A fordulatos sorozat négy részben mutatja be Dr. Béres József feltaláló izgalmas, drámai sorsát, küzdelmeit, igazságszerető személyiségét. Miközben a film érzelmekben gazdag jelentekben követi a Béres Csepp megszületésének érdekfeszítő, pergő eseményeit, a kutató hatalommal vívott, megalkuvást… [tovább]
Cseppben az élet (2019–2019) 20★
Képek 5
Szereposztás
Kedvencelte 3
Várólistára tette 28
Kiemelt értékelések
Tinédzserkoromban hallottam először Béres Józsefről és arról, hogy a házánál tömött sorokban várakoznak állnak az emberek, hogy szerezhessenek a tiltott-támadott szerből. Aztán olvastam is róla, nagy cikket. Soha többet nem feledtem, kicsoda Béres József. A mai napig előttem van az arcképe, bármikor fel tudom idézni.
Sok pluszinfót kaptam a filmből. … és egyetlen korábbi infóm sem került összetűzésbe valamely filmbélivel.
Örülök, hogy elkészült ez a film. Bár nem vagyok a kor és Béres munkásságának a szakértője, de nekem hitelesnek tűnik a film: mind a kort, a politikai környezetet, mind Béres történetét hitelesen mutatja be. Tetszett a megjelenítés, a színészi játék, a korrajz is. Gáspár Tibor kiválóan keltette életre Béres Józsefet. Fontos, tartalommal teli mondatok hangzanak el a filmben. A jelenetek kiválóan mutatják be azokat a dilemmákat is, amikor egy-egy kisebb, gyengébb, szegényebb ember szembekerül a hatalommal, és annak nyomásgyakorlási kísérletei és „sikerei” nyomán akár önmagával is. Úgy érzem, akár olyan jelentőségűvé is tudna válni ez a film, mint A tanú. Ez a film, úgy vélem, jóval többről szól, mint Béres József munkássága.
Nem csak a múltat idézi vissza, hanem a jelenhez is szól.
A történelem ismétli önmagát.
De mindenekelőtt, úgy vélem, méltó a film Béres munkásságához és örökségéhez.
Béres József: „A tisztességes embert bármilyen vádak érik, tiszta lelkiismerettel állhat a vádlói elé.”
A színészek nagyon jók, a képek szépek, de a sorozat eddig nem túl izgalmas. Érdekes viszont belelátni így abba a korba, amikor a szüleim fiatalok voltak. A kislány, Zsuzsi nagyon cuki, és nagyon okos mondatokat adtak a szájába.
Nem ismerem a Béres Csepp történetet, így eléggé megdöbbentem, hogy eredetileg az volt a célja Béresnek, hogy spoiler.
A laboratóriumi részeknél nagyon idegesített a zene.
A második rész jobb lett, mint az első, beindultak az események, izgalmasabb volt.
Népszerű idézetek
Béres József: A tisztességes embert bármilyen vádak érik, tiszta lelkiismerettel állhat a vádlói elé.
(1. évad, 4. rész)
Imre (Zsuzsika nagypapája): A börtönt kockáztatja, igaz?
Béres József: Én törvénytisztelő ember vagyok. De ha rossz a törvény, az igazság mellé kell állni.
(1. évad, 4. rész)
Nagy László (költő): Mindenkit ellehetetlenítenek, aki Béres mellett kiáll. Persze van egy kemény mag, akit nehéz.Ratkó Jóska, Balczó Andris, Déry Tibor, jómagam. De az az érzésünk, hogy valaki nagyon magasról irányítja itt a támadásokat.
dr. Kállay (ügyvéd): Aquinói Szent Tamás óta tudjuk, hogy mindig van egy első erő.
Nagy László (költő): Aquinói Szent Tamással magyarázni a szocialista rendszer működését, enyhén szólva szürreális. De ha valóban meg akarjuk védeni Bérest, nekünk is szükségünk lesz egy nagyágyúra.
(1. évad, 4. rész)
Nagy László (költő): Bérest mindenki támadja. Támadni szabad, védeni nem? Ebben az országban vagy szennyemberré válik az ember, vagy fölakasztja magát. Ez a magyar ugar.
Pozsgay Imre (szoc. politikus): Nyugodj meg, Laci. Ismerem a Béres-ügyet. Lassan már minden pesti írástudó ezzel foglalkozik. Ígérem, megpróbálok segíteni.
Nagy László (költő): Ha nem vettek véget ennek a legsötétebb az 50-es éveket idéző koncepciós pernek, olyan ribilliót csapok, nem csak a magyar ég szikrázik. Esküszöm, kimegyek a nemzetközi sajtó elé. De előbb visszaadom a Kossuth-díjamat.
Pozsgay Imre (szoc. politikus): Nem kell a botrány, Laci. Béres nem egyszerű ügy. Itt irányított támadás zajlik. Ki az ügyész?
Nagy László (költő): Zsolnay.
Pozsgay Imre (szoc. politikus): Nem a gerincéről híres. Nem fog bele egy ilyen kockázatos ügybe, hacsak ….. Azt tudjátok, ki áll a háta mögött?
Nagy László (költő): Talán Mátyus.
Pozsgay Imre (szoc. politikus): Mátyus. Jobb ha nem mondok semmit. Mennem kell. Telefonon semmit se beszéljetek meg, még velem sem.
Nagy László (költő): Téged is?
Pozsgay Imre (szoc. politikus): Ugyan. Kit nem?
(1. évad, 4. rész)
Aczél György (szoc. politikus): …. Mire kijön a börtönből, el is felejtették a cseppjeivel együtt. A felesége, Katóka ugye, nyomorog. A gyermekeit nem veszik fel az egyetemre. Magának jó esetben valami isten háta mögötti Téeszbe kell elmenni agronómusnak. Hááát, ez senkinek sem jó.
Béres József: Nem.
Aczél György (szoc. politikus): Én egy másik utat ajánlok. Ezen az úton jó létben élhetnek. A gyermekei a legjobb egyetemen tanulhatnak. Katóka 80 sampon közül választhatja ki magának legjobban tetszőt. Maga pedig bíbelődhet a cseppjeivel. Gyárthatja, forgalmazhatja, ahogy akarja
Béres József: Ez utópia.
Aczél György (szoc. politikus): Nem, önkéntes emigráció. Kapnak pénzt egy kisüzem beindításához, útlevelet. A Kurier kereshez magának más szórakozást. … és az én fejem sem fájna maga miatt. ……. háááát, ez az én ajánlatom, Béres elvtárs.
Béres József: Lehetetlen. Nekem ez a hazám.
Aczél György (szoc. politikus): Manapság a haza, ahol az embert hagyják élni.
(1. évad, 4. rész)
Béres József: Ha néha gorombán is, de itt az anyanyelvemen szólnak hozzám. Ezt a feleségem és a gyermekeim is megértik. …. Nekem ez az ország nem átjáróház. Maradok.
(1. évad, 4. rész)
(Irén, Béres József testvérének a tanúvallomás a Béres József elleni perben)
Ügyész: Elmondta Önnek a bátyja, hogy a szer kísérleti stádiumban van?
Irén, Béres József testvére: Igen, de meg akartam gyógyulni.Nekem már régen meg kellett volna halnom. De itt vagyok. Élek. … és nyilvánosan köszönetet mondok a bátyámnak, hogy megmentette az életemet. De legalábbis meghosszabbította. … mert mindnyájan elmegyünk egyszer. Csak nem mindegy mikor és hogyan. Büszke vagyok rád, Jóska. Most már tudom, hogy nem az a tragédia, ha meghalunk egy igaz ügyért, hanem ha nem áll módunkban élni valamiért, amit igaznak hiszünk. .. és ebbe sokkal inkább bele lehet halni.
(1. évad, 4. rész)
Imre, Zsuzsika nagypapája, Béres segítője, kb. udvaros tanúvallomás a Béres József elleni perben)
Imre, a tanú: Zsuzsika, az unokám nagyon köhögött. A körzeti orvos felírt neki Vegacilin, de nem hatott. Akkor kértem a cseppjeiből, ami nagyon sok embernek segített. De azt mondta, hogy nem adhat, mert betiltották.
Ügyész: Neeeem úgy volt, hogy Béres adott magának? Nekem úgy mesélte, hogy nem kérte, de Béres magára tukmált egy üvegcsével.
Imre, a tanú: Hááát, kikérdezett a gyerekről, aztán ….
Ügyész: 2300 Ft. Ennyit fizetett érte, nem?
Imre, a tanú: … hát, ennyi pénz volt nálam, de én …..
Ügyész: Lépjünk tovább. Tudta, hogy mi van a hűtőládákban, amit Béres megbízásából szállított?
Imre, a tanú: Nem, egyáltalán nem tudtam. Csak aztán Béres a teljes bialmába fogadott engem.
Ügyész: …. és Béres József mennyit mondott el Önnek a tiltott kísérleteiről?
Imre, a tanú: Semmit. Azt se is tudtam, hogy tiltott. De azt sejtettem, hogy nem tartozik a hivatalos munkájához.
Ügyész: … és amikor felébredt a lelkiismerete, akkor tájékoztatta Hollósi Pált, mi folyik a laboratóriumban.
…..(csend) ….
Imre, a tanú: Igen. …. (csend)…. Így is lehet mondani. … de el lehetne mondani az igazságot is.
…. (Imre hallgat, morgolódás a teremben) ….
Imre, a tanú: Béres József nekem egyszer azt mondta: az életnek több alapfeltétele van: az evés, az ivás, a lélegzetvétel, meg az igazság keresése. Én gondolom, hogy a tisztelt bíróságot jobban érdekli az igazság, mint a én tanúvallomásom. … aminek semmi köze az igazsághoz.
(felzúdulás a teremben)
Bíró: Csöndet kérek!A tanú folytassa.
Imre, a tanú: Én azért jelentettem Béresről, mert Hollósi az állásommal zsarolt. Nekem itt most mindenféle hülyeséget kellene mondanom, de erre én képtelen vagyok.
Ügyész: Figyelmeztetem, hogy eskü alatt tesz vallomást.
Imre, a tanú: Kérem szépen, az én lelkiismeretem nem akkor ébredt fel, hanem most, itt. Béres József a cseppjeivel megmentette az én unokám életét. És ezek tények, tisztelt Bíróság. És én erre az emberre nem tudok és nem is akarok semmi rosszat mondani.
Nógrádi, a megyei párttitkár Hollósihoz halkan: Össze-vissza beszél a szerencsétlen.
Imre, a tanú: Mondhatok még valamit?
Bíró: Mit akar még mondani?
Imre, a tanú: Kérem, mondja meg az elvtársaknak, hogy nyalják ki a seggemet.
(felzúdulás a teremben)
Bíró a tömeghez: Csendet kérek. Fejezzék be vagy kiüríttetem a termet! Figyelmeztetem a tanút, hogy válogassa meg a szavait. Megkérdém a ügyészt, hogy van-e mit hozzátennie?
Ügyész: Nincs.
(1. évad, 4. rész)