A Jupiter holdja a hitről, a megváltódásról, a csoda lehetőségéről szól, egy különös barátság történetén keresztül. Egy menekülő fiút, Aryant meglőnek a határon. Csodálatos módon levitálni kezd. A menekülttábor racionális, meghasonlott orvosa, Dr. Stern kimenekíti őt, mert üzletet lát a fiú különös képességében. Útlevelet ígér neki. A fiú rááll a kétes szövetségre. A csodával való találkozás azonban felbolygatja az orvos életét. Új válaszokat kell találnia mindenre amiben eddig hitt.
strangelove értékelése
Mundruczó Kornél volt számomra az elmúlt bő 15 év egyik legnagyobb rejtélye. Legfeljebb közepes tehetségű filmrendező, aki mégis gyorsan és stabilan bekerült a kánonba (olyan megbízható ítészek értékelték nagyra az eddigi munkásságát, mint Báron György – egyszerűen nem értem). Sok elvetélt művészfilm után egy általam biztosan nem várt fordulattal rendkívül ígéretes és magyar viszonylatban kimagaslóan profi zsánerfilmesként jelentkezik. (A dolog persze elő volt némileg készítve már a Fehér isten környékén, és voltaképpen a korábbi Szelíd teremtés is jelezte az irányt, azok a filmek azonban még megrekedtek a két szándék között, és a Jupiter holdját jellemző döbbenetes mesterségbeli tudás még alig volt érzékelhető). Mundruczó a nyilatkozatai és filmjei alapján tisztában van a filmvilág trendjeivel és nem szégyenlős azokat követni. A Delta idején még úgy tűnhetett, hogy Tarr és Jancsó irányába tájékozódik, ezúttal viszont már sokkal inkább Alfonso Cuarón amerikai korszaka lebeghetett a szeme előtt.
Röviden a film érdemeiről: elképesztően magas színvonalú technikai megvalósítás (pl. filmtörténeti mércével is érdekes, figyelemreméltó autós üldözés), hosszú, komplikált, bravúros kameramozgások, izgalmas atmoszféra (a világítás világklasszis). Mundruczó képes világot teremteni, megtanult a semmiből történetet mesélni, eddig csak dadogott, most már szinte olyan folyékonyan beszél, mint mondjuk Scorsese. Ezzel együtt a Jupiter holdja félsiker, a forgatókönyv nem tartja a lépést a rendezővel, gyakran beéri a megszokott fordulatokkal, amelyek nincsenek megalapozva a karakterek által, a film verbalizálja a mondanivalóját, a technikától megittasulva gyakran tobzódik, öncélúvá válik a mozi, és voltaképpen Mundruczó még nem tudta teljesen maga mögött a művészfilmest, ez pedig felesleges sallangokkal jár. Szerintem ebben a tekintetben nem túl meggyőző és kissé céltalan a Jupiter holdja.