A boldogság ügynöke (2024) 8

Agent of Happiness
94' · magyar, bhutáni · dokumentumfilm 12

Arun Bhattarai és Zurbó Dorottya rendezők dokumentumfilmes csapata egy negyvenes éveiben járó boldogságügynök, Amber Gurung életét követte a filmben. A mindössze 700 ezer embert számláló, apró himalájai királyságban, Bhutánban ugyanis a Boldogság Kutatóintézet munkatársai járják az országot, és… [tovább]

nepáli · magyar
nepáli · magyar

Képek 3

Szereposztás

Amber Kumar Gurungönmaga
Guna Raj Kuikelönmaga

Kedvencelte 1

Várólistára tette 31


Kiemelt értékelések

Kiskakukk 

„Hogy születhetett egy olyan szomorú lélek, mint én, egy olyan gyönyörű helyre, mint ez a falu?”

Csodálatos kis betekintés a világ egy olyan részére, amiről magyarként nagyon keveset látni/hallani.

Érdekes volt a karakterek közötti kontraszt, hogy kinek mi kellett a boldogsághoz. A pontozások is beszédesek. spoiler

Gyönyörű helyszíneken forgatták a filmet, így mindenképp megéri moziban nézni.

dontpanic

Talán mindenki hallott már róla, hogy Bhután a „legboldogabb ország” – vagyis ez az egyetlen olyan hely, ahol állami szinten mérik a Bruttó Nemzeti Boldogságot, ahol aztán 90% feletti számok jönnek ki.

Erről szól A boldogság ügynöke, Zurbó Dorottya és Arun Bhattari dokumentumfilmje, ez a magyar-bhutáni koprodukcióban.

Az egyszeri néző beül a filmre, és azt reméli, kap valamiféle receptet arra, hogyan is kell boldognak lenni. Ezek a bhutániak csak tudnak valamit, nem? Elkezdődik a mozi, és ahogy vártuk, elhangoznak mondatok arról, hogy mennyivel jobb természetközelben élni, mint városban, látunk az életével elégedett egyszerű pásztorbácsikát, és bólogatunk, hogy hát persze, hogy erről fog szólni ez a film… aztán megjelenik egy transznemű szereplő, akinek bár tehenei nincsenek, de szorongásai annál több, majd látunk egy kamaszlányt, alkoholista anyával, és kiderül, hogy a boldogság ügynöke, azaz a főszereplőnk, a boldogségkérdőívek felvevője, akit követünk útján, maga is küzd a saját nehézségeivel.

Szépen, lassan bomlik ki szemünk előtt a kép a modern Bhutánról, ahol a fiatal és jóképű király lelkesítő nagymonológokat mond a tévében az ország nagyszerűségéről, miközben a nepáli kisebbség tagja éppen sokadjára írja a kérvényt, hogy hadd kapjon már állampolgárságot, és ezzel egyenlő jogokat.

Nagyon erős film, a maga egyszerűségében, és pont attól, mert ezek a történetek valósak, attól a keresetlenségtől, amilyen őszinteséggel elmesélik a sorsukat ezek az emberek, arra a kérdésre, hogy amúgy mennyire vagy boldog…

Nagyon nehéz visszaadni azt, ahogy ez a film bekúszik a bőröd alá, és megmutatja, mi rejlik a 93%-os boldogságmutató mögött.
Lehet egzotikumként nézni, egy távoli országról, de lehet nagyon is emberi történetként élni, mert olyan sokféle élethelyzetet mutat be, hogy biztos lesz olyan, amivel a néző is azonosulni tud.
A szenvedés, a magány, a gyász, a vágyak mindenhol ugyanazok. És persze az örömök és a kapcsolatok fontossága is.

Mind a filmnéző társam, mind én pityeregtünk a filmen, mindketten azt gondoltuk, hogy csak mi vagyunk éppen érzékeny hangulatban, de azóta olvastam máshol is, hogy sokakat megríkat ez a film. De nem olyan hatásvadász módon, hanem olyan „hoppá, most komolyan mindjárt sírni fogok…? Honnan jön ez most…?” módon.

Nézzétek meg. Ezt most tényleg nem érdemes kihagyni.

GPoze

spoiler Lehet, nem ez volt a filmkészítők üzenete, vagy legalábbis nem ennyire sarkosan, nekem mindenesetre ez csapódott le. Egyébként mint dokumentumfilm elég unalmas, de a spoiler ad neki egy alapértéket.


Ha tetszett a film, nézd meg ezeket is


Hasonló filmek címkék alapján