A 9-es kórterem (1955) 5

92' · magyar · dráma

Tóth Gáspár fiatal munkás gyomorbántalmakkal kerül kórházba. Az ügyeletes doktornő fekélyre gyanakszik. Éjszaka Tóth állapota rosszabbodik, de az ügyeletes Málnási, a nővér hívása ellenére sem megy a beteghez, mert asszisztensnőjével, Margóval tölti az éjszakát. Tóth beír a panaszkönyvbe, de… [tovább]

Szereposztás

Molnár TiborTóth Gáspár
Makláry ZoltánVarga professzor
Darvas IvánSós doktor
Gábor MiklósMálnási doktor
Krencsey MarianneMargó
Ajtay AndorLáng professzor
Sívó MáriaEmmike
Zolnay ZsuzsaEszter
Szemere VeraTóthné
Simon ZsuzsaWéber doktornő

További szereplők

Várólistára tette 4


Kiemelt értékelések

Serge_and_Boots 

Ahogy régen kedveltem a szocialista irodalom emberi oldalát, idealizmusát, úgy most is tudom süvegelni A 9-es kórteremben látható népnevelő, társadalom-jobbító szándékot, ami azonban a maga szigorú tárgyilagosságában nem más már mai szemmel nézve, mint propaganda…

Nagy szerencséje ennek a propagandisztikus töltetnek, hogy a csomagolása, mint a kor oly' sok magyar filmjében elképesztően remek, ízléses és szerethető. A kulcs esetünkben is a színészi játékban keresendő, ami elképesztő. A szocialista magyar film egyik visszatérő kulcsmotívuma ez a bizonyos lenyűgöző színészi munka, sokszor érzem úgy, hogy néhány mondanivalójában elméretezett történelmi drámát és túlságosan komolytalanra sikerült komédiát nem számítva szinte minden korabeli mozit eleve győzelemre ítélt a főszereplők névsora. Itt sincs ez másképp: Molnár Tibor a meglepetés, alakítása fergeteges, Darvas Iván pedig a biztos sarokpont, de tényleg nincs igazán senki a stábban, akin fogást lehetne találni.
Minden más téren: ezt az úgyszólván kezdetleges kórházi drámát nagyon szépen filmezték, és bár igazi szocreál oktatófilm, iránymutatás a helyes viselkedés, felelősségvállalás és erkölcs dzsungelében, meglepően élesen és pontosan rezonál együtt még korunk néhány kulcskérdésével is. Az egészségügy helyzete, a kórházi körülmények között tapasztalt emberi vagy éppen hogy embertelen bánásmód problémája örök, miként az orvostársadalom belső működése is, nem beszélve a férfi orvosok és a nővérek közötti kapcsolat potenciális bonyodalmairól. Ilyen téren A 9-es kórterem néha fájdalmasan didaktikus (például a kezdő és záró narráció felcsendülésekor), néha meglepően hatásos, jól apellál a néző igazságérzetére. Ilyen téren igazából sokkal erősebbek a pozitív (időtállóság, művészeti kidolgozottság, dinamika, élvezhetőség), mint a negatív (szocialista szemléletmód, a korabeli beszédmodor, közgondolkodás, viselkedés feltételezett kisimítása, idealizálása) benyomások…

Tetszett! A 9-es kórterem teljes mértékben vállalható egy retrospektív néző számára, merem is ajánlani, Darvas Iván nem kevés rajongójának okvetlen!

carragher 

Ha már a leírás így leírja az egész történetet spoileresen akkor megkérdezem. Miért kell egy lánynak öngyilkosnak lenni akkor is ha terhes azért mert szakít a barátjával ? Egyébként a János kórházban vették fel szerintem ha jól láttam. A kórház semmit nem változott és nővérek sem.


Hasonló filmek címkék alapján