Hollow Crown – Koronák harca (2012–2016) 31

The Hollow Crown
egyesült királysági · dráma, történelmi, minisorozat
7 rész (epizódhossz: 120')

2 díj · 1 jelölés

A BBC nagy szabású minisorozata, amely sorra dolgozza fel William Shakespeare királydrámáit korhűen és monumentálisan, a főbb szerepekben pedig Anglia legismertebb színészei fordulnak meg.

angol

Képek 135

Szereposztás

Ben WhishawKing Richard
Jeremy IronsHenry IV
Tom HiddlestonPrince Hal / Henry V
Simon Russell BealeFalstaff
James LaurensonWestmoreland
Tom GeorgesonBardolph
Julie WaltersMistress Quickly
Anton LesserExeter
Rory KinnearBolingbroke
Clémence PoésyIsabella királyné

További szereplők

Kedvencelte 16

Várólistára tette 219


Kiemelt értékelések

MrsCumberbatch 

Hűha. Szögezzük le. Nem én vagyok a legjobb mérce a történelmi/kosztümös filmek értékelésére, de tetszett. Szép a képivilág, szépek a kosztümök és iszonyat jó a szereplőválogatás! Tetszettek az átemelések, a kifelé beszélések – bár néhol zavaró volt, hogy akkor hallja más vagy sem? A monológok gyönyörűen lettek előadva bár látszik, hogy nagyon nem életszerűek. Nyílván a királyokat tisztelték annyira, hogy nem vágtak a szavukba, de amikor egy utolsó szolga már 2000. perce beszél… Vagy amikor éppen elátkoznak valakit… Miért nem szúrta le senki? Abszolút nonsense. Értelmetlen!!

Szóval igen: Ötletes és szép felépítés de teljesen életszerűtlen. Hiteltelen az, hogy minden monológot mindenki végig hallgat. Ja és az is, hogy amikor valakit sűrget az idő, gyorsan kéne felelni akkor is 5 percig bla-blázik valaki.

Bővebb értékelések az epizódnézéseknél: https://snitt.hu/filmek/hollow-crown-koronak-harca-2012-2016/en-es-a-film/mrscumberbatch Pár helyen jegyeztem meg szintén értelmetlen dolgokat, aki tudja a választ (és nem kioktatni akar, hanem segíteni) örömmel fogadom. Történelem sose volt az erősségem, szóval lehet valamire egy tök egyértelmű válasz van csak elfeljtettem… :'D

ladybird12 

Nagy taps az alkotóknak és a színészeknek, hogy milyen remekül feldolgozták Shakespear drámáit. Mindent odatettek és hűen betartották a szöveget, nem modernizálták. Meg sem tudnám, mondani ki volt a legjobb, ki adta elő legjobban a neki szánt karaktert.
Talán Ben Whishaw volt a legjobb. Érdekes, hogy egy kevésbé ismert királyt adott elő, II. Richárfot, mégis remekül.
De persze remekelt Tom Hiddleston mint V. Henrik, Benedict Cumberbatch mint III. Rcihárd és Jeremy Irons mint IV. Henrik.

blondeashell

Az első részben elég nagyot csalódtam, ami azt illeti, de azután az első évadot végig élveztem. Ezután következett a második turnus, VI. Henrikkel, és barátaival, akik szintén elszórakoztattak egy darabig, azonban az utolsó rész már nem élveztem annyira. Azért azt megjegyezném, hogy Tom Hiddleston, Jeremy Irons és Benedict Cumberbatch színészi kvalitása meglehetősen sokat dobott a dolgon, de Tom Sturridge és Ben Whishaw kifejezetten borzalmasak voltak, habár itt mondjuk nem feltétlenül az alakításukat kritizálom, egész egyszerűen volt valami ellenszenves bennük, amitől borsódzott a hátam.
Kicsit soknak tartottam a két órás részeket, mert rengeteg olyan időintervallumot tudnék megnevezni a részek alatt, mikor konkrétan csak unatkoztam. Ugyebár nem mindig lehet fenntartani az érdeklődést, van hogy lankad az izgalom… Ennek ellenére megkedveltem a sorozatot, és egy kicsit közelebb hozta hozzám a töriórán tanultakat, amikért meg így érettségi előtt kifejezetten hálás vagyok. :D

StarSpangledGirl

Sose voltam nagy Shakespeare-rajongó. Vannak drámái, amiket nagyon szeretek, vannak viszont olyanok is, amiket nagyon nem, ezért egészében véve Lándzsarázó Vili bácsi művei sosem tudtak annyira elvarázsolni, amennyire tehették volna. Van viszont egy barátnőm, aki nagyon szereti Vili bácsi meséit, ezért vele közösen (értsd: videochat útján :D) fogtam neki ennek a sorozatnak, és mennyire jó ötlet volt! Végre profitáltam valamit a karanténból. :D
Hol is kezdjem? Az az igazság, hogy bár voltak gyengébb pillanatai a sorozatnak, összességében véve mégis annyira magával ragadott az egész, hogy nagyon nehéz elfogulatlanul nyilatkozni. Azért igyekszem.
Sokat gondolkodtam, hogy hogyan raknám sorba a részeket, de ez nehezebb, mint gondoltam. A leggyengébb epizódnak mindenképpen az első évad utolsó részét, a Henry V-et tartom. Sajnos Tom Hiddleston se tudta kihúzni szegény Halt az unalom mocsarából; mivel nem volt valódi konfliktus, ezét nem is volt miért izgulni és/vagy min gondolkodni. Az is biztos, hogy azon maroknyi emberek közé tartozom, akiknek a legelső rész, a Richard II a kedvence. Foggal-körömmel-pajzzsal-karddal-íjjal-nyíllal-buzogánnyal védem ezt az epizódot, mert szerintem sokkal összetettebb és érdekesebb, mint amilyennek tűnik; még két héttel a megnézése után is gondolkodom rajta. Azoknak pedig, akik azt kérdezik, miért ezzel és nem a Henry IV-tal kezdődött a sorozat, azt tudom mondani, hogy egyrészt azért, mert Shakespeare Henryadjának ez az első része, hiszen a tárgyalt királyok közül ő uralkodott legkorábban (I know, shocker :D), másrészt pedig az összes többi részben is folyamatosan visszautalnak a Ricsi 2 cselekményére; ennek oka, amennyire tudom, hogy mivel Richard II nem volt kedvelt uralkodó, Shakespeare idejében divatos volt őt okolni a Rózsák háborújáért (amit nem egészen értek, de hát csókolgatni kellett azt a Tudor hátsót, I guess :D). Ennek köszönhetőek a még jóval később játszódó epizódokban is itt-ott felbukkanó utalgatások Richardra.
Mivel összeverbuválták a brit színészelit egy jelentős részét, így természetesen az alakításokra sem lehet panasz, sőt. Aki mégis a legjobban kiemelkedett számomra a kisujjból kirázott 10/10-es performanszok közül, az Ben Whishaw (valószínűleg némi elfogultság is beszél belőlem, de sajnos nem tudok mit kezdeni vele :') ) és Benedict Cumberbatch volt, bár azt hozzátenném, hogy ők játszották talán a két leghálásabb főszerepet: ilyen szokatlan (tudom, nagyon finoman fogalmazok :D) karakterekből szerintem sokkal többet ki lehet hozni a vásznon, mint egy háborús hősből, vagy egy babaként megkoronázott szerencsétlen tinédzserből.
A setting csodaszép volt mindenhol, gyengém a szereplők passzolása a környezetükhöz, itt pedig ebből nem volt hiány. Mindegyik uralkodónak megvolt a saját színe és stílusa, így nagyon könnyű volt elkülöníteni őket, illetve a róluk szóló darabokat. Ugyanez igaz a zenére is, csodálatos volt, nem hiába lett díjnyertes.
Gondolataimat lezárva azt hiszem, kijelenthetem, hogy kilóra megvett magának a BBC már megint, a The Hollow Crown elfoglalta méltó helyét a kedvenceim között, így igazából bárkinek szívesen ajánlom ezt a sorozatot. Még ha nem is Lándzsarázó úr legjobb darabjairól van szó, az adaptációk mindenképp minőségiek és megérnek egy kukkantást. :)

art3mis

Sajnálom, hogy pont az első epizóddal kezdték nem mintha lehetne mással kezdeni, de amennyire az unalmas volt, nem lepne meg, ha sokaknak nem lenne kedve folytatni a sorozatot. Pedig a többi rész mérföldekkel jobb *.* A színészek, a díszletek, néha a zene is nagyon jó, és az első részben is voltak élvezhető jelenetek, csak számomra sajnos több volt a halálosan unalmas, ráadásul a két óra húsz perces hossza is elég ijesztő, főleg, amikor épp már fél órája nem történik semmi… Egyértelműen a második és a harmadik rész volt a kedvencem, sokkal eseménydúsabb, pörgősebb volt, érdekes karakterekkel és hát Tom Hiddlestonnal, na :D, és néha még nevetni is lehetett rajta. A negyedik sem volt rossz (meglepően gyorsan elment az 2+ óra), bár magában a történetben én nem találtam semmi különösen érdekeset spoiler.
Viszont nem olvastam Shakespeare egyetlen királydrámáját se, és jó így megismerkedni velük egy kicsit, biztosan megnézem a további részeket is valamikor :)

1 hozzászólás

Népszerű idézetek

Rahenys 

Sir John Falstaff: Jó hajlamom van az erkölcsre, mint egy nemesnek, elég erkölcsös vagyok. Keveset szitkozódom, hetente csak hétszer kockázom. Bordélyházba alig teszem be a lábamat…negyed órácskára. Kölcsöneimet megfizetem, háromszor, négyszer, gátakkal teli, erkölcsös volt életem. Most nincs se jó erkölcsöm, se életem.

2. rész – Henry IV - Part 1
Riccah 

– Te is tartozol Istennek egy halállal.
– De még nem esedékes. Nem kellemes határidő előtt fizetni.

LooneyLuna23

John of Gaunt: This royal throne of kings, this sceptred isle, this… earth of majesty, this seat of Mars, this other Eden, demi-paradise, this fortress built by Nature for herself against infection and the hand of war. This happy breed of men, this little world, this precious stone set in the silver sea, which serves it in the office of a wall, or as a moat defensive to a house against the envy of less happier lands. This blessed plot, this earth, this realm, this England, this land of such dear souls, this dear, dear land, is now leased out – I die pronouncing it! – like to a tenement on a pelting farm. England, bound in with the triumphant sea, is now bound in with shame!

1. rész – Richard II
LooneyLuna23

Richard II: Let’s talk of graves of worms and epitaphs. Make dust our paper and with rainy eyes write sorrow on the bosom of the earth. Let’s choose executors and talk of wills. And yet not so. For what can we bequeath, save our deposed bodies to the ground? Our lands, our lives and all are Bolingbroke’s. And nothing can we call our own but death. And that small model of the barren earth, which serves as paste and cover to our bones. … For God’s sake, let us sit upon the ground! And tell sad stories of the death of kings. How some have been deposed, some slain in war, some haunted by the ghosts they have deposed, some poisoned by their wives, some sleeping killed, all murdered. For within the hollow crown, that rounds the mortal temples of a king, keeps Death his court. And there the antic sits, scoffing his state and grinning at his pomp, allowing him a breath, a little scene, to monarchise, be feared and kill with looks, infusing him with self and vain conceit, as if this flesh, which walls about our lives, were brass impregnable. And, humoured thus, comes at the last and with a little pin, bores through his castle wall and… Farewell, King!

1. rész – Richard II
LooneyLuna23

Hal: Why doth the crown lie there upon his pillow, being so troublesome a bedfellow? O majesty, when thou dost pinch thy bearer thou dost sir, like a rich armour worn in the heat of day, that scalds with safety. … My gracious lord. My father. By his gates of breath, there lies a downy feather which stirs not. This sleep is sound indeed, this is a sleep that from this golden rigol hath divorced so many English kings. Thy due from me is tears and heavy sorrows of the blood, which nature, love and filial tenderness shall, O dear father, pay thee plenteously. My due from thee is this imperial crown, which God shall guard and put the world’s whole strength into one giant arm, it shall not force this lineal honour from me.

3. rész – Henry IV - Part 2
LooneyLuna23

Henry IV: Wherefore did you take away the crown?
Hal: God witness with me when I found no course of breath within your majesty how cold it struck my heart. I spake unto this crown as having sense and thus upbraided it: „The care on thee depending hath fed upon the body of my father. Therefore, thou best of gold art worst of gold. Other, less fine in carat, is more precious, but thou, most fine, most honoured, most renowned hast eat thy bearer up.” Thus, my most royal liege, accusing it, I put it on my head to try with it, as with an enemy, that had before my face murdered my father.

3. rész – Henry IV - Part 2
Riccah 

Miért legyek túlfizetésben annál, aki fel sem szólított? De hát nem erről van szó, a becsület ösztökél. De hátha a becsület agyonösztökél. Akkor mi lesz?
Lehet becsülettel pótolni egy lábat? Nem. És egy kart? Nem. Vagy enyhíteni egy seb fájdalmát? Nem. Akkor hát a becsület nem ért a sebészethez? Nem.
Mi a becsület? Egy szó. És mi ez a szó, ez a becsület? Levegő. Ez tiszta számvetés.
És kié ez a becsület? Aki szerdán meghalt. És érzi azt? Nem. Hát hallja? Nem. Akkor hát nem érzékelhető? A halottnak nem.
Akkor hát az élőkkel együtt él? Nem. Miért? Mert a rágalom nem szenvedheti.
Akkor hát én nem kérek belőle. A becsület csak festett halotti címer. És ezzel véget ér az én katekizmusom.


Hasonló filmek címkék alapján