Guy Pearce

Guy Edward Pearce Emmy-díjas ausztrál színész és zenész 1967. október 5-én született Ely-ben, Cambridgeshire megyében, Angliában.
Édesanyja, Anne Cocking (született Pickering) varrást és házipraktikákat tanított, édesapja, a tesztpilótaként dolgozó új-zélandi Stuart Pearce 1976-ban hunyt el.

Amikor Guy hároméves volt, a család az ausztráliai Geelongba költözött, ahol az édesanyja egy őzfarmot vezetett.
A helyi magániskolában, a Geelong College-ban tanult, és a GSODA ifjú játékosainak egyike volt. 15 és 22 éves kora között amatőr testépítőként több versenyen vett részt és elnyerte a Junior Mr. Victoria címet. Emellett vívott.

1986 és 1989 között három évadon át a népszerű szappanoperában, a Neighbours-ben játszott, közben időnként színházi darabokban is feltűnt. Hamarosan újabb sorozatokban kapott szerepet (Home and Away (1988) Snowy River: The McGregor Saga (1994-1996) és néhány TV-filmben is láthatta a hazai közönség – ezek közül a Flynn volt a legjelentősebb, amelyben a legendás Errol Flynnt alakította.

Az áttörésre 1994-ben került sor, amikor főszerepet kapott a The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert című filmben, ahol egy transzvesztita bőrébe bújva parádézhatott és ABBA-dalokat énekelhetett. Ezután több nagyszabású hollywoodi produkcióban játszott (Dating the Enemy, L.A. Confidential, Ravenous, Rules of Engagement, Memento, The Count of Monte Cristo, The Time Machine, Two Brothers), amelyekben olyan világsztárok oldalán szerepelt, mint Jeremy Irons, Tommy Lee Jones vagy Russell Crowe. A televíziós sorozatokat (Halifax f.p.) és filmeket (The Devil Game) sem hanyagolta el.

2000 után szinte minden évben forgatott legalább egy filmet, a hétköznapi karakterek mellett olyan hírességek bőrébe bújhatott, mint Andy Warhol (Factory Girl) és Harry Houdini (Death Defying Acts).
Az amerikai filmek mellett az ausztrál alkotásokat sem hanyagolta el (The Hard Word, The Proposition – ez utóbbit az ausztrál zenész, Nick Cave írta).

2009 januárjában hétéves szünet után ismét visszatért a színházi deszkákra. A Melbourne Theatre Company előadásában játszott a Poor Boy című darabban.

2010-ben a walesi herceg (akiből VIII. Edward lett később) szerepében tűnt fel Colin Firth mellett az Oscar-díjas The King's Speech című filmben, majd a Don't Be Afraid of the Dark és an Animal Kingdom című alkotásokban.
Következő évben megkapta a legjobb mellékszereplőnek járó Emmy-díjat a Mildred Pierce című minisorozatban játszott szerepéért, de a közönség láthatta őt a 33 Postcards és a Seeking Justice című filmekben is.
2012-ben három mozifilmben kapott jelentős szerepet (Lockout, Lawless, Prometheus), és kétszer bújt Jack Irish bőrébe két televíziós film kedvéért.
2013-ban több filmben is szerepelt (Hateship Loveship, Breathe In, Iron Man 3.) – ezek közül a hollywoodi kasszasiker Iron Man 3. a legismertebb.
2014-ben olyan alkotásokban játszott, mint a The Rover, Jack Irish: Dead Point, valamint feltűnt egy epizódszerepben a HuffPost Live Conversations című TV-sorozatban.
2015-ben több filmje is várható (Results, Equals, Holding the Man, Genius – ez utóbbiban a híres amerikai írót, F. Scott Fitzgeraldot személyesíti meg) és a pletykák szerint szerepet kapott a War on Everyone című filmben is.
2016-ban a Brimstone című filmben láthatjuk majd.

A filmezés mellett a zenei világban is kipróbálta magát. Szerepelt az ausztrál rockbanda, a Silverchair Across the Night című klipjében, és a Razorlight Before I Fall to Pieces című videójában.
A Slipping-Down Life hanganyagához készített néhány dalt, amelyen ő maga énekelt és játszott gitáron.