Szobotka hőse egy revü-táncos selyemfiú, (Lukács Sándor nagyszerű alakításában) aki megjelenésének adottságaiból él, leginkább a nők adják kézről kézre, Budapetről Londonig. Megszokta a pompát, a mondén életet, nem is hajlandó lemondani róla, meggyőződése, hogy az neki jár. Ettől válik… [tovább]
Megbízható úriember (1981) 5★
Képek 8
Szereposztás
Kedvencelte 1
Várólistára tette 2
Kiemelt értékelések
Újabb magyar tévéfilm, aminek az egyetlen hibája – ha egyáltalán –, hogy tévéfilm… Volumenét nem számítva mindenben tökéletes, de ha nem bánjuk, hogy a cselekmény kilencvenes százaléka zárt terekben, szobákban játszódik, a történetet pedig dialógusok lendítik előre, akkor valójában ezzel sem lehet bajunk. A Megbízható ember ráadásul olyan jelentős potenciált hordoz magában, ami egészestés moziként igen komoly hírnévre predesztinálta volna!
A történet gyönyörű. Főhőse egy életművész táncos, aki munkáról munkára, ágyról ágyra, könnyű pénzről könnyű pénzre libben, miközben közeleg a második világháború, a helyezkedő erők és érdekek pedig meglátják benne a lehetőséget. Ám az ide vezető út hosszú és rögös, tele van fájdalommal és nagy érzésekkel.
Ha ugyanezt a filmet snittről snittre a hetvenes években forgatják le Franciaországban, Delonnal, Belmondóval, Trintignant-nal, vélhetően klasszikusként tekintenénk már rá. Jelen formájában is magán hordozza az egy évtizeddel korábbi francia film erőteljes hatását. A késő harmincas évek hangulata például nem teljesen autentikus, de elbűvölően organikus és hihető, egy percig sem jut eszünkbe kételkedni a színen forgó figurák hitelességében akár viselkedés, stílus, öltözködés, életérzés tekintetében.
Különösen fontos fogaskerék a remek összképben Lukács Sándor, aki rettentően közel jut hozzá, hogy valamiféle magyar Alain Delonként tökéletesen megjelenítse ezt a szerethetetlen, mégis főhőssé tett és azonosulásra felkínált figurát, hogy aztán rajta keresztül megértsünk valamit a világ sötétebbik oldalának működéséből. Lukács mindig is szeretetreméltó művész volt, de most mélyen belopta magát a szívembe, briliáns szerepformálást produkált.
A másik sarokpont a hangulat megalapozásához a zene volt. A korabeli szalonmuzsikára rímelő preparált zongorahang félreérthetetlenül a Borsalino világát és hangulatát idézi meg, tovább erősítve az érzetet, hogy egy sokkal nagyobb jelentőségű filmet nézünk annál, mint ami a magyar tévéfilmek hagyományos keretei közé beférhetne…
Tulajdonképpen tényleg kár, hogy tévés produkcióként végezte a forgatókönyv: ezt az ötletet bizony mozira kellett volna hangszerelni! Legalább hogy még méltóbb és maradandóbb, könnyebben elérhető legyen a mai közönség számára.
Rendkívül élvezetes filmélmény, mindenképpen ajánlom!
Elgondolkodtató és beszédes alkotás, azt hiszem a könyvet is el fogom olvasni.
Az ember el sem tudná képzelni, mennyire ártatlan(nak tűnő) dolgok mentén kerülhetnek bajba emberek egy életre. … az pedig döbbenetes, hogy a módszer gyermekjátékként gyakorlatilag már gyermekkorban a vérükbe ivódhat.