Robb Report filmje Leonardo da Vinci örökre elveszettnek hitt Salvator Mundi című táblaképének hányattatásairól szól.
Hogy miért ekkor a festmény jelentősége? Ez nemcsak egy király rendelte arckép Jézus Krisztusról! Ez a táblakép tükrözi Leonardo festészeti technikákról és az időről,… [tovább]
Robb Report filmje Leonardo da Vinci örökre elveszettnek hitt Salvator Mundi című táblaképének hányattatásairól szól.
Hogy miért ekkor a festmény jelentősége? Ez nemcsak egy király rendelte arckép Jézus Krisztusról! Ez a táblakép tükrözi Leonardo festészeti technikákról és az időről, öröklétről, világegyetemről való gondolkodását.
1500 körül, amikor a táblakép keletkezett, Leonardo csaknem 50 éves. Sok képbe kezdett bele, és majdnem ugyanannyit hagyott félbe; de ezt befejezte.
A kép sorsa száz évig tisztázatlan, mígnem I. Károly angol uralkodó gyűjteményében bukkan fel, aki mivel eladósodva hal meg, a Korona úgy dönt, műgyűjteménye nagy részét áruba bocsátja. 1763-ban, mikor a Buckingham-palotát a Korona számára megvásárolják, a berendezési tárgyakat elárverezik. Egészen a XIX. század végéig nem tudunk róla, amikor egy neves angol műgyűjtő, Francis Cook tulajdonába kerül. De ekkor már Leonardo-másolatként, illetve Leonardo stílusában készült munkaként került piacra. Egészen vastagok lehettek rajta a felülfestés rétegei! Egészen 1958-ig a Cook gyűjtemény középszerű darabja, amikor a londoni Sotheby’s aukciósházban 45 fontért cserél gazdát. Úgy tudjuk, amerikai vevőre akadt. 2005-ig amerikai gyűjtők tulajdonában is marad, amikor ismét elárverezik, hasonlóan alacsony összegért, mert egy louisianai másolatnak vélik.
2017 novemberében a Christie’s egy rekord összegért, 450 312 500 dollárért adta el egy szaudi hercegnek Leonardo da Vinci Salvator Mundiját. Jelenleg az Abu Dhabi-i Louvre-ban van hosszú távú letétként.
.
Forrás: https://belvarosimozi.hu/mozifilmek/1001034 [bezár]