A belorusz elnökválasztás alatt egy minszki alternatív színház három színésze a tömegtüntetések közepén találja magát. Minszk utcáira vonulnak, hogy a szólásszabadságért és a rég várt hatalomváltásért kiálljanak. A többség hangját azonban különös brutalitással nyomják el az állami rendfenntartó… [tovább]
Várólistára tette 2
Kiemelt értékelések
Kurázsi (2021) 65%
A film a 2020-as, elcsalt fehérorosz választások nyomán kirobbant utcai tiltakozásokat mutatja be három aktivista színész szemszögéből. Felváltva látni az otthoni készülődést, a színdarabok előadását, valamint az utcai eseményeket. A címe ellenére elég lapos doku, nem igazán érezteti a téteket és a feszültséget. Különösen azok a részek ülnek, amelyek a színészek mindennapi életébe nyújtanak betekintést: egy alkalommal a kamera hosszasan időz azon, ahogy az egyikük megpróbál befogni egy szobájába berepült rovart. Együttérzek, én sem szeretem pl. a kóbor poloskákat és kell is kurázsi az elfogásukhoz, de az lehet, hogy ennek a filmnek a nézői nem erre a küzdelemre kíváncsiak, vagy legalábbis nem ilyen hosszan.
Bár az utcai összecsapások ábrázolása visszafogott, néhány érdekes tanulsággal jár: az itteni tüntetők által használt vegyes szimbólumok (Che Guevara, anarchizmus, egy középkori keresztes vitéz stb.) sokkal militánsabbak, mint amilyeneket a hazai ellenzéki megmozdulásokon látni (talán csak a Jobbik által bevetett Árpádsáv a kivétel). A média pedig ki van éhezve a mindennapi rutint megtörő hőstettekre – amikor egy katona kitűzi a pajzsára a tiltakozóktól kapott virágot, hogy így kifejezze a szolidaritását (you had one job! mondhatták neki utána az alkalmazói, mielőtt kirúgták), rögtön ellepik a sajtósok, hogy minden szögből lefényképezhessék. Szóval a téma érdekes, de a Verzió-tékában biztos vannak ennél izgalmasabb darabok is.