Constanze egy szegény paraszt szépséges lánya. Születésnapján megtudja, hogy korábban volt hat fiútestvére, akiket apja átkozott el, ezért azok hattyúvá változtak. Miután találkozik a hat hattyúval, elhatározza, hogy megtöri az átkot, de ehhez hat évig hallgatnia kell, és hat inget kell szőnie… [tovább]
A hat hattyú (2012) 15★
Szereplők
Sinja Dieks | Constanze |
---|---|
André Kaczmarczyk | Markus herceg |
Julia Jäger | Sieglinde királyné |
Manfred-Anton Algrang | Heinrich |
Kedvencelte 2
Várólistára tette 13
Kiemelt értékelések
Oké, én nem akartam negatívan állni ehhez a filmhez, pedig tudtam előre, hogy nem fog lenyűgözni. Ezek a szép ruhák, butácska herceg, szép, szegény lány, szóval ezek az elcsépelt jellemzői a meséknek már rég nem tudnak megfogni, ráadásul a klisés gyönyörűbb vagy, mint a nap, meg hasonlók… Talán csak kinőttem belőle vagy túl sokszor láttam már ilyen filmet, a lényeg, hogy ez megint nem működött.
Az első (szégyen)folt, ami kiakasztott, egy nő szájából hangzott el egy másiknak címezve: „Minden, amire egy nő vágyik.” és odaadott neki egy doboznyi ékszert. EZ MOST KOMOLY?! Vágom, hogy nem volt akkoriban (amúgy ez egy kitalált sztori, egy kitalált világban, nem?) női egyenjogúság, de az, hogy még a nők is ennyire lealacsonyítsák egymást… És már nem azért, de ezek a mesék, elvileg gyerekeknek szólnak, így ez is csak sulykolhatja beléjük tudat alatt is, hogy igen, a nők ennyire „egyszerűek” és felszínesek, hogy csak ilyesmikre vágynak. Szóval no comment.
Ezután pedig haragudtam az egészre, noha nem vagyok valami nagy feminista, lehet, hogy kicsit túl is reagálom, de hahó, 2012-es film, itt már azért tombolt az egyenjogúság harca, vagy mi. (És értem, hogy a mesék írói a koruk társadalmi helyzetéről írtak, de ezek a feldolgozások már mind a 21. században készültek.) Szóval a herceg vaksága (spoiler, mondhatom, ez is igazán kecsegtető a nők számára, nem? spoiler És ne tessék félreérteni, nem azt mondom, hogy az volt a baj, spoiler Legalább mutathattak volna a lány cselekedeteiről néhány képkockát, hogy mit csinált, és ebből következhetett volna, spoiler!), a lány maga… ez a teljes visszafogottság, jajj nem, ez nem így volt, blabla. (spoiler, és utána már minden kis apró dolog felidegesített, de ami igazán, az az üzenete. Mármint: most a kislányoknak tényleg ilyen mamlasz lányokról kellene tanulniuk? A legnagyobb hiányt a részletességben látom, ha jobban kihangsúlyozták volna a jellemüket ezeknek az embereknek, akkor talán nem utáltam volna annyira nézni.
Abszolút szerethető adaptáció egy kis csavarral. Engem nem zavar, hogy mai szemmel nézve „jaj, de butácska, meg nincs benne feminizmus”, mivel ez egy klasszikus mese. Így jó, ahogy van. Mellesleg az eredeti mesében tizenkét fivér van, nem hat, de ez megbocsátható. Plusz nem egyből kelnek egybe, hiszen Constanze elég ideig ott él a palotában, mielőtt megvan az esküvő.
A látvány, a jelmezek, a színészi játék is szerintem nagyon ott van. Plusz végre olyan helyszíneket kaptunk, amik nem csilivilik, hanem korhűek.