fenyegető tényezőknek.
A vadakat érintő első fenyegetés a nemzetközi vadkereskedelem – azoknak az élőlényeknek a rovására, akik több millió éve élnek ezen a bolygón. Az Interpol becslései szerint az évi 10-20 milliárd dolláros üzletet jelentő illegális vadkereskedelem a negyedik leggyümölcsözőbb feketepiac a kábítószer-, az ember- és a fegyverkereskedelem után. Drámai méretekben vadásszák többek között az orrszarvúkat, a szumátrai tigriseket, az afrikai elefántokat és a gepárdokat is, értékes szőrükért és csontjukért. Egy nagyon jól jövedelmező üzletágról van szó, példának okáért az orrszarvúszarv eladási ára átlagosan 40.000 euró/kg, míg a szumátrai tigriscsont kilogrammonkénti ára a 900 eurót is elérheti.
A másik fenyegetést az olaj- és gázvállalatok jelentik, hiszen az intenzív olaj- és szénhasználat miatt folyamatosan széndioxid kerül a Föld légterébe. A jelentős mennyiségű üvegházhatást okozó gáz összeegyeztethetetlen a Föld élőlényeinek fennmaradásával. Észlelve azt, hogy a bolygónk ötödik főbb kihalási eseményekor is jelentős szerepe volt a nagy mennyiségű széndioxid légkörbe kerülésének, kiemelten kellene ezzel a veszéllyel számolnunk.
Az Öböl című dokumentumfilmért Oscar-díjat nyert Louie Psihoyos rendező és csapata ambiciózus missziójában arra vállalkozik, hogy felhívja a veszélyekre az emberek figyelmét, egyúttal inspirálja őket arra, hogy elhárítsák ezeket a jövő generációinak életben maradásáért. Az általános problémák – a szennyezés, a természetes élővilág rombolása és a kirívó törvényszegések –, már sokak számára ismertek, de a dokumentumfilm mindezeket olyan összetetten érzékelteti, hogy amint az egyik fenyegetést épp feldolgozná a néző, rögtön a következővel kelljen szembesülnie.
Psihoyos a fenti témákat egy sor öko-aktivista mutatvánnyal tetézi, például leleplez egy bálnahúst illegálisan felszolgáló sushi éttermet, majd széndioxidszenzoros és metánérzékelő kamerákkal mutat rá Amerika légkörének és vizeinek aggasztó állapotára. Megdöbbentőek azok a képek, melyek megmutatják, hogy az emberiség hogyan kábítja el magát, hogy ne kelljen szembesülnie saját embertelenségével.
A december 2-án a világpremierrel egy időben Magyarországon a Discovery Channel műsorán látható Racing Extinction – A kihalás kora jelenetei sokkolóak, de szükségszerűek – ezek a rombolás borzalmát állítják kontrasztba az ártatlan és gyönyörű áldozatokkal, legyen az a csodás párduc szőrméje, vagy a káprázatos fitoplankton, amely a Föld oxigénmennyiségének felét termeli meg. (Discovery Channel) [bezár]