Cannes-i filmfesztivál (Festival de Cannes) zóna
Greta Gerwig, forgatókönyvíró, színésznő, a múlt nyáron hatalmas visszhang mellett bemutatott, rekordokat döntögető Barbie-film rendezője lesz a 2024. május 14. és 25. között megrendezésre kerülő 77. Cannes-i Filmfesztivál játékfilmes zsűrijének elnöke.
(forrás: https://magyar.film.hu/filmhu/hir/greta-gerwig-lesz-a-c…)
A francia színésznő Michele Morgan és Jean Cocteau rendező a parton az első fesztivál idején. (1946)
Az 1939. szeptember 1-jén kitört világháború miatt félbeszakított első cannes-i filmseregszemle helyett 1946. szeptember 20. és október 5. között rendezték meg az 1. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivált.
Az első fesztivál plakátja.
Időnként pár fotót megosztok a fesztivál történetéből érdekességképpen.
A 76. cannes-i filmfesztivál szombat esti zárógálája rögtön a rövidfilmes Arany Pálmával indult, amelyet Stacy Martin színésznő és Enyedi Ildikó rendező, a rövidfilmes zsűri elnöke adott át. Az elismerést Buda Flóra Anna kapta a 27 című animációs filmért.
A 76. Cannes-i Filmfesztivál díjazottjainak listája:
HIVATALOS VERSENYPROGRAM
Palme d’Or: “Anatomy of a Fall,” Justine Triet
Grand Prix: “The Zone of Interest,” Jonathan Glazer
Director: Tran Anh Hung, “The Pot au Feu”
Actor: Kōji Yakusho, “Perfect Days”
Actress: Merve Dizdar, “About Dry Grasses”
Jury Prize: “Fallen Leaves,” Aki Kaurismaki
Screenplay: Sakamoto Yûji, “Monster”
OTHER PRIZES
Camera d’Or: “Inside the Yellow Cocoon Shell,” Thien An Pham
Short Films Palme d’Or: “27,” Flóra Anna Buda.
Short Films Special Mention: “Fár,” Gunnur Martinsdóttir Schlüter
Golden Eye Documentary Prize: TBA
Queer Palm: “Monster”
UN CERTAIN REGARD
Un Certain Regard Award: “How to Have Sex,” Molly Manning Walker
Jury Prize: “Hounds,” Kamal Lazraq
Best Director Prize: “The Mother of All Lies,” Asmae El Moudir
Freedom Prize: “Goodbye Julia,” Mohamed Kordofani
Ensemble Prize: “The Buriti Flower,” João Salaviza, Renée Nader Messora, cast and crew
New Voice Prize: “Omen,” Baloji
DIRECTORS’ FORTNIGHT
Europa Cinemas Label: “Creatura,” Elena Martín
Society of Dramatic Authors and Composers Prize: “A Prince,” Pierre Creton
KRITIKUSOK HETE
Grand Prize: “Tiger Stripes,” Amanda Nell Eu
French Touch Prize: “It’s raining in the house,” Paloma Sermon-Daï
GAN Foundation Award for Distribution: Pyramide Films, “Inshallah a boy”
Louis Roederer Foundation Rising Star Award: Jovan Ginić, “Lost Country”
Ma kezdődik a 76. cannes-i fesztivál és május 27-ig tart. A rendezvény és a versenyfilm-zsűri elnökének a 2017-ben és 2022-ben Arany Pálmát nyert svéd filmek rendezőjét, Ruben Östlundot kérték fel.
A Filmklub podcast jóvoltálból betekinthetünk az eseményre itt:
https://open.spotify.com/show/0vOsSRSalnkNg0pUp6HPvC
George Jaques filmje, a 'Black Dog' bekerült a Cannes-i Filmfesztivál GREAT8 szekciójába, ami kifejezetten brit bemutatkozó filmeket mutat be. Jamie Flatters is közreműködik benne forgatókönyv íróként, és ő az egyik főszereplő is.
Szívből gratulálok nekik! Már nagyon kíváncsi vagyok erre a filmre.
A szomorúság háromszöge című svéd vígjátéknak, Ruben Östlund rendezésének ítélte az Arany Pálmát szombat este a 75. cannes-i fesztiválon a Vincent Lindon francia színész által vezetett nemzetközi zsűri.
A 75. Cannes-i Filmfesztivál díjazottjainak listája:
HIVATALOS VERSENYPROGRAM
Palme d’Or: Triangle of Sadness (r.: Ruben Östlund)
Grand Prix (megosztva): Stars at Noon (r.: Claire Denis) és Close (r.: Lukas Dhont)
Legjobb rendező: Park Chan-wook (Decision to Leave)
75th ünnepi különdíj: Tori & Lokita (r.: Jean-Pierre és Luc Dardenne)
Legjobb színész: Song Kang-ho (Broker)
Legjobb színésznő: Zar Amir-Ebrahimi (Holy Spider)
A zsűri díja (megosztva): The Eight Mountains (r.: Félix Van Groeningen és Charlotte Vandermeersch) és EO (r.: Jerzy Skolimowski)
Legjobb forgatókönyv: Tarik Saleh (Boy From Heaven)
Camera d’Or: War Pony (r.: Gina Gammell és Riley Keough)
Camera d’Or különdíj: Plan 75 (r.: Hayakawa Chie)
Rövidfilmes Arany Pálma: The Water Murmurs (r.: Jianying Chen)
Rövidfilmes verseny különdíja: Lori (r.: Abinash Bikram Shah)
Golden Eye dokumentumfilmes díj: All That Breathes (r.: Shaunak Sen)
Queer Pálma Joyland (r.: Saim Sadiq)
UN CERTAIN REGARD
Un Certain Regard-díj: The Worst Ones (r.: Lise Akoka, Romane Gueret)
Zsűri díja: Joyland (r.: Saim Sadiq)
Legjobb rendező: Alexandru Belc (Metronom)
Legjobb színészi teljesítmény (megosztva): Vicky Krieps (Corsage) és Adam Bessa (Harka)
Legjobb forgatókönyv: Maha Haj (Mediterranean Fever)
Coup de Coeur-díj: Rodeo (r.: Lola Quivoron)
RENDEZŐK KÉTHETE
Europa Cinemas Label: One Fine Morning (r.: Mia Hansen-Løve)
Society of Dramatic Authors and Composers Prize: The Mountain (r.: Thomas Salvador)
KRITIKUSOK HETE
Nespresso Nagydíj: La Jauria (r.: Andres Ramirez Pulido)
French Touch Prize: Aftersun (r.: Charlotte Wells)
GAN Foundation Award for Distribution: Urban Distribution (The Woodcutter Story)
Louis Roederer Foundation Rising Star Award: Zelda Samson (Love According to Dalva)
LA CINEF (korábban CINÉFONDATION)
Első díj: A Conspiracy Man (r.: Valerio Ferrara)
Második díj: Somewhere (r.: Li Jiahe)
Harmadik díj (megosztva): Glorious Revolution (r.: Masha Novikova) és (Humans Are Dumber When Crammed Up Together (r.: Laurène Fernandez)
forrás: https://magyar.film.hu/filmhu/hir/ruben-ostlund-masodsz…
Idén tavasszal, május 17. és 28. között ismét személyesen kerül megrendezésre a Cannes-i Filmfesztivál. A hivatalos válogatást Thierry Fremaux fesztiváligazgató és Pierre Lescure leköszönő elnök jelentette be áprilisban. Helyét idéntől Iris Knobloch tölti be.
A 75. Cannes-i Filmfesztivál zsűrijének a tavalyi Arany Pálma-díjas Titán főszereplője, Vincent Lindon francia színész lesz az elnöke. Mellette Rebecca Hall, Deepika Padukone, Jasmine Trinca és Noomi Rapace színésznők, valamint Asghar Farhadi, Ladj Ly, Jeff Nichols és Joachim Trier rendezők is a döntnökök közé fognak tartozni.
A program:
Nyitófilm
Z (Michel Hazanavicius)
Versenyprogram
Holy Spider (Ali Abbasi)
Les Amandiers (Valeria Bruni Tedeschi)
Crimes of the Future (David Cronenberg)
The Stars at Noon (Claire Denis)
Frere et Soeur (Arnaud Desplechin)
Tori and Lokita (Jean-Pierre és Luc Dardenne)
Close (Lukas Dhont)
Armageddon Time (James Gray)
Broker (Hirokazu Kore-eda)
Nostalgia (Mario Martone)
R.M.N. (Cristian Mungiu)
Triangle of Sadness (Ruben Östlund)
Decisions to Leave (Park Chan-Wook)
Showing Up (Kelly Reichardt)
Leila’s Brothers (Saeed Roustayi)
Boy from Heaven (Tarik Saleh)
Tchaikovsky’s Wife (Kirill Szerebrennyikov)
Hi-Han (Eo) (Jerzy Skolimowski)
Un Certain Regard
Les Pires (Lise Akoka és Romane Gueret)
Burning Days (Emin Alper)
Metronom (Alexandru Belc)
Retour a Seoul (Davy Chou)
Sick of Myself (Kristoffer Borgli)
Domingo y La Niebla (Ariel Escalante Meza)
Plan 75 (Hayakawa Chie)
Beast (Riley Keough és Gina Gammell)
Corsage (Marie Kreutzer)
Butterfly Vision (Maksym Nakonechnyi)
Volada Land (Hlynur Palmason)
Rodeo (Lola Quivoron)
Joyland (Saim Sadiq)
The Stranger (Thomas M. Wright)
The Silent Twins (Agnieszka Kmocynska)
Cannes Premiere
Outside Night (Marco Bellocchio)
Nos Frangins (Rachid Bouchareb)
Irma Vep (Olivier Assayas, sorozat)
Dodo (Panos H. Koutras)
Speciális vetítések
The Natural History of Destruction (Szergej Loznyica)
Jerry Lee Lewis: Trouble in Mind (Ethan Coen)
All That Breathes (Shaunak Sen)
Éjféli vetítések
Moonage Daydream (Brett Morgen)
Smoking Makes You Cough (Quentin Dupieux)
Hunt (Lee Jung-Jae)
Versenyen kívül
Top Gun: Maverick (Joseph Kosinski)
Elvis (Baz Luhrmann)
Three Thousand Years of Longing (George Miller)
November (Cédric Jimenez)
Masquerade (Nicolas Bedos)
Véget ért tegnap este az idei Cannes-i filmfesztivál a díjak kiosztásával:
Arany Pálma: Titane – rendező: Julia Ducournau
Nagydíj (megosztva):
Ghahreman (A Heros) – rendező: Aszhar Farhadi
Hytti Nro 6 – rendező: Juho Kuosmanen
A zsűri díja (megosztva):
Ha'berech – rendező: Nadav Lapid
Memoria – rendező: Apichatpong Weerasethakul
Legjobb rendezés díja: Annette – rendező: Leos Carax
Legjobb női alakítás díja: Renate Reinsve – Julie (En 12 chapitres)
Legjobb férfi alakítás díja: Caleb Landry Jones – Nitram
Legjobb forgatókönyv díja: Doraibu mai ka (Drive My Car) – forgatókönyvíró: Hamagucsi Rjuszuke és Takamasza Oe
Arany Kamera: Murina – rendező: Antoneta Alamat Kusijanović
Tiszteletbeli Pálma:
Jodie Foster
Marco Bellocchio
forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/2021-es_cannes-i_fesztiv%C3%A1l
Kapcsolódó filmek: Titán (2021)