Kijárat az ajándékbolton át (2010) 20

Exit Through the Gift Shop
87' · amerikai, egyesült királysági · dokumentumfilm

0 díj · 1 jelölés

Adott a világ egyik leghíresebb graffitise, szebben fogalmazva street art művésze, Banksy, valamint egy fura francia bolt tulaj, aki amatőr filmes. Utóbbi elhatározza, hogy dokumentumfilmet forgat Banksyről, aki mivel művészete büntetőjogi kategóriának minősül, nem fogadja lelkesen újdonsült… [tovább]

Képek 1

Szereposztás

Rhys Ifansnarrátor
Banksyönmaga
Thierry Guettaönmaga

Kedvencelte 2

Várólistára tette 48


Kiemelt értékelések

tetsuo

Úgy ültem neki a film nézésének, hogy azon kívül, hogy Banksy rendezte és street artos a téma, nem sok minden tudtam róla és nagyon kellemes meglepetés ért.
Azt gondoltam, vagy valami általános street artos dolog lesz vagy konkrétan Banksy-ről szól majd, ehhez képest zseniális húzás, hogy valójában egy olyan csókáról szól, aki filmet akar készíteni Banksy-ről, aminek az lesz a vége, hogy ehelyett Banksy készít filmet róla :) Ennél sokkal többet elárulni a sztoriról már spoiler lenne és a világért sem festeném a falra a poént, hogy aztán lelőjem, ezt meghagyom a street artosoknak.
Persze a sztori közben azért mégiscsak sok mindent megtudunk erről a szubkultúráról, erről a félig művészet-félig illegális adrenalinpumoa tevékenységről, de miközben megismerjük a színtér aprja-nagyját, mégis egyre izgalmasabban bontakozik ki a rendező és a főszereplő nagyon izgalmas kapcsolata. Sok mindent megtudhatunk barátságról, igazságról, hamisságról, de mégis leginkább arról, mi is a művészet, mitől is művészet a művészet. Ráadásul mindezt úgy, hogy maga a dokumentumfilm is messze elemelkedik a klasszikus dokumentumfilmektől és önmagában is művészeti alkotássá válik, mély mondanivalóval. Számomra az a művészet csúcsa, ha egy kép/film/regény/zene úgy mesél el egy történetet, hogy abból anélkül tudjunk tanulságot levonni, hogy bármit is a szánkba rágna. Sokkal elementárisabb így a hatása, mintha leülne és tanítóbácsiként, vállunkat veregetve megmondaná a tutit. Nekem nagyon egyértelmű ez az üzenet (amiről azt gondolom, egyébként Banksy is ezt akarta közvetíteni a film médiumán keresztül), de ha más megnézi, lehet, neki tök más lesz, ettől olyan jó. Lehet ebbe most kicsit belekavarodtam, de mindegy, nézzétek meg, az a lényeg, nagyon megéri.
Valószínűleg a kedvenc filmem a művészet mibenlétéről.

Emerson 

Banksy nevét szerintem (majdnem) mindenki ismeri. De tegye fel a kezét az, aki hallott már, és/vagy egy lapon említené vele MBW-t. Nem? Ugye! spoiler
Adott egy francia fickó, aki egyértelműen nem politikai okokból emigrált a nagy lehetőségek hazájába, hanem hogy pénzt csináljon a semmiből. Ehhez kétség kívül baromi nagy tehetsége van. Eleinte rém unszimpatikus volt, ahogy a kameráját beleerőszakolta a másik ember képébe, de amikor 40-50 perc elteltével végre magyarázatot is kaptunk, honnan indult ez a kamerafétis, akkor már megkedveltem ezt a túlmozgásos, bozontos ürgét. Aztán jött az újabb fordulat, amivel viszont elásta magát a szememben. Merthogy eldöntötte, ha már annyit kamerázta a street artsosokat (huh, van ilyen szó?), akkor ő is művész lesz. Banksy-t elismerem, mert ő alkot, van üzenete, stílusa. De aki csak másol, photoshoppol, fröcsköl a festékkel és craftworközik, az nekem nem művész. Persze Amerikában ott van az elborult nem-tudom-hová-tenni-a-milliárdjaimat ezért műgyűjtő leszek embertípus, aki képest pénzt kiadni az ilyenért. De ebbe most nem mennék bele, mert nyilván mindenki azt csinál a pénzével, amit akar. Csak az háborít fel, ha valaki művésznek nevezi magát, amikor még kiforrott stílusa sincs. Simán el tudom képzelni, hogy MBW egyszer amerikai elnök lesz. a származása most mellékes, majd törvényt módosítanak a kedvéért
Maga a dokumentumfilm egyébként briliáns. Milliónyi gondolat repkedett közben a fejemben és még most is mondanám a magamét, de szerintem így is csapongtam össze-vissza.
Ifans elég érdekes választás volt narrátorként – képes ő ennél érthetőbben is artikulálni, csak most nem akart – , de végül is tökéletesen illett ehhez az őrült világot bemutató másfél órához.

fayakezdet

Régóta szemeztem ezzel a filmmel, de jobb később, mint soha. Tetszett nagyon. Nagyon érdekes téma és nagyjából átfogó képet ad a szubkultúráról. Bár még nagyobb mélységekbe is mehettek volna, de végülis nem is feltétlenül az volt a cél. Mert a film készülte közben, írták át a forgatókönyvet, úgymond. Ami abszolút jól sült el.


Hasonló filmek címkék alapján