Vaskor (1982–1982) 3

A film a Kalevalát viszi képre. A Magyar Televízió 1985-ben, négy részben vetítette le.
„Képzeljük el filmen a Zalán futását egyetlen Vörösmarty-sor nélkül, „ossziáni borongás” helyett honfoglaláskori harcok brutális kegyetlenségével, az eszközök, szokások és erkölcsök nyers… [tovább]

Szereposztás

Kalevi KahraVäinö
Vesa-Matti LoiriIlmari
Tom WentzelLemminki
Mikko NiskanenTiera

Kedvencelte 1

Várólistára tette 8


Kiemelt értékelések

MorcosMentatündér

Váááh, ez nagyon jó volt! Mondjuk azt hiszem, a legművészebb művészfilm volt, amit a Rosencrantz és Guildenstern halott óta láttam, de én szeretem az ilyeneket. Jó, hát beletelt egy évbe, amíg végre a végére értem (tavaly lekvárfőzés közben kezdtem el), de hát nem mindig van az embernek négy és fél óra szabadideje, és most úgyis újraolvasom a Kalevalát, aztán témába vág.
Ilmarinen itt borzasztóan megszállottra sikerült, Vejnemöjnen ebben a varázslatok nélküli világban egy picit kattant és szerencsétlen, de nekem hármójukból talán ő volt a legpozitívabb, Lemminkejnen meg… hát ő pont olyan, csak még jobban. Kullervót sajnáltam, hogy kimaradt, de a Wiki szerint színészi sztrájk volt, azért nem készült el az a rész :( A női szereplők pedig talán egy hajszálnyival többdimenziósak lettek.
Hiába mondta a rendező, hogy felejtsék el a Kalevalát, ez a legjobb feldolgozás, belőle, amit láttam. spoiler Jó, tényleg nem követi túl szorosan a cselekményt, de hát feldolgozás, és így sokkal többet ki tudtak hozni belőle. Az is tetszett, hogy többször beleszóltak a szereplők a narrációba, meg az utolsó részben az előadás is tetszett. Igazából folyton eszembe jutott a Graves-féle Aranygyapjú, mert itt is inkább azon volt a hangsúly, hogy mi történhetett meg tényleg, amiből kialakulhattak a mondák. Az persze picit fájt, hogy a Szampó egy hamispénzverő gép lett, Vejnemöjnennek meg semmilyen kanteléje nincs, de hát ez van. Lemminkejnen azért visszajön a halálból.
Nem állítom, hogy minden átjött, bőven nem, de azért jól kikerekedett a történet. Elég komoly mondanivalója kerekedett neki a végére, hogy a legnagyobb tettek elhomályosulnak idővel, de a kudarcok „lehetett volnájáját” örökre megőrzi az emlékezet spoiler, hogy érdemes-e a haláltól óvakodni, hogy a legnagyobb félelmeket is le lehet győzni, ha az ember szembeszáll velük, csak kevésbé nyálasan és több szarvasvérrel.
Ja, sóóók sok pucér nő, bolond ember, halott állat, vér, művér, naturalista ábrázolás meg minden. Erről sem szabad megfelejtkezni.
A Wiki szerint politikai vonatkozása is volt, de ebből én nem igazán éreztem semmit, mondjuk nem is élek a 80-as évek Finnországában, és a politikáját sem ismerem, úgyhogy elhiszem. Minden esetre fura, hogy egy ennyire rétegfilmnek tűnő dologba ennyi energiát és pénzt fordítson egy TV csatorna.
És amiről mindenképp beszélni akarok! A technikai megvalósítás. Ezeket a dolgokat tényleg megépítették, de úgy, hogy elhittem! A falut, Pohjola várát, a Szampót, a hajókat… hitelesek voltak, na.


Hasonló filmek címkék alapján