Brian Tyler
A zenészcsaládból származó, mindössze 28 éves ifjú tehetség most kezd egyre ismertebb lenni Hollywoodban. Az elmúlt hat év során több mint 30 filmhez, tv-filmhez írt zenét. Ez igen figyelemre méltó teljesítmény, figyelembe véve, hogy független zeneszerző, mégis ilyen háttérrel rendelkezik. Ezenkívül színdaraboknál is jegyzik nevét.
Tanulmányai során megszerezte a bölcsészoklevelet az UCLA zeneiskolában, majd sikeres vizsgáinak köszönhetően mesterdiplomáját is kézhez kapta a Harvardon. A filmek iránti szeretetét fiatal korában tovább fokozta nagyapja, Walter H. Tyler művészeti vezető karrierje. Nagyapját kilenc alkalommal jelölték Oscar-díjra, s egy alkalommal meg is kapta (1949-ben a „Samson and Delilah”-ért). Tyler elég fiatalon kezdete a zeneírást, s már tinédzserkorában saját koncertdarabjait adta elő az Egyesült Államokban, valamint a Szovjetunióban. Tyler rendkívül sokoldalúan képzett a hangszerek terén: játszik zongorán, klasszikus ütős hangszereken, akusztikus és basszusgitáron. Továbbá egykoron kórustag is volt, valamint különféle bandákban játszott egészen a filmzenei debütálásáig, vagyis 1997-ig. 2001-ben megkapta eddigi munkásságáért a Cinemusic „Legjobb új filmzeneszerző” díját, 2002-ben Emmy-Díjra jelölték a „Last Call”-ért, valamint ugyanezen évben a World Soundtrack Award jelölte az „Isten haragja” ("Frailty") zenéjét az „Év felfedezettje” díjra.
Tyler több sötét, komor hangulatú filmhez írt zenét – thrillerekhez és horrorművekhez. Atmoszférikus, nyomasztó hangulatú zenéje eddig legjobban a „Frailty”-nél mutatkozott meg, azonban valamilyen szinten sikerült egy egyéni hangzásvilágot létrehozni, a modern hangszereléssel és a klasszikus horrorhangulat vegyítésével. Legutóbbi zenéit már saját maga is vezényli.
Filmzenés karrierje mellett jelenleg a Sony Music Publishingnél dalszerzőként tevékenykedik. Kedvenc zeneszerzői és egyben példaképei: John Williams, Jerry Goldsmith, Elmer Bernstein, valamint Ennio Morricone.
Kulics László