Mi a fene az egészség? (2017) 32

What the Health
97' · amerikai · dokumentumfilm

Kip Andersen felfedi az egészség kulcsát, leleplezi az iparág és a kormány összejátszását, és az egészségügyi szevezetek korruptságát.

Teljes film

Szereposztás

Kip Andersenönmaga
Larry Baldwinönmaga
Neal Barnardönmaga
Tia Blancoönmaga

Kedvencelte 1

Várólistára tette 35


Kiemelt értékelések

bujdoshow

Majdnem másfél éve vegán vagyok, 2 éve nem ettem húst és halat, és ennek a filmnek a megnézésével még jobban megerősödött bennem, hogy ez a megfelelő életmód számomra. :)
#govegan
„Kip Andersen: A csirke jobb? [a marhánál]
Dr. Caldwell Esselstyn: Ez olyan, mintha arról kéne döntened, hogy agyonlőjenek vagy felakasszanak.”

ltimi12

A film ezen pontján éreztem úgy hogy mindjárt elhányom magam ettől a világtól:
"Actually, I understand that Dr …. said that you could film here today, but, unfortunately, that's not gonna be able to happen. I know that he advocates for patients changing their diets, but, the hospital makes money off these surgeries, and the reality is, he does, too. So we can't do anything that's gonna negatively impact the hospital, so unfortunately, you're not gonna be able to film here today.

1 hozzászólás
Noryyy

Érdekes volt, mégha maga a konklúzió nem is volt túl meglepő. Egyáltalán nincs bajom a vegánokkal, sőt, mégha én nem is tudnék teljesen lemondani a húsról, rengeteg vegán kaját ettem már és szerettem. Viszont a vége kicsit túlzás volt, mégha a jótékony hatása meg is van annak, ha lemondanak a húsról, nagyon hangsúlyozták, hogy az életük összes területén pozitív változás állt be… ami lehet, hogy igaz, nem tudom, de kicsit sok volt számomra.
És természetesen a film alatt ettünk egy fincsi baconos, extra füstölt sajtos son-go-ku pizzát, mert miért ne…? XD

rocketdog 

Ez a film a vegánság etikai oldalát nem vizsgálja, azaz, hogy emberként van-e jogunk élőlényeket leölni táplálékforrásul (szerintem nincs), hanem pusztán a vegán étrend egészségességét tárgyalja, így én is csak erről írok.
Kezdem azzal, hogy én nem tudom pontosan milyen az egészséges étrend emberek számára. De kíváncsi vagyok, ezért időnként elolvasok egy-egy könyvet, tanulmányt vagy ismeretterjesztő filmeket nézek a témában, így került ez is elém.
Továbbá azt sem tudom, hogy az elhangzott állítások igazak vagy sem, de annyira demagógnak tűntek, hogy minimum megkérdőjelezzem őket. Természetesen a felismerhetetlenségig feldolgozott húsról én sem gondolom, hogy egészséges volna, de az információközlés módja miatt nem igazán bízom az elhangzottakban. Szerintem, ha a tények magukért beszélnek, akkor nincs szükség a hatásvadász körítésre. A legfőbb problémám, hogy a készítő által megfogalmazott kritikát csak másokra vetíti rá, a saját nézeteire nem.

– Az eleje felé elhangzik egy állítás, miszerint a húsipar a hirdetéseivel tudatosan akar összezavarni minket fogyasztókat, hogy elbizonytalanítsanak és a „helytelen” módon együnk. Akár így van, akár nem, ezt az érvet rögtön fel lehet hozni a vegánok által készített ehhez hasonló filmekkel szemben is, amikben elbizonytalanítanak a húsfogyasztással kapcsolatban.

– Az egyik legfontosabb állítás maga a leleplezés volt: Az állítólag az egészségünkkel foglalkozó szervezeteket is a húsipar, tejipar stb szponzorálja. És vajon a vegán termékeket és kutatásokat ki szponzorálja? Nem kellett sokat kutatnom, rákerestem az Alpro szóra és rögtön kiadta, hogy a Danone leányvállalata (aminek vannak még további vegán márkái is). A képlet egyszerű: ahol piaci rést látnak, azt kitöltik termékekkel. A növényi tejhelyettesítő termékek sokkal drágábbak, mint a hagyományos tejtermékek, hülyék lennének nem gyártani ezeket és nem megtámogatni ilyen filmekkel, és a bennük elhangzó tanulmányokkal.

– Az egyik leggyakrabban elhangzó érv a vegán étrend mellett és a tejfogyasztás ellen itt is szerepel. Az állítás a következő: az ember az egyedüli faj, ami más fajok tejét is elfogyasztja. A kisboci pl a tehén tejének elfogyasztásának eredményeként hatalmasra nő. Viszont az embernek erre és így a tehéntejben lévő hormonokra nincs szüksége. Így érvelnek a vegánok a tejfogyasztás ellen. Amikor viszont felteszik a vegánoknak azt a kérdést, hogy pusztán növényi étrenden vajon lehet-e ugyanolyan izmos az ember, mint húst fogyasztva, akkor kvázi kiröhögök, kigúnyolják a kételkedőt és egyből mutogatnak az orrszarvúra vagy más „nagydarab” növényevő állatokra. Csakhogy nem veszik észre a kettős mércét, amit a két érvük kapcsán alkalmaznak. Ha a tehén tejétől a kisboci hatalmasra nő, az ember viszont nem, akkor lehetséges, hogy egy ember és egy boci szervezete nem ugyanúgy dolgozza fel és a tápanyagot nem ugyanúgy hasznosítja, hiába ugyanazt fogyasztották el. Tehát, attól, hogy egy orrszarvú nagyra nő a fű legelésétől, abból még nem következik, hogy az emberek izomzata is fejlődik a lucernától.

– Érdekes volt, ahogy az egyik interjú alanya kiszállt a beszélgetésből, amit a rendező annak bizonyítékaként fogott fel, hogy „itt valamit le kell leplezni”. Miközben csak annyit állított az illető, hogy a tanulmányok következtetései ellentmondóak és jelenleg nincs olyan ismert étrend, ami egyértelműen, bizonyítottan egészséges volna, azaz felsőbbrendű a többihez képest.

– Csak olyanok voltak megszólítva, akik egyetértenek a készítővel. Ez minden esetben gyanakvásra ad okot.

– Erőteljesen az érzelmekre hat, hogy kikapcsolják az emberek tudatos, kritikai hozzáállását. Pl mutatják a vágóhídi képeket, beteg állatokat. Konklúzió: egészségtelen a hús, mert mindez a sok szenny belekerül. Sajnos azonban a növényekbe ugyanúgy belekerül a sok szenny a talajból, vizekből, levegőből. Növényvédő szerekkel kezelik őket, génmódosítják stb. Meglehet, hogy a növények fogyasztása a kisebbik rossz ilyen szempontból, de akkor sem kizárólag egészséges a fogyasztásuk, erről viszont mélyen hallgat a film.

– Tele volt könnyen megkérdőjelezhető filmes trükkökkel pl mutatnak egy felvételt egy sertéstelepről, aztán egy folyópartról döglött halakkal és ezt összekötik. De honnan tudjuk, hogy nem mondjuk 1000 km-re volt a kettő egymástól? Ilyen a természetfilmekben is rendszeresen előfordul, pl azt mutatják, hogy a krokodil mindjárt elkapja a zsákmányt, miközben nincs olyan felvétel, amin mindkét állat egyszerre szerepelne. :D

– Azok a telefonhívások, amiknél a cég egy-egy képviselője mindig kitérő választ adott: honnan tudjuk, hogy nem egy haverját kérte meg, hogy beszélgessen vele a telefonban?

– Azok a csodás gyógyulások (járókeretet és gyógyszereit elhagyó emberek): ugye láttunk már olyan filmet, ahol a tolószékesről a végén kiderül, hogy csak megjátszotta és végig semmi baja sem volt? Egyébként erre még vegán ismerősöm is azt mondta, hogy baromság.

– A pajzsmirigyrákból csodás módon (növényi étrendtől) felépült nőnél az jutott eszembe, amikor a vonaton utazva egy nő ecsetelte nekem, hogy mikor a halálán volt, és már meg is vakult, akkor Isten mentette meg mert egyik éjjel megtért és még a látását is visszakapta -> Az emberek azzal magyaráznak meg bonyolult folyamatokat, amiket nem értenek, amivel csak szeretnének/tudnak.

– A végén a boldogan edző vegán emberekről készült felvételek pont olyanok voltak, mint egy ikea, telekom vagy nike reklám.

– Érdemes megnézni a film imdb oldalán a véleményeket, ahol pl vegán orvos is lepontozza a filmet a demagógiája miatt.

Összegezve, nem vagyok sem a vegánság ellen, sem mellette. Az etikai részét mindenki maga döntse el. Ami az egészséges voltát illeti, ugyanúgy megkérdőjelezhető, ingatag és demagóg, mint ahogy a húsipart, tejipart próbálja beállítani. És még egyszer, nem állítom, hogy az elhangzott információk nem valósak, csupán azt mondom, hogy a nézőket hülyének nézi, ehhez mérten az érvek nincsenek elég alaposan, több nézőpontból körbejárva és bemutatva, azaz kimeríti a propagandafilm fogalmát.

10 hozzászólás
StAngela

Anno régen már láttam ezt a doksifilmet, de elfelejtettem jelölni. Emlékszem akkoriban nagy hatással volt rám. Manapság, bár még mindig nagy pártolója vagyok a növényi alapú étrendnek, már látom ennek a filmnek a hiányosságait.
Alapvetően úgy gondolom, hogy a vegánság nem mindenkinek való. Számomra valamiért jelenleg még elképzelhetetlen, hogy pl. ne egyek tojást.
Ellenben pl. A húst, a tejtermékeket az intoleranciám miatt, amúgy sem ehetem.
Pechemre néhány gabonával, a mézzel,és a zöldborsóval is ez a helyzet többek között.
Ez némiképp megnehezíti időnként a bevásárlást.
Ettől függetlenül jól érzem magam.
A filmre visszatérve, a legfőbb hibájának azt tartom, hogy épp annyira „erőszakosan” próbál rádumálni a vegánságra, ahogy a nagy cégek a hús és tejtermék fogyasztásra. Szerintem szükség lett volna kézzelfogható tényekre.
A növények pedig éppúgy lehetnek sajnos szennyezettek különböző baktériumokkal, mint az állati hús vagy a tejtermékek.
Sajnos vagy sem, csak arról tudod nagyjából hogy mit tartalmaz, amit te termelsz meg.

Csanika

Nagyon érdekes, és informatív film volt.
Tetszett az alkotás felépítése: felvetődött benne egy kérdés, felcsapta a laptopját, és felkutatta a témában fellelhető kutatásokat, majd ezután szakértők véleményét is kikérte. Nagyon jó volt, hogy 1-2 betegségnél „lebutítva” elmagyarázták a kialakulásuk okát.
Nem tudtam eldönteni, hogy Kip Andersen csak a „szerep” kedvéért tetteti vagy tényleg hírektől elzárva élte eddig mindennapi életét, de sokszor számomra visszatetsző volt, ahogy rácsodálkozott dolgokra.
A másik dolog, ami rontott a film megítélésén, – és amiért nem fogom, olyan ismerőseimnek ajánlani, akik messze állnak az ilyen életstílustól – az a vége felé volt, amikor a beteg emberek áttértek a vegán étrendre. Én hiszek az életmód váltás erejében, de az még számomra is „mese habbal” szituációk voltak…

Összességében tetszett a film, nagyon nagy munka áll mögötte, és le a kalappal azok előtt, akik bármilyen formában hozzájárultak, hogy ez elkészüljön. 1-2 dolgot én másképp tálaltam volna, hogy elvegyem az élét, és ezáltal olyanoknak is emészthető legyen, akik távol állnak a teljes vegán étrendtől.

Isildur 

Eü/természettudományos végzettségem van, és rengeteg biokémiát tanultam/használok a mindennapokban, úgyhogy mindig meg szoktam nézni ezeket a típusú filmeket, csak kíváncsiságból, hogy ezúttal milyen kamu statisztikával/kutatással/stb áltudományos humbuggal állnak elő, hogy bizonyítsák, hogy a hús rossz.

Szerintem eddig ebben voltak a legdurvább és legveszélyesebb baromságok, mindez fancy animációkkal körítve. Köze nincs a valósághoz.
Kérlek titeket, ne higgyetek el mindent amit a netflixen láttok. A cukor/fehérjeanyagcseréről inkább kérdezzetek meg egy orvost, vagy táplálkozástudományi szakembert.
Ha vegánok akartok lenni, tegyétek erkölcsi meggyőződésből, és ne felejtsétek pótolni a fehérjét. Ezeket a filmeket meg hagyjátok a francba. Főleg ezt.

mandu 

Mától vegán leszek
(Eddig 70%-ban voltam az, de mostantól ez 100%-ra nő)


Népszerű idézetek

TribeBubu 

Dr. Milton Mills: Minden fehérje alapvetően növényi eredetű, nem szükséges állati szöveteket ennünk ahhoz, hogy fehérjéhez jussunk. Csak a növények képesek megkötni a levegő nitrogéntartalmát, szétszedni a részecskéket és összekeverni aminosavakká, majd fehérjévé.
Dr. Alan Goldhamer: Bármely állati eredetű fehérje igazából újrahasznosított növényi fehérje. Ha olyan étrendet követ, amely kalóriában megfelelő önnek, olyanokat eszik, mint a barna rizs, vagy a brokkoli, és eleget is eszik, akkor mennyiségileg és minőségileg is elég fehérjéhez fog jutni. 2000 kalória barna rizs és brokkoli körülbelül 80 gramm fehérjét jelent beleértve a szükséges esszenciális aminosavakat is, megőrizve az egészséget.
Dr. Caldwell Esselstyn: A zöldek tele vannak fehérjével. A babfélék tele vannak fehérjével. A zöldségek tele vannak fehérjével.
Dr. Milton Mills: A zöldségekből kellene fedezni a fehérjeszükségletünket, mert a növényi fehérjék sokkal jobb hatással vannak ránk.

TribeBubu 

Dr. Caldwell Esselstyn: Teljesen egyértelmű. Mind a rák szempontjából, mind az érrendszeri megbetegedések szempontjából, hogy az állati eredetű fehérje hatalmas szerepet játszik.
Kip Andersen: A csirke jobb?
Dr. Caldwell Esselstyn: Ez olyan, mintha arról kéne döntened, hogy agyonlőjenek vagy felakasszanak.

TribeBubu 

Dr. Michael Greger: Szóval még ha egy rossz genetikai kártyaosztást kaptál is, még újrakeverheted az étkezéseddel.

TribeBubu 

Don Webb (Duplin megyei lakos): Még több csirkét fognak ebbe a megyébe hozni. Az ürülék és vizelet fővárosa Észak-Karolinában van, az én megyémben.
Egy kis csermely folyik át éppen itt, a földem alatt, és a Contentnea nevű patak is itt fut. Láttam, ahogy a gyönyörű patakot megtölti ürülékkel a sertéstelep, és mondhatják, hogy: „A világot tápláljuk.” Őket nem az emberek táplálása, hanem a pénz motiválja. Ha nem kapnának érte pénzt, hagynák éhezni az embereket. Mert ha a világ összes emberét szeretnék étellel ellátni, akkor termeljenek kukoricát, búzát és hasonló növényeket, ne pedig húst. A hús luxuscikk.
Amikor a tetteink ártanak az embereknek, akkor rossz úton haladunk. De sok jó ember csak ül és eszi a bacont, tudván, hogy másnak ezzel boldogtalanságot okoz.

TribeBubu 

Amikor a tetteink ártanak az embereknek, akkor rossz úton haladunk.

TribeBubu 

Dr. Alan Goldhamer: Az organikus tejtermékekben ugyanannyi telített zsír, koleszterin és galaktóz van, olyan dolgok, amelyeket nem akarnád, hogy legyenek a tejedben. A tejtermékekben általánosságban nagyon sok más dolog megtalálható, mint például a genny. Vannak törvények, amelyek megszabják mennyi gennyet tartalmazhat a tej, hogy még el lehessen adni. Ha jól emlékszem, 750000 genny részecske per köbcenti. Ha több genny lenne benne, akkor az már tisztán genny lenne és akkor tiltakoznának az emberek.

TribeBubu 

Köszönjük, hogy az Amerikai Rák Társaságot hívta, Sam vagyok, a rákkal kapcsolatos információk specialistája, miben segíthetek?
– Halló, azért telefonálok, mert azt szeretném tudni, hogy miért javasolják a honlapjukon a feldolgozott húsok fogyasztását, amelyet az Egészségügyi Világszervezet egyes típusú rákkeltőként osztályozott? Ugyanúgy, ahogy a cigarettát, az azbesztet és a plutóniumot. Ez olyan, mintha a „Tüdő Társaság” Hogyan tekerd a cigarettád? útmutatást adna a honlapján. Ez kb. ugyanolyan.
Egy kis türelmét kérem, amíg…

Nem tudott válaszolni a kérdésemre és azt mondta, hogy valaki majd visszahív.
Mindig is foglalkoztatott a rák kérdése, mert mindkét nagymamám és nagypapám rákban hunyt el. Talán máshogy alakult volna a dolog, ha tisztában vannak az étrend és ennek a borzalmas betegségnek az összefüggéseivel. Az Egyesült Államokban minden negyedik halál okozója a rák.

Na, szuper! Az Amerikai Rák Társaság adott egy időpontot a hétvégére.

Most voltunk az Amerikai Rák Társaságnál és a recepción azt mondták, hogy nem tudnak semmilyen interjúról, úgyhogy megnéztem a telefonomat és úgy tűnik, hogy tegnap, miután elmondtam neki, hogy az interjút az étrend és a rák összefüggéseiről szeretnénk készíteni, azt mondta, hogy mégsem tud interjút adni. Miután több e-mailben próbáltam kideríteni, hogy miért nem tud interjút adni az étkezés és rák témájában, egyszerűen nem válaszolt többet.

TribeBubu 

Dr. Alan Goldhamer: A sajt egy elképesztő termék, ha belegondolunk. Talán az egészséget legjobban veszélyeztető étel, amit az emberekkel megetetnek. Gondold végig, van egy állati termék a biológiai felhalmozódás minden problémájával. Van egy erősen feldolgozott élelmiszer, ami nemhogy alapból is sok összetett zsírt tartalmaz, de még jól meg is sózzák.


Hasonló filmek címkék alapján