A Duna TV és a Duna World műsorai zóna
Az én zónám.
Slovenski utrinki 2025.06.19-i adás
2025.06.19.
26 perc
https://mediaklikk.hu/video/slovenski-utrinki-2025-06-1…
1. Június 25-én Szlovénia ünnepel, a szlovén államiság napja van ekkoriban. Ez az egyik legnagyobb ünnep, ez a függetlenség kivívásának a napja. A Szentgotthárdi Konzulátuson is megtartották az esemény megemlékezését. Ez a történelmi fordulat is már 33 éve történt. Ehhez hozzájárultak a Szlovéniában és azon túl élő Szlovének is. Már régóta vágytak egy saját országra és ez 1992-ben létre is jött.
2. 2015-ben alakult meg a szentgotthárdi szlovén-magyar kamarakórus. A szlovén dalok népszerűsítése és a megőrzése a cél. A csoport tagjai nagyon szeretnek énekelni és már kisgyerekként is a szülők sokszor énekeltek nekik. Különböző szlovén térségek népdalait szokták énekelni, legalábbis a karvezető így választja ki az éneklendő dalokat. De ez a kórus már 20 éve együtt van, csak a kamarakórus hivatalosan 10 éve alakult meg.
3. Apátistvánfalván a magyarországi szlovének gasztronómiai találkozót tartottak május végén. A céljuk a régi receptek felgöngyölítése és újra hasznosítása. Ilyen étel volt a Tejfölös répa füstölt csülökkel. Mindenféle korosztály részt vett az ételek elkészítésében. A bodzavirágot édesség gyártásához használták fel. Úgy, hogy a bodzavirágot palacsintatésztában teszik és vaníliás vagy fahéjas öntetbe mártják. A káposztát és a babot összekeverték tökmagolajjal. Ugyanakkor bodzaszörp is készült, ami nagy népszerűségnek örvend a gyerekek körében. Mindenki szereti az édes és zamatos ízét.
Szombaton startol a Duna közkedvelt nyári magazinműsora, a Nyár’25!
„2025 nyarán újra élőben, a Balaton északi partjáról jelentkezik a Duna közkedvelt magazinműsora. A Nyár 25 június 21. és augusztus 31. között 70 adásban kínál kulturális-, kulináris-, turisztikai-, tudományos- és sportélményeket a Kárpát-medence minden szegletéből.
Megszokott időpontban – hétfőtől szombatig 10 órától –, két, mintegy egyórás részletben jelentkezik élőben a révfülöpi mólóról a Nyár 25, a Duna nyári magazinműsora, vasárnaponként pedig egy 75 perces válogatásadás foglalja össze a hét legjobb pillanatait. A műsorvezetői csapatban ezúttal is Rátonyi Kriszta és Fodor Imre, valamint Somossy Barbara és Forró Bence köszönti a nézőket, akik a Család-barát magazinból is ismerősek lehetnek.
A műsor szombati adásai különleges tematikát kapnak: június 21-én élő ünnepi műsorral, meglepetésvendégekkel köszöntik a Nyár 25 jubileumi, 15. évadát. A folytatásban a fenntarthatóság és környezetvédelem, a zene, a fiatal tehetségek, a sport, a tudomány, a filmművészet, a kultúra és a család témáit térképezhetik fel a műsorvezetők és vendégeik segítségével.
Nyári élmény a család minden tagjának
Nyolc új állandó tematikus elem is beépül az adásokba: a Nagyi receptje és a Kertészeti tanácsok felmenőink leleményességét mutatják be, míg a Mozgás, a Hogyan készül vagy a Programajánló összeállításai az aktív nyaralást, a játékos tanulást és a kreatív kikapcsolódást támogatják. A Könyv Forró Bencével irodalmi barangolásra hív, míg a Múltidéző a Duna nyári filmkínálatát népszerűsíti, visszatekintve a magyar filmgyártás klasszikus pillanataira. A Hungarikum beszámolóiból pedig megtudhatják, mitől különlegesek a magyar értékek a világ szemében.
Újdonságként a Duna közkedvelt zenés műsorainak háziasszonya, Rókusfalvy Lili hétfőnként sztárvendégekkel beszélget A Dal, a Petőfi Zenei Díj és a Virtuózok című műsorok közreműködőinek aktualitásairól beszámolva. Visszatér a népszerű, Vár a Kárpát-medence című turisztikai ajánló is, amely minden adásban egy-egy térség meghatározó természeti és kulturális örökségeit mutatja be. A közmédia műsorvezetői olyan helyszínekre kalauzolják a nézőket, amelyek nemcsak látványosak, hanem történetükben is különlegesek.
Nyár 25 – június 21. és augusztus 31. között délelőttönkét 10 órától a Dunán.”
Forrás: MÉDIAKLIKK ÉS MÉDIA KLUB FACEBOOK
https://mtva.hu/2025/06/17/nyar-25-a-magyar-nyar-legjav…
Kapcsolódó filmek: Balatoni Nyár (2011–)
AJÁNLÓ
Vetítések:
18:45, vasárnap (április 06.)
DUNA Televízió
A fekete város / A gyanú
12 éven aluliak számára a megtekintése nagykorú felügyelete mellett ajánlott magyar tévéfilmsorozat, 1. rész, 58 perc
Az aktuális rész ismertetője: A történet az 1700-as évek előestéjén játszódik. A korán megözvegyült Görgey Pál, Szepes vármegye alispánja komor hangulatban várja az új évet, miközben Lőcse városa vigassággal köszönti a születő évszászadot. A szilveszteri ólomöntés a városatyák mulatságát is baljós jövendöléssel zavarja meg. A rossz előérzet beigazolódik. A hagyományos újévi vadászaton a hírtelen természetű alispán lelövi a lőcsei bírót, és ezzel hosszú háborúság kezdődik a vármegye és a város között, melyben először Görgey a vármegye tekintélyéért, majd később saját életéért küzd. A lőcsei polgárok pedig a rajtuk esett sérelmet akarják megtorolni, ráadásul megerőssíteni a szász kiváltságokat… A televíziós sorozat Mikszáth Kálmán azonos című regénye alapján készült.
Kapcsolódó filmek: A fekete város (1971–1971)
AJÁNLÓ:
Vetítések:
21:00, vasárnap (április 06.)
DUNA Televízió
Mágnás Miska
12 éven aluliak számára a megtekintése nagykorú felügyelete mellett ajánlott magyar zenés vígjáték, 83 perc, 1949
Korláthy gróf lánya a falusi vásárban megismerkedik Baracs István vasútépítő mérnökkel, és egymásba szeretnek. A grófi család persze soha nem egyezne bele a házasságba, ők csak nemesi vőlegényt szeretnének. Bár míg érdekeik úgy kívánják, szívesen látott vendégként fogadják Baracs mérnököt a kastélyban, de házasságról hallani sem akarnak. Miska, a lovászfiú és Marcsa, a cselédlány azonban másként vélekednek. Ők ki tudja miért, jól értik, hogyan kell a szívügyeket megoldani…
Kapcsolódó filmek: Mágnás Miska (1949)
„Szívvel beszélgetni nehéz, aggyal könnyebb, sokkal könnyebb. S még ha lehetetlen is pontosan meghatározni a lélek szót, csodálatos találkozásokat hozhat egy igaz beszélgetés. Könnyű megmutatni, megismerni, hogy milyen is valaki, de nagyon nehéz meglátni azt, aki valójában. Szeretek közel kerülni és szeretek a másik szemébe nézni. A lélek útján, a Lélek Boulevardon szívesen látom Önöket is, hogy találkozzanak vendégeimmel, és megismerhessék talán azt, akik ők valójában.” (Barkó Judit)
Kapcsolódó filmek: Lélek Boulevard (2008–2010)
Számszerűen csak felbecsülni tudjuk, hogy hány magyar ember töltött hosszú éveket szovjet lágerekben. Az áldozatok sorsáról hosszú ideig nem lehetett szólni a nyilvánosság előtt. Sára Sándor Nehézsorsúak c. dokumentumfilm-sorozatában 14 túlélő eleveníti föl a szovjet munkatáborokban töltött éveket.
Kapcsolódó filmek: Nehézsorsúak (2004–2004)
Az Szabadságtér ’89 című műsor hétről hétre arra vállalkozik, hogy újra kinyissa 1989, azaz a rendszerváltoztatás negyed századdal ezelőtti dossziéját. Napilapokat, híradó részleteket, titkos dokumentumokat kutatva Rákay Philip műsorvezető neves történészek, művészek, politikusok bevonásával segít megérteni a közelmúlt történelmét. A sorozat bemutatja, mi történt 1989-ben, s milyen út vezetett az első szabad választásokig. 1989 óta egy új nemzedék született és nőtt fel. A mai 25 éveseknek tudniuk kell a „rendszerváltás” és a „rendszerváltoztatás” közötti különbségről is.
Kapcsolódó filmek: Szabadság tér 89 (2014–2016)
A II. világháború után minden megváltozott Magyarországon. A felszabadulást a kommunista dúlás időszaka követte: államosítás, internálás, személyi kultusz, fizikai és lelki terror. Meghurcolt, meggyötört milliók, zsigerekig hatoló rettegés jellemezte az elvtársak országlását. De 1956 októberében fordult a kocka. 60 évvel ezelőtt a magyarok szembeszálltak az embertelen, hazug eszmével – a kommunista diktatúrával – és egy szabadabb világot álmodva még a halált is vállalták, csak hogy emberhez méltó jövőt hagyjanak az utánuk következő nemzedékekre. Vérrel írták nevüket a történelem lapjaira.
A Közmédia új sorozatában megdöbbentő archív felvételek, valamint neves színművészek által megidézett kordokumentumok segítségével, történész vendégeink és az akkori szemtanúk megszólaltatásával lépésről-lépésre tárjuk fel közös, huszadik századi történelmünk legfontosabb eseményeinek hátterét. Műsorsorozatunkban megmutatjuk, milyen út vezetett az I. világháború kitörésétől a Tanácsköztársaságon, Trianonon, majd a II. világháborún, s az azt követő kegyetlen Rákosi-diktatúrán át az 1956-os szabadságharc kirobbanásához, majd vérbefojtásához. A sorozat végén pedig azt is felelevenítjük majd, mi történt a kommunista megtorlás szörnyű időszakában. Mindeközben hétről-hétre megemlékezünk a szabadságharc hőseiről – akik nélkül ma nem ilyen világban élhetnénk – és természetesen nem felejtkezünk el a kommunista bűnösökről sem.
Régi adósságot törlesztünk mindezzel, hiszen a rendszerváltoztatás óta eltelt 26 esztendőben nem készült még ilyen terjedelmű, s a kommunista diktatúra borzalmait ilyen drámai erővel feldolgozó, múltfeltáró televízióműsor-sorozat.
Kapcsolódó filmek: Szabadság tér ’56 (2016–2016)