Gondban van 1593 nyarán William Shakespeare. A londoni színházi élet ifjú titánja alkotói válságban szenved, semmilyen épkézláb ötlet nem jut az eszébe. Akárhogy sürgetik a mecénások és a színházigazgatók, képtelen folytatni legújabb darabját. Leginkább múzsára lenne szüksége. Amikor megismerkedik a gyönyörű Lady Violával, nyomban szerelemre gyullad iránta. Az ihlet visszatér és William a maga érzelmét szövi új darabja soraiba. Ám a sors közbeszól, Erzsébet királynő parancsára Lady Violának hozzá kell mennie Lord Wessexhez.
Londonna értékelése
Még évekkel ezelőtt láttam ezt a filmet és hogy írni tudjak róla, úgy éreztem helyénvalónak, ha előtte megint megnézem. Voltak ugyan határozott emlékképeim, de sok minden ki is esett, amit így nyilván sikerült orvosolni. Nos, alapvetően egész jó film, én legalábbis értékeltem anno is, meg most is. Szeretem William Shakespeare-t, a korszakot, az akkori Angliát, Londont… A színházat… Kellemes kikapcsolódás a film tehát, még annak ellenére is, hogy szimpla díszletek között játszódik az egész és nem az „igazi” Globe a helyszín.
A történet ötletes, a kivitelezés előtt is emelem a kalapom. Nagyon szerettem a báli jelenetet, valamiért mágnesként vonz ez a fajta tánc és mulatság, pedig kétballábas vagyok és nem is tudok táncolni. (Bár ez a fajta tánc talán még nekem is menne. :)) A színészi játékok a helyén vannak, különösen a főszereplőké, ami nyilván soha nem hátrány. :) Más kérdés, hogy nekem már túlontúl nyálasra sikeredett a végeredmény, illetve hát ahogy sokan, úgy én sem értem az Oscart Gwyneth esetében…
Judi Dench itt is frenetikusat hozott, kétségtelenül jól állnak neki az ilyen szálkás, szigorú női karakterek. Colin Firth. Ó, Colin Firth. Vitatkoznék azokkal, akik szerint jelentéktelen szerepe volt, meg hogy viccesen nézett ki. Nagyon is fontos szereplő, aki, lévén kicsit gonosz, máris szerethető nálam. Évekkel ezelőtt, amikor láttam a filmet, csúnya mód akkor sem Violáéknak szurkoltam, mert annyira csöpögött a nyáltól, hogy pfujj. :) spoiler Amúgy meg egyáltalán nem is néz ki nevetségesen Firth fülbevalóval. Wessex karaktere nagyon hajaz Rowan Atkinson Blackaderére (neki sem állt rosszul a füli), illetve hát Colin Firth civilben sokáig hordott viszonylag méretes karikafülbevalót a bal fülében, és szerintem jól állt neki. Tény, hogy vadabb és „huligánosabb” volt, de nekem bejött. :D Akkoriban meg tényleg hordtak a férfiak is efféle füleseket, szóval nem tudom, mi vicces van benne. A korhoz tartozott és ettől egy férfi nem volt kevésbé vonzó vagy utálatos, mint egyébként. :)
A film pozitívumaként szeretném még megemlíteni, hogy nagyon sok Shakespeare idézet van benne és mindnek találtak is megfelelő „táptalajt” a forgatókönyvben. Gwynethnek amúgy jól áll a barnább, fiús, rövid frizura. Azt nem mondom, hogy férfinak szép lenne, de hogy jól állt neki ez a paróka, az biztos. :)