1941, Kairó. David Stirling egy kissé különc fiatal tiszt, aki kórházba került, amikor a kiképzésen egy gyakorlat rosszul sült el, és most unatkozik. Meggyőződése, hogy a hagyományos kommandós egységek nem működnek, ezért kidolgoz egy olyan radikális tervet, amely szembemegy a modern hadviselés… [tovább]
Engedetlen hősök (2022–) 30★
Képek 2
Szereplők
Kedvencelte 9
Várólistára tette 57
Kiemelt értékelések
Nem a legjobb erről a korszakról, de számomra volt érdekessége. Gondolom igyekeztek a mai ízlésvilág szerint elkészíteni, lásd például rockzene. Ez nem zavart engem, de a legvégén illett volna még egy kis infót adni.
spoiler
spoiler
Legalább utána néztem pár valódi ténynek, eseménynek a korszakról.
MÁSODIK ÉVAD UTÁN:
Végül is tetszett a sorozat, talán az első jobb, de összességében szerettem.
Talán különösen a színszek miatt.
Sosem gondoltam bele, hogyan jött létre az S.A.S., vagy bármelyik másik híres/hírhedt hárombetűs szervezet. Most viszont már másra se tudok gondolni. Vajon hány zseniális őrült hozott létre ilyen eszeveszett csapatokat? Itt volt ez a három eszelős: Stirling, akinek elege lett abból, hogy miközben pár száz mérföldre bombázzák az embereket, és minden egy hajszálon függ, ő kényszerből tétlenül üldögél, mert a vezetők ostoba döntéseket hoznak, és mire egy parancs eljut a parancsnoki láncolat egyik végéből a másikba, ezrek halnak meg. Jock, akinek abból van elege, hogy folyamatosan bombázzák, és az emberei sorra halnak meg, mert nem kapnak se ellátmányt, se segítséget. Na meg Paddy Mayne, akinek a parancsokból van elege, a szabályokból, meg úgy egyáltalán az összes létező feljebbvalójából, plusz a vérmérséklete miatt több időt tölt rács mögött, mint kint. Ezek hárman összefognak, és kitalálják, hogyan szabadítsák el végre a poklot az ellenséges vonalakon belül anélkül, hogy mindenféle felettesek, és bürokraták lihegnének a nyakukba, és a katonaság szigorú szabályai megkötnék a kezüket. A terv az, hogy megsemmisítik az ellenséges gépeket, még azelőtt, hogy azok felszállhatnának. Ehhez viszont be kell jutniuk az ellenséges bázisok közepébe, robbantani, aztán élve kijutni, miközben persze a lehető legtöbb kárt okozzák. Erre viszont csak az őrültek kaphatók.
Nem szeretem a háborús filmeket, pláne az igaz történeten alapulókat, mert ezeknél 100%, hogy sokkal többen halnak meg, mint amennyien eljutnak a végéig (már ha valaki egyáltalán eljut a végéig). Viszont nagyon szeretem az eszelősöket, főleg azokat, akik mernek nagyot álmodni. Márpedig itt aztán bőven voltak ilyenek. Néha el is feledkeztem róla, hogy mit is nézek, és ilyenkor csúnyán arcon is csapott a valóság… és emlékeztetett, hogy ez nem olyan sztori, ahol garantált a főszereplők, vagy bárki túlélése, sem az, hogy egy bevetés sikerül. Nem mindenki jut el élve még addig se, hogy harcoljon. spoiler Kemény volt ez a sorozat, és bár tetszett, most jó darabig nem vagyok hajlandó háborús téma közelébe menni.
Azért nem 10 csillag, mert jó lett volna, ha a végén kapunk valami „kivel mi történt” felsorolást, nem csak úgy puff, vége. Nem maradtak olyan sokan, hogy sokáig tartson… :( Persze utána tudtam kutatni, mégis kellett volna. Tudom, ahogy Churchill mondta: „Ez nem a vég. Nem is a vég kezdete. De talán ez a kezdet vége.” Az S.A.S. kezdetének a vége, ami után jöhet egy új fejezet. De nekem akkor is hiányzott a lezárás.
Nekem ez a sorozat nagyon tetszett. Bizotsan voltak benne hibák, de 6 órában szórakoztatni ilyen ötletesen megéri a 10 pontot. A színészek jól játszák a szerepüket, beleélik magukat az egyes szerepekbe. A szinkron szuper hozzá. A díszletek és jelmezek és hátterek és látvány mind profi egy átlag tv-nézőnek. Jók a zenék.
A sorozat nem egy lövöldözős Becstelen Brigantik, nem a vér meg lövöldözés kapja a főszerepet. A 6 rész főleg a főszereplők lelki fejlődésére koncentrál. És ami nagy pozitívum, hogy hiába a harci sikerek, a sorozat erősen érzékelteti a gyilkolással járó bűntudatot is.
Bár vágtak be eredeti felvételeket, de gondolom, kicsit színesített a sztori és a figurák. De ha csak a fele volt ennyire izgalmas, humoros és őrült, akkor is elképesztő, amit ezek az emberek véghezvittek.
Ainsellel egyetértek, jó lett volna egy lezárás a sorozathoz, de lehet, hogy a folytatás lehetősége miatt nem mutatták be az egyes szereplők utóéletét. Én ahogy vége lett, azonnal böngészni kezdtem a neten, hogy többet tudjak meg az S.A.S.-ről.
Csak ajánlani tudom a háborús filmek és sorozatok kedvelőinek.
Népszerű idézetek
– Hol van Mayne? El kellett volna hoznod magaddal.
– Mayne azt mondta, Burmába megy, harcolni a japánok ellen.
– Még nem állunk hadban Japánnal.
– Nem, de ha Paddy megy, akkor ez hamarosan bekövetkezik.
– Megértem az időjárás miatti aggodalmukat.
– Ez nem időjárás. Ez a teljes sivatag, ami felszállt a levegőbe!
– A háború mocskos dolog. Nem igaz?
– Nem tudom. Én csak torkokat vágok el, nem szíveket taposok.
– A háború leginkább káosz véletlenszerű robbanásokkal, csipetnyi hősiességgel, nagy adag önfenntartási ösztönnel. Legtöbb esetben a katonák kibaszottul nem tudják, mi van.
Eoin McGonigal: Paddy, why don't you just make yourself known to the captain?
Paddy Mayne: I'm hardly known to myself.
Pilóta: De Stirling százados, ha most kiugranak, az öngyilkosság. Öngyilkosság, Stirling százados! Semmi más! Nem szégyen visszafordulni egy ilyen éjszakán. Gondoljon az embereire.
Stirling: Az urak felmérték a helyzetet,és döntést hoztak. Csökkentse a magasságot!
Pilóta: Ezek az őrült rohadékok ugrani fognak.
Paddy: Segíthetek, biztos úr?
Rendőr: Maga átszaladt egy falun. Egy anya és a gyerekei hallották, ahogy beszél. Azt hitték, rádiózik.
Paddy: És gondolták, német katona vagyok, aki egyszemélyes hadseregként eljött ide Northamptonshire-ből?
Rendőr: Kérem, mutassa a papírjait!
Paddy: Katona vagyok, de nem német. Ír vagyok.
Rendőr: És miért fut?
Paddy: Mert nekem ez olyan, mint másoknak a gyaloglás. És sietek is.
Rendőr: Hova?
Paddy: Londonba.
Rendőr: Gyalog megy Londonba?
Paddy: Igen. Éppen egy verset szavaltam, amit a hölgy és a gyerekei meghallottak. Őrült vagyok, így kurva sokszor csinálok ilyet.
Eve: Paddy! Mit akar csinálni egy gramofonnal egy invázió kellős közepén?
Paddy: A fiúkat már fárasztja a hangom. Ha Normandia és Párizs között meghallja, hogy felcsendül a „Whisky in the jar”, teljes hangerőn, abból tudhatja, hogy közel járok.
Lewes: I'm told by the doctor not to express pity. They said pity suggests hopelessness which encourages despair. Rigorous concern is preferred so… I will be rigorous in my concern.