A sztori tulajdonképpen egy alternatív valóságban játszódik, ahol a mágia egykor természetes dolog volt Angliában, de a 19. századra már szinte teljesen eltűnt. Ekkor tűnik fel a színen Mr. Norrell és Jonathan Strange, akik mindketten gyakorló mágusok, és vissza akarják állítani a mágiát a… [tovább]
Jonathan Strange & Mr Norrell (2015–2015) 22★
Képek 10
Szereposztás
Kedvencelte 8
Várólistára tette 71
Kiemelt értékelések
A film alapjául szolgáló könyv nagy kedvencem, viszont kételkedtem benne, hogy jó filmet lehetne belőle készíteni. A meglehetősen hosszú történetet 7 részben megvalósítani nem tűnik könnyűnek, de elég jól sikerült. Pár kevésbé fontos dolgot kihagytak, több ponton a történet kis módosításával sikerült rövidíteni. A velencei rész a könyvben kissé vontatott, itt viszont túlzottan lerövidítették. Sajnos a rövidítésnek részben áldozatul esett maga a Hollókirály is. Eléggé homályban hagyják az ő történeti szerepét, azt hihetném, hogy a könyvhöz képest egy alternatív történelmi szál van itt, de Childermass egyik kijelentése ezt cáfolja. Úgy érzem a filmben a könyvhöz képest kicsit erősebb a „horror/thriller/dráma” vonulat, ami az eredeti kissé gunyoros humorát háttérbe szorítja. Ezért kerülhetett előtérbe Lady Pole alakja, Stephen rovására, így a lady sorozatos sikoltozásait és dühromait „élvezhetjük”, a regénybeli Stephen humorosabb jelenetei helyett. Egy nagyon jó ötlet van benne az eredetihez képest, amikor Lady Pole kézimunkában mutatja be, amit nem tud elmondani. Sajnos ezzel az ötlettel a filmben egyáltalán nem kezdenek semmit, nincs hatása az eseményekre. Hangsúlyok megváltoztatása miatt, itt úgy tűnik, hogy Jonathan Strange nagyrészt a háború miatt lesz másféle mágussá mint Norrell. A könyvben a háború kevésbé hat Strange-re, ezt szerintem kár volt változtatni. A szereplők általában elég jók (Mr. Norrell egyenesen remek), de a tündérkirályt túl félelmetessé próbálták tenni. Merev arca, kigúvadt szeme és eltorzított hangja, viszont inkább zavaró, a regény kissé gyerekes, egyszerre csíntevő és kegyetlen alakja sokkal jobb volt. Mindezek után a filmben egy többszörösen megcsavart „végső küzdelem” van, ez a képernyőn talán hatásosabb, de az eredeti jobb, egyszerűbb és elegánsabb volt. Az utolsó jelenetben pedig kapunk egy adag romantikát, ami a könyv befejezéséhez képest nem szerencsés módosítás. Önmagában a sorozatot egész jónak tartom, de a könyvtől több helyen nem kedvező irányba tért el szerintem.
Tulajdonképpen nem volt rossz, de ígéretesebben indult, mint ami végül lett belőle. Az érdekesebb csavarok mind az első pár részben voltak, a vége teljesen kiszámítható, ráadásul a regényhez sem csinált kedvet.
Népszerű idézetek
Lord Wellington: Can a magician kill a man by magic?
Jonathan Strange: I suppose a magician might, but a gentleman never could.
(3. rész – The Education of a Magician)