American Vandal (2017–2018) 12

Az American Vandal az elmúlt időszak dokusorozatainak szerkezetére építkezik, azok stílusában prezentálnak egy bagatellnek tűnő esetet, nyilván szatirikus hangnemben. A csavar az egészben, hogy a bűncselekmény mégsem annyira bagatell, a sorozat nem annyira komédia, a rejtély faktor pedig… [tovább]

angol
angol

Képek 1

Szereposztás

Tyler AlvarezPeter Maldonado
Griffin GluckSam Ecklund
Jimmy TatroDylan Maxwell
Camille HydeGabi Granger
Eduardo FrancoSpencer Diaz
Camille RamseyMackenzie Wagner
Calum WorthyAlex Trimboli
Lou WilsonLucas Wiley
Jessica JuarezBrianna Gagne
Genevieve HanneliusChrista Carlyle

További szereplők

Kedvencelte 2

Várólistára tette 61


Kiemelt értékelések

Liza 

A hetedik részig simán azt mondtam, hogy nálam ez az év sorozata: tele volt meglepő és váratlan fordulatokkal, mindig bejöttek új szálak, amik löketet adtak a folytatásnak. Ügyes és mai volt a kivitelezés: volt itt Snapchat, Twitter, Facebook, és emellet a szereplők is jók voltak, Dylan például az a típus, akit nem gondoltam, hogy meg lehet szeretni, a végére a mégis sikerült.
Aztán jött az utolsó, nyolcadik rész. Nem tagadom, nekem nem tetszett, viszont tuti lesz olyan, aki emiatt fogja azt mondani, hogy ez a sorozat több mint jó. Én meg pont emiatt mondom, hogy engem nem győzött meg végül: úgy nem nehéz jó szálakat behozni, hogyha végül a felét el se varrod…

Bazil

Nem igazán nézek ilyen dokusorozatokat, sőt nem is nagyon emlékszem, hogy darálva, egyben néztem volna valaha. Csak így időnként a tévéből belefutok egy-két részbe, de az első hajánál fogva előrángatott bizonyíték után, (amit a következő másodpercben már cáfolnak is), meg az idiótáknak lebutított, százszor elismételt blődségektől besokallva unottan kapcsolok el azonnal.
Na, ez a sori pont ilyen. Csak itt úgy tálalják az egészet, hogy ami persze hót komolynak tűnik – az igazából humoros, és blőd, és ironikus.
Nagyszerűen hozzák az ilyesfajta filmek stíluselemeit: fotókra lassan ráközelítő kamera, közben sejtelmes háttérzene, alapvető és elsőre is felfogható tények és adatok ismétlése, ábrák, statisztikák, meg a parafatáblára felpakolt fotók és események, meg persze a piros fonal, ami összeköt és behálóz mindent, interjúk, a létező összes szoba jöhető személy megszólaltatása, külön jóság az amatörizmus, ami időnként kameramozgásokban, be és kiszólásokban megnyilvánul.
Mindenki gyanús és mindenki ártatlan. Száz és száz szempont, indíték, kapcsolat és barátság, szerelem és kavarás.
Ami hatalmas plusz még a részemről, amiért végül is belekezdtem: bemutatja, hogy kik közül kerülnek ki az éppen soron következő iskolai tömegmészárlások bekattant és elborult agyú elkövetői. Vagyis hogyan élnek, hogyan beszélnek, esznek-isznak, twittereznek, instáznak, youtube-oznak a mai amerikai fiatalok. Hogyan gondolkodnak egymásról, a tanáraikról, vagy éppen a tanárok mit nyilatkoznak róluk. Hogyan kezelik a szexet? Milyen a szóhasználatuk, (Magasságos egek: egy-egy betűnek is mekkora jelentősége van olykor: barát vagy szexpartner, vagy… spoiler), szóval nem egyszerű ezeknek a fiataloknak az élete…
Mekkora probléma is már, hogy nem mehetünk el a kedvenc gyorskaja-szemetet elénk toló éttermünkbe, hanem az iskolai menzára kell fanyalodnunk… Mekkora probléma már, hogy a WC-re is mindenki autóval megy, mindenki keresztbe-kasul kavar és kefél mindenkivel, mekkora nagy probléma már, hogy semmi más dolgunk nincs, mint betépve a tévét bámulni és idióta videókat feltölteni a Youtube-ra…
A sokadik plusz meg persze a nyomozás, amire felépül ez az egész. Mert megtörtént a vandál tett, valaki összerondította a művészeti alkotásaival azokat a kocsikat, valaki csak-csak elkövette ezt a tettet…
De ki tette?
spoiler
A mínusz egy csillag csak amiatt, hogy még így ironikus hangvételben is kicsit sok volt a doku, pláne az áldoku.

Faythe 

Jó kis sorozat volt ez, úgy éreztem, hogy én is Peterékkel nyomozok, tök izgi volt, de sajnos spoiler.

dontpanic

Egy kanadai youtuber lány csatornáján hallottam erről a sorozatról először, úgy, hogy azért viszonylag rendszeresen használom a Netflixet… (hány ilyen gyöngyszem lehet még fent, amit valami oknál fogva nem tol az arcunkba…)

Ez a videó egyébként a true crime dokumentumfilmek etikai oldaláról szólt, és az American Vandal első évadát használta példának – ami nagyon jó választás, de ezzel együtt kb. minden fontos részletét elspoilerezi az első szezonnak.

De még így is érdekelt annyira a sorozat, hogy végignézzem, és jó volt így is, sőt, előre tudtam figyelni apró részletekre, hisz tudtam, mi lesz a vége.

A maga nemében egyedülálló alkotás, ugyanis tökéletesen mutatja be a műfajt, és annak jellegzetességeit, és közben kellemesen abszurd, a vizsgált bűntények jellegéből adódóan.

A második évad jobban össze lett rakva, bár nem bántam volna, ha kevésbé undorító az alapul szolgáló eset… ebből spoilereket sem tudtam, így tudtam én is találgatni menet közben.

Mindkét szezonnak van „tanulsága” is, vagy talán szebb azt mondani, hogy üzenete. Ráadásul nem is egy szinten!
Mindkettő szól az igazságszolgáltatás hiányosságairól… beskatulyázás, privilégium, fals vallomások kikényszerítése, a kihallgatás kétes módszerei… de ezeken túl is van üzenete: az első évad a szerepekről szól, amikbe beleragadunk gimiben (de nem csak ott ám…), a második szezon pedig egészen frissítően tud beszélni a social mediáról, és nem arra futtatja a mondanivaló, hogy rossz social media, rossz…

Ajánlom mindenkinek, aki szereti a dokumentumfilmeket, abból is főleg a true crime műfajt.

Lobo 

Szeretem az áldokumentumfilmeket. Azt hittem, a második évadot nem bírja majd a gyomrom, de aztán nem bántam meg, hogy végignéztem.


Hasonló filmek címkék alapján