Londonna  értékelése


Londonna 

Nekem semmi bajom vele, azt a mondanivalót, amit közölnie kell, közli is, még ha kicsit más irányt véve is, mint az eredeti, alapot szolgáló Oscar Wilde-mű… (A könyvet nagyon szeretem egyébként és anno rögtön első olvasásra szerelem volt nekem Henry Wotton. Az ő karakteréért rajongok, egyszerűen zseniális. Tudom, ezzel nem vagyok túl népszerű, hiszen a Dorian Gray fanok döntő többsége egyértelműen a címszereplőt szereti, én viszont pont hogy nem. Sőt, kifejezetten idegesít a srác naiv hülyesége. Befolyásolható, ostoba fiú, nem tudom őt sajnálni sem a könyvben, sem a filmben. Henry számomra a nagybetűs férfi karakter, az egyedüli, akit igazán értékelni tudok. Az meg csak hab a tortán, hogy később Colin Firth kapta ezt a karaktert. El lehet képzelni, mit éreztem. :D)
Sokan róják fel a filmnek, hogy nem követi a könyvet. Ez így is van, ettől függetlenül szerintem teljesen jó és értékelhető végeredmény született, korrekt mondanivalóval. Egyedül a számítógépes trükktől kaparom a falat a film végén… spoiler
Ben Barnes nekem nem kedvencem, de elismerem, hogy jól játszik. Igaz, én egyáltalán nem látom őt olyan hűdeszép férfinak, mint sokan mások. Nekem egyáltalán nem az esetem, túl kisfiús, és a szemeitől meg néhol frászt kapok inkább. Ami itt most kétségtelenül jól jött neki, pláne az elborult jeleneteknél. ;)
Ben Chaplin korrektül hozza Basilt, bár a könyvben szimpatikusabb fazon és nagyobb teret kap a személyisége (igaz, ott sem eleget, de jóval többet). Tudom, hogy ez egy film, de akkor is… Bár ha már itt tartunk, akkor Henry is elég „sablonosan” el lett intézve, a könyvben sokkal sokszínűbb, szerethetőbb, emberibb, itt ő is eléggé le van egyszerűsítve, egyedül Dorian van igazán a középpontban, de így meg kicsit furán jön le ez a hirtelen, nagy változás. Úgy is mondhatnám, hogy kicsit hiteltelenül, de mivel megvolt a könyv, így azt vettem alapul és a hiányzó részleteket hozzáillesztettem előzetes ismereteimből. :)
Visszatérve Basilhoz. Örültem, hogy a filmben kifejezésre juttatták azt, ami a könyvből is elég erőteljesen érződik, spoiler legalább tettek hozzá a könyvhöz, ha már olyan sok mindent mellőztek belőle. ;) Basilt a könyvben sem tudtam sajnálni igazán, szerintem valahol ő is megérte a pénzét a maga mimózaságával, de itt sem volt ez nagyon másként.
Henry is a könyvben összességében jobb, ám azt kell mondjam, hogy Colin kihozott mindent a szerepből, amit csak ki lehetett. Igazi – ahogy anyukám fogalmazott – szemét disznó volt :) , én ettől függetlenül csíp(t)em nagyon, főleg, amikor vigyorog / vigyorgott. :) Ezen felül meg minden más szempontból is ideális Harry volt: elegáns, sármos, tartással bíró, filozofikus lókötő, aki nagyon is művelt és vonzó pasi. (én legalábbis így képzeltem az olvasottak alapján és ehhez képest ilyen szempontból kaptam, amit vártam :))
A film második felében azonban sosem értem, hogy a készítőknek miért esett nehezére a könyvet követni. A regényben Henry Wotton majdnem kopasz, itt viszont teljesen máshogy sikerült megöregíteniük Harryt… Ez már csak szőrszálhasogatás a részemről, de annyira szeret(t)em ezt a karaktert, hogy egyből szemet szúr mindig ez a baki is. :))))
A filmet ötletesen zárták le, bár osztom azok véleményét, akik a szerelmi száltól sikítófrászt kapnak. De itt még ezt is el tudtam nézni. :)
Sokat gondolkoztam most az újranézés után a pontozáson. A 8 és a 7 csillag között vacilláltam, de végül utóbbi mellett döntöttem. Jól sikerült film, de van nem egy, amire szintén 8-ast adtam és jobban szeretem, mint ezt, úgyhogy ezért lett végül hetes… Ha lehetne, adnék én 7,5 csillagot is, mint a Molyon, de itt erre sajnos nincs mód. :)

7 hozzászólás

Dorian Gray (2009)

Dorian Gray (2009)

Londonba utazik Dorian Gray. A szép és tapasztalatlan ifjú találkozik Lord Henry Wottonnal, aki bevezeti a viktoriánus London pezsgő társadalmi életébe. Amikor Dorian meglátja a róla készült festményt, ráébred önnön szépségére. Minden vágya, hogy örökké így nézzen ki. Ezért mindenre hajlandó, arra is, hogy akár szerződést kössön az ördöggel. A lelkét adja az örök fiatalságért cserébe. A lord hatására az ártatlan, tiszta lelkű Dorian egyre inkább az élvezetek rabja lesz, alámerül a félvilági nők és az ópiumbarlangok világába. Oscar Wilde regényéből.