A Dororo Tezuka Osamu egyik olyan mangája, amely van annyira híres és alapműnek számító, mint az Astro Boy. A késő ’60-as évek mangája elég hamar animévé érett (1969), amely 26 részt ért meg, egyenként közel fél órásakat. Élőszereplős filmként viszont nem ilyen hamar került a vászonra: ennek a… [tovább]
A Dororo Tezuka Osamu egyik olyan mangája, amely van annyira híres és alapműnek számító, mint az Astro Boy. A késő ’60-as évek mangája elég hamar animévé érett (1969), amely 26 részt ért meg, egyenként közel fél órásakat. Élőszereplős filmként viszont nem ilyen hamar került a vászonra: ennek a bemutatója 2007-ben volt. Valamint egy Dororo-alapú videojáték is kikerült PS2-re 2004-ben. A Dororo manga, bármilyen meglepő is, egy kissé magán hordozza a thriller műfaj korabeli sajátosságait.
Mit is várjunk ettől, valamint honnét jön a cím? A késő ’60-as években a gyerekek által közkedvelt figurák a goblinok (fordíthatjuk koboldnak is, bár az nem teljesen takarja a lény teljes mivoltát) voltak. A Dororot éppen emiatt is adta folyamatosan a Weekly Shounen Sunday 3 éven át. A címről meg annyit érdemes megemlíteni, hogy ez a mangaka egy életrajzi eleme. Gyerekkorában Tezuka barátai a dorobou (どろぼう; jelentése: tolvaj) szót gyakran „dororo”-ként ejtették, s ez inspirálta a címadásra. Az élőszereplős változatra ez megváltozott, s a Hyakkimaru (kicsi szörny) délies tájszavaként szerepelt.
A történet
A sokat emlegetett, és szerepeltetett Sengoku-érában járunk, mikor Japán több, kisebb hadurak vezette államra szakadt, melyek több mint száz éven át háborúztak egymással. Csatákat csatákra halmoztak, s mikor viszonylagosan béke honolt a tájakon, újabb vérzivatar törte meg azt. Egy kis ronint követünk végig ebben az időben. Idomtalan, végtagok nélküli, mindenféle arcvonás, vagy belső szerv nélküli testből született. Ez volt az eredménye, hogy névleges apja, Daigo Kagemitsu daimyo paktumot kötött a 48 elzárt démonnal, hogy ő uralhassa a világot. Cserébe a démonok a meg nem született gyermeke testének darabkáit kérték. Ez tette lehetővé, hogy szabadon járjanak-keljenek a vidéken.
Az anyja megmentette azzal, hogy leúsztatta a folyón, mielőtt az apja megölhette volna. A csecsemőt Dr. Honma, egy orvos találta meg és nevelte fel, aki gyógyító mágiával és egyéb alkímiai beavatkozással pótolta a hiányosságait a háborúban elesett emberek darabkáiból. Ezzel a metódussal az ifjú gyakorlatilag minden halálos ütés ellen sebezhetetlenné vált. Fegyverévé pedig egy igen különleges kard lett, melybe a természetfeletti dolgok öldöklése iránti ösztönt kovácsolták.
Egy nap ez az orvos meghalt, s a fiatalember megtudta, hogy a rajta ülő átokért ki is az igazi felelős. Elhatározta, hogy felkutatja, s megöli a démonokat, amelyek ezért felelősek, s visszaszerzi szétszabdalt testét, s vele együtt emberiességét…
Véleményezés
Beszéltem immár mindenről ezzel kapcsolatban, amit lehetett. A keletkezési körülmények, történet, korszak, felvezetés, s csak a véleményezés maradt ki. Nos, mit lehetne elmondani azon kívül róla, hogy igazi klasszikus rajzolás, tipikus Tezuka-féle rajzolás és környezet. Hát igen, a háttértörténet nem mindennapi, ha azt vesszük alapul, hogy az Astro Boy ehhez képest még egész szolid gyermekeknek készült darab. De ha figyelembe vesszük a japán legendák és mítoszok jelentős hányadát, amelyben a démonok és az emberek egyaránt szerepelnek, sőt, az emberek fel akarják használni a démonokat nagyravágyó terveikre, akkor ez már nem is olyan meglepő. Vagyis: a Dororo igazodik a történelem kínálta lehetőségekhez és misztikához. Az animeváltozat ennél jóval szerényebb. Bár mindkettő erősen ajánlott mindenkinek, míg a klasszikus darabok kedvelőinek kihagyhatatlan. [bezár]