Kal-El múltja és jelene – Superman univerzum (szerkesztés alatt) lista 9

bonnie9 

4.5 The Adventures of Superboy 1 film 1961 +12 script + a 88-as sorozat
4.6 Superman (mozifilm)
4.7 Superman II (mozifilm)
4.8 Superman III (mozifilm)
4.9 Superman IV: A sötétség hatalma (mozifilm)
4.10 Az ifjú Superman kalandjai (The Adventures of Superboy) (sorozat)
4.11 Lois és Clark: Superman legújabb kalandjai (sorozat)
4.12 Smallville (sorozat)
4.13 Superman visszatér (Mozifilm)
4.14 Man of Steel (Acélember)
4.15 Nem angol nyelvű feldolgozások
4.16 Spin off filmek
Batman Superman ellen – Az igazság hajnala
Superman paródiák[szerkesztés]

1942-ben készült el a „Mighty Mouse” című animációs film, mely a Superman-történetet dolgozza fel, melyben a főhős a világot megmentő szuper egér. Majd 1943-ban a Bolondos dallamok Tapsi Hapsija Super-Nyúlként jelent meg a vásznon.

1969-ben a Monty Python Repülő Cirkusza 3. epizódjának egyik jelenete volt a Biciklijavító (Bicycle Repair Man). Egy olyan világban játszódik, ahol Supermanek a civil emberek, de egyikük, F.G. Superman titkos énje a Biciklijavító, aki akkor jelenik meg, ha valakinek baj éri a kerékpárját. A jelenetben kifigurázták a Superman animációs sorozat jellegzetes mondatait is.

  • perc
Superman (1941–1943)

Superman első debütálása a vásznon.
Összesen 17 részből álló, színes animációs sorozat, epizódonként 10 perc.
A pilot epizód két címen ismert, Superman / The Mas Scientist.
A pilot és az első 7 rész a Fleischer Studios műve, az utána következő 8 a Famous Studios keze munkája.

Superman (1948–1948)

Az első élőszereplős mozifilm a Columbia Picturestől.
A 15 részes fekete-fehér filmsorozatban Supermant Kirk Alyn jelenítette meg a vásznon, aki végül erről a szerepéről lett híres.

Atom Man vs. Superman (1950–1950)

Az 1948-as sorozat folytatása 15 részben.
A szereplő gárdához csatlakozott Lyle Talbot (Lex Luthor).

Superman és a vakondemberek (1951)

A George Reeves főszereplésével készült Superman sorozat (Adventures of Superman) önállóan kezelt bevezetőrésze.

Adventures of Superman (1952–1958)

George Reeves főszereplésével készült 6 évados sorozat. Pilot epizódja a Superman and The Mole-Man (1951), melyet különálló filmként is számon tartanak.
Az első két évad 26-26 részes és fekete-fehér, a 3., 4., 5., 6. évad évadonként 13 részes és már színes.

The Adventures of Superboy (1961)

1961-ben készült 26 perces, fekete-fehér sorozat pilot epizódja. Superman fiatalabb éveit mutatta volna be, azonban a bevezető rész ("Rajah's Ransom") után leállt a produkció. Összesen 12 rész történetét írták meg, de ezek sosem készültek el.
Végül a Superboy and Superpup: The Lost Videos című könyvben jelentek a kilencvenes években. Bár a tv-ben sosem adták le, később az elkészített pilot epizód megvásárolható volt különleges többlemezes kiadások bónusz anyagaként DVD-n.

Superman (1978)

Ezt a filmet tartják az első színvonalas képregény-megfilmesítésnek, amelynek sikerült bizonyítania a műfaj létjogosultságát. A film három Oscar-díj jelölést kapott, valamint elnyerte többek között a legjobb sci-fi filmnek járó Szaturnusz-díjat. A John Williams által komponált főcímzene klasszikussá vált, még a Supermant kevésbé ismerők körében is.
Christopher Reeve az a színész, akit mindmáig leginkább azonosítanak a szereppel, ha a szuperhős nevét halják.

Superman II (1980)

Az 1978-as Superman film folytatása. Richard Donner kezdetben egyszerre forgatta a két Superman-filmet, bár a második rész munkálatait a Warner később leállíttatta, hogy az első filmre lehessen koncentrálni. A második rész forgatása közben a producerek eltérő elképzelései miatt a rendezői székbe Richard Lester került, végül ő fejezte be az elődje által elkezdett filmet. Donner és a producerek között feszültséget okozott, hogy a rendező az első rész stílusát akarta a továbbvinni, nem sajnálva a minőség érdekében a költségeket sem, a producerek viszont egy kisebb költségvetésű, komikusabb filmet akartak. Televíziós bemutatása előtt többször újravágták, továbbá Richard Donner elkészítette saját rendezői változatát is belőle.

Superman III (1983)

A második rész forgatását kísérő viták következtében a szereplőgárda is nagyban változott, a címszerepet játszó Christopher Reeve-en kívül csupán Jackie Cooper, Mark McClure és a mindössze két rövid jelenetet vállaló Margot Kidder maradt.
A film inkább vígjáték, mint akció és Richard Pryor szerepe is megosztja a közönséget. Egyesek szerint őmiatta érdemes még nézni a filmet, mások szerint viszont elmarad megszokott formájától és nem illik egy Superman-filmbe.