EszgéGabi eseménye


EszgéGabi

Budapesti Klasszikus Film Maraton 2021.

HelyszínBudapest
Időpont2021. szeptember 21., 12:31 – 2021. szeptember 26., 12:31

A Nemzeti Filmintézet idén szeptember 21. és 26. között már negyedik alkalommal rendezi meg Budapest legnagyobb nemzetközi filmfesztiválját, a Budapesti Klasszikus Film Maratont. A különleges filmfesztivál hat napja alatt, több fővárosi helyszínen, öt tematikus blokkban, hetvennél is több frissen restaurált klasszikus filmet láthat a közönség. A budapestiek nagy örömére a Szent István Bazilika előtti tér idén négy estére újra ingyenes szabadtéri mozivá alakul.
Budapesti Klasszikus Film Maraton további helyszínei az Uránia Nemzeti Filmszínház, a Toldi Mozi, a Budapesti Francia Intézet és a Ludwig Múzeum.

„Az idei év különleges, hiszen alkalmunk nyílik több, a magyar film története szempontjából fontos évforduló megünneplésére. 125 évvel ezelőtt készítették az első filmfelvételeket Magyarországon a Lumière testvérek operatőrei, 120 évvel ezelőtt mutatták be az első megrendezett magyar filmalkotást, és 90 évvel ezelőtt született a magyar hangosfilm, amelynek első sikere, a Hyppolit, a lakáj 90 év elteltével is óriási népszerűségnek örvend. 2017-ben, amikor elindítottuk a Budapesti Klasszikus Film Maratont, arra vállalkoztunk, hogy nagy vásznon mutatjuk be a magyar filmtörténetet, a magyar filmeseknek a világ filmtörténetére gyakorolt hatását, és az egyetemes filmtörténet nagy klasszikusait. Ehhez segítségül hívtuk a nemzetközi filmarchívumok népes családját, akik azóta is töretlenül küldik a Maraton programjába a restaurált filmkincseket. Idén is izgalmas időutazásra hívjuk a film szerelmeseit a némafilmektől az elmúlt évtizedekig, tisztelegve a nagy alkotók tehetsége előtt.” (Ráduly György, a Nemzeti Filmintézet – Filmarchívum igazgatója)

„Szeptember 22-én este a Szent István téri szabadtéri vetítésen a Szegénylegények című filmjével az idén 100 éve született Jancsó Miklósra emlékezik a Budapesti Klasszikus Film Maraton. A Szegénylegények a magyar filmtörténet mérföldköve, Martin Scorsese szerint a világ egyik legjobb filmje, amelynek képi és narratív virtuozitása mind a mai napig letaglóz.

Szeptember 23-án Az óceánjáró zongorista legendája című filmet vetítik a Bazilika előtt. A felejthetetlen alkotás Giuseppe Tornatore rendezésében 1988-ban készült, a világhírű magyar operatőr, Koltai Lajos fényképezte, aki a munkájáért megkapta az Európai Filmdíjat és az Olasz Filmakadémia David di Donatello-díját. A film főszereplője Tim Roth, zenéjét Ennio Morricone szerezte, és elnyerte érte a Golden Globe-díjat.

Szeptember 24-én, pénteken a család apraját-nagyját várja a Maraton a Bazilika elé a János vitéz című rajzfilmre. A lélegzetállítóan virtuóz, színpompás, zenés János vitéz-zel a Maraton a magyar animáció megkerülhetetlen alakjára, Jankovics Marcellre emlékezik. Levetítik Jankovics Marcell Oscar-díjra jelölt rövidfilmjét is, és a gyerekeknek meglepetéssel is készülnek a fesztivál szervezői.

Magyar operatőr, Zsigmond Vilmos fényképezte Steven Spielberg sci-fijét is, a Harmadik típusú találkozások-at, amelyet szeptember 25-én szombaton láthat a közönség a Szent István téren. A „fények és árnyékok festőjének” is nevezett Zsigmond Vilmos Steven Spielbergen kívül Robert Altman, Peter Fonda, Brian de Palma, Michael Cimino és Woody Allen filmjeiben is dolgozott, a Harmadik típusú találkozások operatőri munkájáért 1978-ban Oscar-díjat kapott, melyet magyar tanárainak, Illés György, Badal János operatőröknek és Bojkovszky Béla fővilágosítónak köszönt meg az átadó ceremónián. A filmből megtudhatjuk többek között azt is, hogy a földönkívüliekkel való kommunikációban milyen szerepet játszhat a Kodály-módszer.

A szabadtéri vetítések mellett izgalmasnak ígérkezik a fesztivál ünnepélyes megnyitója szeptember 21-én az Uránia Nemzeti Filmszínházban. A nyitófilm Az aranyember, Jókai Mór regényének első filmváltozata lesz digitálisan restaurált kópiáról. A filmet 1918-ban még Magyarországon, az a Korda Sándor rendezte, akit később Alexander Korda néven a brit filmipar alapítójaként tisztelnek világszerte.
Az Hommage válogatása minden évben a nemrég elhunyt alkotók előtt tiszteleg. Idén Törőcsik Marira, Jankovics Marcellra, Tóth János kinematográfusra és Bertrand Tavernier francia filmrendezőre emlékeznek. Törőcsik Mari kamaszlányként (Kölyök), szeretetéhes cselédlányként (Édes Anna), dívaként (Déryné, hol van?) és tragikus antik hősnőként (Szerelmem, Elektra) jelenik meg újra a vásznon. Jankovics Marcelltől pedig az Ének a csodaszarvasról és a János vitéz című alkotásai lesznek láthatók.

Három kerek alkotói évfordulóról emlékeznek meg a Fókusz szekcióban: Jancsó Miklós (100), Huszárik Zoltán (90) és Mészáros Márta (90). Műsorra tűzik Reisenbüchler Sándor és Halász János (John Halas) animációit, de megemlékeznek Moholy-Nagy Lászlóról is. A Jancsó Miklós 100 válogatása a rendező különböző korszakainak emblematikus filmjeit mutatja be.”
Forrás: https://hu.euronews.com/2021/09/20/ujabb-restauralt-kin…

Résztvevők (1): EszgéGabi