Az amerikai gyáregység (2019) 29

American Factory
115' · amerikai · dokumentumfilm

4 díj · 2 jelölés

Egy kínai vállalat nagy reményeket ébreszt azzal, hogy újranyit egy régi ohiói gyárat. De a kulturális különbségek az amerikai álom összetörésével fenyegetnek.

angol

Szereposztás

Junming 'Jimmy' WangÖnmaga
Robert AllenÖnmaga
Sherrod BrownÖnmaga
Dave BurrowsÖnmaga
Austin ColeÖnmaga
John CraneÖnmaga

Várólistára tette 36


Kiemelt értékelések

Dreamborder

Mindenképp ajánlom megnézésre!
Szerettem volna kifejteni, hogy miről is szól a film, de találtam hozzá egy nagyszerű kritikát, ha valakit érdekel, itt tudja elolvasni:
spoiler

Csak annyit tennék hozzá a saját szavaimmal, hogy ez a film nagyon őszinte, nem akar állást foglalni, egyformán megmutatja mindkét fél álláspontját, kultúráját, az abból adódó hatalmas, néha áthidalhatatlannal látszó különbségeket.
Furcsán hangozhat, de valóban illik a filmre az intim szó. Számomra hihetetlen volt látni, hogy mindkét oldal mekkora bizalmat szavazott a filmeseknek.
Ambivalens érzéseket keltett bennem… amikor megérted mindkét oldalt, de ott van benned a rosszallás is. Na meg a hála… hogy nem születtem kínainak. Nagyon tudtam sajnálni mindkét oldalt. És ez a film friss és ropogós. Ez volt, van és lesz a valóság.
Illúzióromboló. Legalábbis a többségnek biztosan az. Rengeteget lehet belőle tanulni! Nagyon-nagyon ajánlom!

rocketdog 

Az első fél órában sikerül a filmnek romantizálnia a gyári melót, majd aztán módszeresen lerombolja ezt az illúziót. A mélypont valahol az üvegtörmelékből és szilánkokból álló hegy szortírozása kézzel védőruha nélkül, illetve a YMCA-re való alávalóskodás között van. De sok kegyelemdöfés akad még, amiből lehet szemezgetni, nehéz választani.

Mr_White 

Amerika Kapitány, ilyenkor hol vagy?!

Amúgy némileg ironikus, amikor a kapitalizmus a komcsik által nyal vissza az USA-ban.

bucinudli

Érdekes, ijesztő, elgondolkodtató, elkeserítő…

Elmer 

Érdekes, mellbevágó doksi az amerikai és a kínai gazdaságról, kultúráról, mindezt egy kínai gyár megnyitásán keresztül, Ohio államban.

Kriska_Attila 

kollektivizmus vs. individualizmus

Az idei Oscar legjobb dokumentumfilmjét a Netflix szállította az Obama házaspár produkciós irodájából. Az American Factory a globális kapitalizmus 21. századi világában a munkavállalók előtt álló problémákra világítanak rá, a gazdasági világválság eredményezte GM autógyárból avanzsált Fuyao autóüveg vállalaton keresztül.
Mindvégig a társadalmi különbségekre fókuszálnak a rendezők, a kínai szemmel az amerikai munkások túl lusták, elkényelmesedettek és rendszertelenek, míg a másik sarokban az amerikaiak számára a kínaiak szerfelett munkamániások és nem elég óvatosak a biztonsági óvintézkedések iránt. Az elkerülhetetlen kulturális összecsapások nehezítik a vállalat hatékonyságát és eredményességét. A munka iránti attitűdöket nem szabad figyelmen kívül hagyni, a probléma áthidalására ezért az amerikai munkások továbbképzésre indulnak az anyacéghez, ahol egy teljesen más világ fogadja őket.
A két rendező Bognar és Reichert narrálás nélkül mutatja az eseményeket, engedi kibontakozni a történéseket úgy mintha mi is részesei lennénk a gyár mindennapjainak, a hangsúly a dokumentumfilm vége közeledtével a kulturális összecsapástól a közelgő szakszervezeti szavazás elleni küzdelem felé tolódik el, hogy mi nézők eldönthessük igaz vagy sem, hogy a:
„Az élet értelme a munka.”


Népszerű idézetek

„Az elmúlt évtizedekben sok gyárat építettem.
De vajon ezzel nem békétlenséget és környezeti pusztítást okoztam?
Nem is tudom, jótevő vagyok-e vagy bűnöző.”


Hasonló filmek címkék alapján