Kasztner Rezsőt sokan hősként tisztelik, amiért 1944-ben több mint 1600 magyar zsidót mentett meg. A náciknak készpénzre és készletekre volt szükségük, Kasztner pedig tárgyalt Eichmann-nal, hogy csempészáruval váltsa ki az emberi életet. Erőfeszítéseinek hála ezreket szállítottak Svájcba az ún.… [tovább]
Kasztner Rezsőt sokan hősként tisztelik, amiért 1944-ben több mint 1600 magyar zsidót mentett meg. A náciknak készpénzre és készletekre volt szükségük, Kasztner pedig tárgyalt Eichmann-nal, hogy csempészáruval váltsa ki az emberi életet. Erőfeszítéseinek hála ezreket szállítottak Svájcba az ún. „Kasztner-vonaton”. Miután Izraelbe települt, új honfitársai azzal vádolták meg, hogy összejátszott az ellenséggel. Kasztner a rosszindulatú rágalmazások ellen becsületét egy tárgyaláson próbálta megvédeni, ahol úgy állították be őt, mint „aki eladta a lelkét az ördögnek”. 1957-ben Tel Avivban gyilkosság áldozata lett.
„Ross dokumentumfilmjében Kasztner történetének mai lenyomatát vizsgálja: látjuk Izraelben élő családját, például lányát, Zsuzsit és unokáját, Meravot, akik megpróbálják őt rehabilitálni. Megszólalnak Kasztner politikai ellenfelei, sőt – most először – kamera elé áll Ze'ev Eckstein, a férfi gyilkosa is. A film a múlt feltárásával segít feltámasztani Kasztner emlékét.” (Thom Powers)
(Port.hu) [bezár]