Schneider Mátyás fuvarozó egyik napról a másikra sikeres lesz, gazdagságát azonban megkeseríti, hogy felesége egy grófi lakájt szerződtet, mert nagypolgári életet akar élni. Benedek mérnök inkognitóban tevékenykedik a szállítmányozásnál, hogy Schneider lánya, Terka közelében lehessen. Terkát egy… [tovább]
Hyppolit, a lakáj (1931) 217★
Képek 21
Szereposztás
Kedvencelte 46
Várólistára tette 69
Kiemelt értékelések
Nem tudom melyik hazai alkotás váltotta ki belőlem az évek óta tartó ellenszenvemet a magyar filmek iránt, de most megtört a jég. Még ha az aranykorig is kellett visszanyúlni… van mit bepótolnom, aztán majd úgyis megállok, ha eljutok a 90-es évekig…
Én tényleg imádom a régi magyar filmeket. Olyan kraft volt bennük a maguk egyszerűségében, hogy beszarás. A színész játszott, de tényleg, és nem csak a szavakkal, hanem mimikával, gesztussal, mindennel.
Arról nem is beszélve, hogy még ma is mennyire aktuális a mondanivalója.
Az egyik kedvenc régi magyar filmem. Kabos viszi a pálmát egyértelműen, meg persze Csortos Gyula és a mindig jóképű Jávor Pál. Kedvenc jelenetem az, amikor el kell dönteni, voltak-e az operában, vagy nem voltak :)
Szintén magyar filmtörténetre feladott „tananyag”.
Nagyon féltem tőle, de kár volt: mai szemmel nézve is nagyon jó darab, vicces, ötletes, ezerszer jobb, mint a remake. Annak idején nem tudom, hogy mondhatta a média tanárunk, hogy inkább az újat nézzük meg, mert „az eredeti annyira nem lenne szórakoztató.” Baromság! Ráadásul egyetemi órán már kitárgyaltuk és kielemeztük ezt a filmet: ehhez kellett az a társadalmi háttér, ami akkor volt, és ami 1999-re okafogyottá vált.
Klasszikus magyar film. Egy hivatkozási pont. Mai szemmel is szórakoztató volt, bár nekem elég belőle ennyi.
Meg kellett szoknom, hogy többé-kevésbé színházat látok, csak épp filmre véve, mert nekem ilyen érzésem lett tőle. Zseniális egyébként, és 1931-es! Hát hihetetlen. Nem egyszer sikerült hangosan nevetnem, ami nagy szó. A ruhák, a beszédmód, a smink… ó istenem de csodás, hogy ezeket ma is láthatjuk és hallhatjuk. Biztos, hogy ezentúl bátrabban fogok régi magyar filmeket nézni.
Hogy miért is imádom ezt a filmet?
Zseniális színészóriások hozzák benne észvesztően erős alakításaikat. Kabos tökéletesen kispolgári, nevetséges és mégis tekintélyes családfő. Csortos olyan méltóságteljes sznob, hogy azóta sem láttam ilyen karaktert mástól hitelesebben. A mellékszereplők teljes színészi odaadással játszanak akkor is, ha csak pár mondat, pár perc övék a filmből. A humor őszinte, kifinomult és intelligens.
Maga a történet nagyon vicces, eredeti, érdekes, izgalmas, játékos és kidolgozott. A párbeszédek szépek és tartalmasak. A dalok tökéletesen illenek mind zenevilágukban, mind szövegükben az adott jelenetbe éppúgy, mint az egész filmbe.
És akkor kapunk mellé korképet és világképet, úrias viselkedést és kikapcsolódást a fapados restiben, dalárdát és mulatót. Mindet mi szem szájnak kellemes. Megunhatatlan, utánozhatatlan, utolérhetetlen.
Az új változat az egyik kedvenc filmem, épp ideje volt már megnéznem az eredetit is. Aranyos, a poénok hasonlóan megvannak benne, de nekem az új továbbra is jobban tetszik. Nyilván ekkor még nem voltak meg azok a filmkészítési eszközök, lehetőségek, amik az újat még izgalmasabbá, viccesebbé teszik, de nekem épp ezek hiányoztak. Azt hiszem, egyszerűen szükségem van a mai meghökkentésre, elkápráztatásra filmek terén is, nem érem be a fekete-fehérrel. Emellett aranyos volt és nem bánom, hogy megnéztem, de a ’99-es örök favorit marad.
Az egyik legviccesebb magyar film, ami még 90 év távlatából is tökéletesen rendben van. Csortos és Kabos egyaránt hibátlanul viccelik végig a filmet, a története ugyan nagyon a 30-as évek elvárt szabályai szerint alakul, de épp ezért nem is nagyon lehetett elrontani, és az összhatása is fergeteges.
Népszerű idézetek
Hyppolit: Mikorra parancsolja a nagyságod a fürdőt?
Schneider Mátyás: Vasárnap… (megböki a felesége) … és hétfőn!
Hyppolit: Hány órára?
Schneider Mátyás: Nyolc órára!
Hyppolit: S a hét többi napjain?
Schneider Mátyás: Negyed kilencre.
Tóbiás: Hippodrom.
Férj: Micsoda?
Tóbiás: Hippodrom.
Férj: ???
Tóbiás: Kint van egy úr, és azt mondta, hogy csak annyit mondjak: hippodrom.
Férj: De mi a neve?
Tóbiás: Azt nem tudom, csak annyit mondott, hippodrom.
Feleség: Talán Hyppolit…?
Tóbiás: Hát így is lehet mondani, csak akkor nincs semmi értelme.
Feleség: Kérlek, Mátyás, siess. 9 órakor szervírozzák a szupét.
Férj: Hogy micsinálnak a micsodával?
Feleség: Szervírozzák a szupét. És legfőbb ideje, hogy te is esti dresszbe öltözz.
Mindennap végig fogja nézni, hogy én nem szmokingban eszem a vacsorát, hanem ingujjban. És a libasülthöz hagymát eszek. Mindenhez. A hagymához is hagymát eszek. A halat pedig késsel fogom enni. Két késsel.
Feleség: Hányszor megmondtam neked, hogy nem tűröm az asztalnál a hagymát!
Férj: Nem? Majd ibolyával, vagy kökörcsinnel fogom enni ezentúl a libasültet?
Schneider Mátyás: Hyppolit! Hyppolit!
Hyppolit: Parancsol?
Schneider Mátyás: Most mi lesz!?
Hyppolit: Most, Nagyságos Uram, botrány lesz.
– El is felejtettem mondani neked, hogy felvettem egy inast.
– Inast?!
– Igen. Meg akartalak lepni vele.
– Sikerült.
– Remélem, papa, nem haragszol.
– Dehogy haragszom, miért haragudjak? Csak úgy kirúgom, hogy a lába nem éri a földet.
Schneider Mátyás: Az mi az a vörös: cékla?
Hyppolit: Lazac.
Schneider Mátyás: Na, jó jó, de az a vörös!
Hyppolit: Az lazac.
Schneider Mátyás: Érdekes, egy hónappal ezelőtt ez nálunk még cékla volt.
Schneider Mátyás: Hallgass ide Mama! Az, hogy kidobtátok a gyönyörű bútoraimat, és én nem ismerem ki magam a saját lakásomban, rendben van. Az, hogy szupénak nevezed a vacsorát, rendben van. Az, hogy… hogy engem egyszerre most Mátyásnak nevezel, rendben van. De hogy én a saját marhapörköltem tiszteletére SZMOKINGOT VEGYEK FÖL? SOHA! ÉRTED MAMA? SOHA!